O Voráčka se strachují i bývalí spoluhráči: Někdy hrál, i když neměl, nic ho nezastavilo

Na začátku listopadu odehrál zápas proti Coloradu Avalanche v rámci evropské tour NHL ve Finsku. Od té chvíle zmizel útočník Columbusu Jakub Voráček z ledu. Jak později sám hokejista potvrdil, trápí ho následky otřesů mozku. Odmítl, že by chtěl v brzké době ukončit kariéru, ale do utkání jen tak nenaskočí. Bývalí spoluhráči českého matadora z Philadephie popisují, že „Jake“ měl vždy tuhý kořínek. Někdy možná až příliš.

I když zákrok na Voráčka a jeho následný pád v zápase s Coloradem na finské půdě nevypadal na první pohled nějak vážně, dlouholetý český reprezentant přiznal, že 4. listopadu utrpěl otřes mozku. Opět.

„V minulosti jsem měl zranění hlavy už hodně... Zadokumentovaných mám takových sedm osm otřesů mozku. Ale pak byly i ty menší, u nichž si nejste úplně jistí. A je to něco, co musím brát v potaz, abych se správně rozhodl, co a jak dál. Musím dobře zvážit všechny možnosti, které mám,“ řekl v pondělí novinářům na speciální tiskové konferenci kladenský odchovanec.

V nejbližší době se nevrátí, ale opustit nablýskanou NHL a hokej celkově zatím nehodlá. I kvůli tomu, že už za poměrně krátké pauzírování mu milovaná hra nesmírně chybí. „To je ten největší problém, který mám – chybí mi možnost být součástí toho všeho, být s kluky v kabině a vůbec celá ta rutina,“ přiznal 33letý útočník, který se loni vrátil do Columbusu Blue Jackets, který ho v roce 2007 draftoval.

A to může být právě příčinou toho, proč nyní kvůli následkům sériových úrazů hlavy zůstává mimo hru. Svoji profesi vždy vykonával s neuvěřitelnou odolností a loajalitou. Snížený práh bolesti mu nedovolil sledovat zápas v televizi nebo na tribuně. Potřeboval být v centru dění.

Měl by si teď dát na čas

I díky tomu už teď má v NHL odehráno 1058 utkání, naprostou většinu z nich za Philadelphii Flyers. „Možná někdy hrál, i když neměl,“ popsal pro NBC Kevin Hayes, někdejší Voráčkův parťák z týmu „letců“. „Pokud si sám myslel, že je v pořádku nastoupit, tak nastoupil. Nikdy nevynechal zápas,“ pokračoval Američan, který po boku hokejisty s proslulým hustým zrzavým vousem strávil poslední dva roky jeho desetileté štace u Flyers.

Více času si vedle Voráčka ve Philadelphii užil jeho vrstevník James van Riemsdyk. Rovněž oceňuje, že seznam zápasů, které český parťák vynechal, je hodně skromný. „Prokazoval úplně jiný typ tvrdosti, který mi byl sympatický a možná je přehlížený. Vždy se na něj můžete spolehnout, že bude na tréninku a hrát ve všech zápasech,“ uvedl.

Teď ale došla situace do fáze, kdy ani jeden z nejželeznějších mužů NHL dál zkrátka nemohl. „Poslouchá se to těžko. Byl známý pro svoji spolehlivost a odolnost. Musí to být vážné, když právě on udělá takovýto krok a stáhne se z ledu. Hokej jde stranou. Přeju si, aby byl zdravý a mohl vést normální život,“ popřál mistrovi světa z roku 2010 Van Riemsdyk, jenž sám coby otec dvou dětí ví, že priority musí být pro Voráčka momentálně jiné než sbírání bodů a pomáhání týmu.

Jako výjimečného tvrďáka má Voráčka zaškatulkovaného i jiný někdejší kolega z města Rockyho Balboy Ivan Provorov. „Pokud šlo o ice-time, Jake ze sebe vydal úplně všechno. I když se necítil dobře. Strašně moc nesnášel prohry, což je samozřejmě dobrý způsob, jak hrát. Myslím si, že by si teď měl dát na čas, udělat vše pro to, aby se uzdravil. (…) Pořád má před sebou skoro dvě třetiny života,“ vzkázal.

Jeho slova potvrdil i další starý známý z Flyers Scott Laughton: „Nic ho nezastavilo, stejně jako Michaela Raffla. Nezáleželo na tom, jestli to byl výron kotníku, zlomenina… Zkrátka hráli. Podtrhuje to jejich toleranci bolesti.“

Hayes, Laughton, Provorov i Van Riemsdyk budou spolu s velkým táborem hokejových příznivců bedlivě sledovat Voráčkovu rekonvalescenci.

Český křídelník se nyní nachází v předposledním roce svého osmiletého kontraktu. Podepsaná smlouva mu každou sezonu garantuje 8,25 milionu dolarů (190 milionů korun).

Tagy:
NHL NBC Jakub Voráček Philadelphia Flyers sport Colorado Avalanche Columbus Blue Jackets Ivan Provorov otřes mozku hokej NHL Kevin Hayes James van Riemsdyk Scott Laughton