Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.
„Respirátor je jistě účinnější než rouška. Principiálně by bylo určitě lepší, kdyby všichni používali dvojkové respirátory (FFP2), pokud to budou mít zadarmo,“ prohlásil poslanec TOP09 a odborník na zdravotnictví Vlastimil Válek.
Zásadním problémem ale podle něj je zastropování ceny. Cena v Česku zastropována zatím není, ty méně kvalitní respirátory jsou za nižší ceny, zatímco ty z kvalitnějších látek jsou dražší. Lidé to ale velmi často okem nezjistí a kupují tak sice levnější s horší kvalitou.
Válek: Hučíme do pana ministra Havlíčka už od jara
„Pokud čínský respirátor neodpovídá kvalitou ani české roušce, tak je to špatné. Kdyby stát podpořil výrobu českých respirátorů, což jsme opakovaně říkali, tak jsme schopni se dostat na velmi nízkou cenu, která by mohla být i dotovaná. Mohli bychom být nejlepšími na světě. Jsme světový lídry ve výrobě nanotechnologií. Hučíme to do pana ministra Havlíčka už od jara,“ dodal Válek.
Pro podporu českých výrobců jsou i poslanci dalších sněmovních stran z řad ODS, komunistů nebo Pirátů.
„Už na začátku koronakrize jsme upozorňovali na to, že by ministerstvo zdravotnictví mělo nakupovat kvalitnější výrobky. Místo toho, aby vyřešilo logistiku, tak je vláda nechala dovézt z Číny, a ještě se poklonila. Vše ale závisí na tom, jaká nastaví vláda pravidla,“ uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.
Pro povinné respirátory ale zatím poslanci spíše nejsou. Vláda musí primárně vyřešit jejich dostupnost a cenu.
Až 240 milionů respirátorů měsíčně
„Primárně se musí vyřešit počet respirátorů na trhu. Respirátory si lidé doma už nevyrobí. Zadruhé jde o kvalitu a zatřetí o cenu. Říká se, že jeden respirátor vydrží cca 5 hodin. Pokud by měli lidé jeden na den, je to 40 korun, což je 1 200 korun měsíčně, to není pro mnohé zanedbatelné,“ reagoval poslanec ODS Zbyněk Stanjura. Dodal, že pokud by měly být respirátory pro všechny dospělé občany, jde až o osm milionů denně a tedy 240 milionů měsíčně.
Podobně to vidí i další strany. Navíc by podle nich vláda měla řešit spíše pozitivní motivaci pro lidi než další příkazy. Ty navíc pode lidovců nemá kdo vymáhat.
„Zásadní problém je v tom, že když se věci nařizují, tak musíte vědět, jak to budete vymáhat. Nedovedu si představit, jak by v praxi probíhala kontrola toho, kdo má respirátor FFP2 a jak je respirátor starý. Když s ním budou chodit měsíc, tak kdo vyhodnotí, jestli je funkční? Z mého pohledu toto cesta není,“ řekl na dotaz CNN prima NEWS šéf lidovců Marian Jurečka.
„Pro řadu rodin by to byl náklady v řádu tisíců korun měsíčně. Držel bych doporučení, ale striktně to nařizovat není cesta,“ doplnil Jurečka.
Respirátory pro všechny zdarma
O tom, že by respirátory mohly být pro Čechy povinné, minulý týden hovořil premiér Andrej Babiš. Vládní poradce Roman Prymula později přiznal, že není dostatek respirátorů pro všechny. Aktuálně vláda řeší to, zda by se mohly respirátory prodávat v obchodech a zda dojde k odpuštění DPH, čímž by se staly levnějšími a dostupnějšími pro všechny.
Komunisté by byli i pro to, aby byly respirátory pro všechny zdarma. „Pokud to bude nutné zavést, tak předpokládám, že bude třeba sníženo nebo úplně zrušeno DPH a respirátory budou zpřístupněny všem i za cenu, že by měly být rozdávány zdarma,“ řekl CNN Prima NEWS šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.