reklama

Obce rozdávají seniorům respirátory. Pomoc státu je zoufale malá, říkají starostové

Některá města a obce v republice se rozhodly z vlastní iniciativy vyslyšet doporučení ministerstva zdravotnictví používat jako ochranu před nemocí COVID-19 místo roušek respirátory třídy FFP2. Starší občané se tak mohou dostat k ochranné pomůcce i zdarma.

reklama

Někde je vybraným skupinám obyvatel rozdávají zdarma, jinde prodávají za výhodnou cenu. A zájem lidí je prý veliký. Ochranu před koronavirem nepodcenili například v části Plzně Malesice.

Městský obvod má 4 000 respirátorů, které teď rozdává starším lidem. Vyzvednout si je mohou v budově úřadu městského obvodu. 85letá Zdeňka Morgensternová neváhala a hned si pro respirátory došla. „Je to dobře, že je dávají zadarmo,“ uvádí důchodkyně.

K tématu

Každý obyvatel starší 60 let dostane zdarma krabičku, která obsahuje 20 respirátorů. „Že dostali důchodci za celý rok jen pět roušek a jeden respirátor, je zoufale málo. Proto se to snažíme lidem ulehčit,“ říká starosta Malesic Aleš Tolar (PRO Plzeň). V Malesicích žije kolem tisícovky obyvatel, dvěma stovkám z nich je nad 60 let. Respirátory už si vyzvedla zhruba polovina.

Respirátory rozdávají i na Liberecku

Podobně dobře je o starší občany postaráno na Liberecku v Chrastavě. Tady už od září dostávají senioři ve věku nad 65 let 10 respirátorů měsíčně. Michael Canov (Starostové za Liberecký kraj), starosta obce, k tomu podotýká: „Jsme si vědomí toho, že respirátor, na rozdíl od roušky, chrání samotného nositele. U seniorů je nejdůležitější, aby oni sami byli chráněni.“

V Hejnicích, severovýchodně od Liberce, nabízí respirátory všem obyvatelům bez rozdílu věku. A to za zvýhodněnou cenu – 10 korun za kus. Začínali jsme někde na dvaceti korunách a postupně, jak se daří sehnat levnější dodávky, snižujeme i cenu,“ popisuje starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Zájem lidí je prý velký. A není divu, v obchodě by zaplatili za respirátor minimálně šestkrát víc.

Vláda respirátory doporučila, ale nenařídila

Podle slov vlády nebude na českém území nošení respirátorů třídy FFP2 povinné, avšak jako ochranu před šířením koronaviru je doporučuje. Výrobci respirátorů v Česku vyzývali v tomto týdnu vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH) na ochranné pomůcky.

V sousedním Rakousku musí lidé starší 16 let od uplynulého pondělí nosit respirátor v obchodech, ve veřejné dopravě a ve službách. Respirátory tam výrazně zlevnily, když je začaly prodávat i sítě drogerií a supermarketů a když je parlament osvobodil od dvacetiprocentní DPH. Aktuální cena je pouze několik centů, některé potravinové řetězce je dokonce dávají k nákupům zdarma.

K tématu

Další hlavní zprávy

Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
Povinné testování státních zaměstnanců od 10. března? Mimořádně se proto sejde vláda
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Blatný: Lidé nad 65 let by se mohli k očkování hlásit v dubnu. Vakcíny neschovávejme
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Další články
reklama
reklama