reklama

O impeachmentu může rozhodnout Twitter. Trump netušil, že jde o důkaz, říká historik

O impeachmentu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa může rozhodnout i jeho slavný twitterový účet. Podle historika Jana Koury si při jeho používání exprezident nejspíš neuvědomoval, že i po smazání svých příspěvků se texty dají dopátrat a můžou být písemným důkazem. Koura byl společně s ředitelem Občanského institutu Romanem Jochem hostem speciálu CNN Prima NEWS o ústavní žalobě na bývalého prezidenta USA.

reklama

„Trump používal sociální sítě často a v této atmosféře, kdy zpochybňoval volby, je těžké říci, jestli si uvědomoval, že jde o písemný důkaz. Poté některé tweety smazal, ale jde z nich udělat digitální kopie. Velká část obžaloby se tak bude dotýkat právě jeho příspěvků,“ řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS Koura s tím, že pokud by obžaloba neměla Trumpovy tweety k dispozici, tak by na něj měla mnohem méně „nábojů“.

K tématu

I když se jedná mnohdy jen o amatérské záběry Trumpových příznivců, kteří 6. ledna napadli budovu Kapitolu, kde měli zrovna zákonodárci posvětit vítězství Trumpova soupeře z prezidentských voleb Joea Bidena, přesto jde podle něj o jasné důkazy. „Tohle celé je neskutečná skvrna na dějinách Spojených států,“ dodal Koura s tím, že se i nadále budou množit konspirační teorie ohledně útoku Trumpových příznivců na Kapitol i samotných voleb.

Pro Trumpovo odvolání by mohla hlasovat i část republikánů, kteří byli konáním prezidentových příznivců i jeho chováním šokováni. Proces obžaloby však podle Romana Jocha nikoho nového nepřesvědčí. „Tyto argumenty samozřejmě nepřesvědčí nikoho, kdo se nechce nechat přesvědčit,“ řekl ve vysílání ředitel Občanského institutu.

Varování pro budoucí prezidenty

Podle Jocha je druhý impeachment oprávněnější, než ten první. „Trump byl za útok zodpovědný, ale bude se zkoumat, jak moc,“ řekl Joch s tím, že se ale nikdy nenašla podpora dvou třetin zákonodárců, která je pro impeachment nutná. Koura pak neočekává, že by senátoři tento proces schválili.

Oba hosté speciálního vysílání CNN Prima NEWS se shodli na tom, že současný proces impeachmentu může být jistou zprávou pro budoucí prezidenty, aby se nechoval podobně jako Trump. „Pokud by Trumpovi bylo znemožněno znovu kandidovat, je to signál, že takovéto chování dostane pokaždé stopku,“ řekl Koura.

Donald Trump již sice není prezidentem, ale pokud by přece jen byl impeachment úspěšný, tak by se již nemohl znovu stát hlavou státu. Sám Trump po svém odchodu z Bílého domu hlásil, že ještě nekončí a naznačil, že by v roce 2024 mohl znovu kandidovat. V případě úspěšného impeachmentu by navíc přišel i o další výhody, které mají bývalí prezidenti USA.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek

Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek

  • Aktualizováno

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřednickou maturitu. Nemuseli by tak podle něj skládat klasickou maturitní zkoušku a na maturitním vysvědčení by mohli mít známky podle průměru za celé své studium střední školy. Premiér to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu DNES. Ministerstvo školství nyní jedná se zástupci škol o dalších možných úpravách maturit, jejich termínů a obsahu. Rozhodnout chce do konce příštího týdne, uvedla jeho mluvčí Aneta Lednová.

Ujížděl na červenou a odmítal zastavit. Ten samý kousek zopakoval i další den
Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem
Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Další články
reklama
reklama