reklama

O impeachmentu může rozhodnout Twitter. Trump netušil, že jde o důkaz, říká historik

O impeachmentu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa může rozhodnout i jeho slavný twitterový účet. Podle historika Jana Koury si při jeho používání exprezident nejspíš neuvědomoval, že i po smazání svých příspěvků se texty dají dopátrat a můžou být písemným důkazem. Koura byl společně s ředitelem Občanského institutu Romanem Jochem hostem speciálu CNN Prima NEWS o ústavní žalobě na bývalého prezidenta USA.

reklama

„Trump používal sociální sítě často a v této atmosféře, kdy zpochybňoval volby, je těžké říci, jestli si uvědomoval, že jde o písemný důkaz. Poté některé tweety smazal, ale jde z nich udělat digitální kopie. Velká část obžaloby se tak bude dotýkat právě jeho příspěvků,“ řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS Koura s tím, že pokud by obžaloba neměla Trumpovy tweety k dispozici, tak by na něj měla mnohem méně „nábojů“.

I když se jedná mnohdy jen o amatérské záběry Trumpových příznivců, kteří 6. ledna napadli budovu Kapitolu, kde měli zrovna zákonodárci posvětit vítězství Trumpova soupeře z prezidentských voleb Joea Bidena, přesto jde podle něj o jasné důkazy. „Tohle celé je neskutečná skvrna na dějinách Spojených států,“ dodal Koura s tím, že se i nadále budou množit konspirační teorie ohledně útoku Trumpových příznivců na Kapitol i samotných voleb.

Pro Trumpovo odvolání by mohla hlasovat i část republikánů, kteří byli konáním prezidentových příznivců i jeho chováním šokováni. Proces obžaloby však podle Romana Jocha nikoho nového nepřesvědčí. „Tyto argumenty samozřejmě nepřesvědčí nikoho, kdo se nechce nechat přesvědčit,“ řekl ve vysílání ředitel Občanského institutu.

Varování pro budoucí prezidenty

Podle Jocha je druhý impeachment oprávněnější, než ten první. „Trump byl za útok zodpovědný, ale bude se zkoumat, jak moc,“ řekl Joch s tím, že se ale nikdy nenašla podpora dvou třetin zákonodárců, která je pro impeachment nutná. Koura pak neočekává, že by senátoři tento proces schválili.

Oba hosté speciálního vysílání CNN Prima NEWS se shodli na tom, že současný proces impeachmentu může být jistou zprávou pro budoucí prezidenty, aby se nechoval podobně jako Trump. „Pokud by Trumpovi bylo znemožněno znovu kandidovat, je to signál, že takovéto chování dostane pokaždé stopku,“ řekl Koura.

Donald Trump již sice není prezidentem, ale pokud by přece jen byl impeachment úspěšný, tak by se již nemohl znovu stát hlavou státu. Sám Trump po svém odchodu z Bílého domu hlásil, že ještě nekončí a naznačil, že by v roce 2024 mohl znovu kandidovat. V případě úspěšného impeachmentu by navíc přišel i o další výhody, které mají bývalí prezidenti USA.

Tagy:

Hlavní zprávy

Medvědů se bojíme, jsou přemnožení, shodují se chataři v Tatrách. Střet nepodceňují

V horách žijeme dlouhé roky, přesto se medvědů bojíme, shodli se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS chataři ze slovenských Vysokých Tater. Jana Kalinčíková a Pavol Kulanga zdůraznili, že šelmy lidem nechtějí ublížit. V horách jsou podle nich ale přemnožené a čím dál tím více si proto zvykají na kontakt s lidmi, což je problém. Střet s nimi rozhodně nepodceňují.

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem

Případ otravy, která v září roku 2020 zabila na skoro 40 kilometrech řeky Bečvy více než 40 tun ryb, vzbuzuje od začátku kontroverze. Experiment s chloridem sodným, který provedl na vlastní pěst přírodovědec Jakub Hruška spolu s rybářem Stanislavem Pernickým, už dříve vyloučil, že by jedy unikly do řeky z kanálu u bývalé Tesly Rožnov. Sněmovní komise v pátek schválila závěrečnou zprávu z vyšetřování. Na její obsah netrpělivě čeká i Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama