Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat prodej mediální skupiny Mafra, firmy Londa provozující rozhlasové stanice a pardubické chemičky Synthesia skupině Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. O transakci dříve informoval holding Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Holding je prodávající stranou. Cenu neuvedl, podle webu Hospodářských novin se spekuluje o více než deseti miliardách korun.
„K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblastech vydávání periodického i neperiodického tisku, provozování rozhlasového a televizního vysílání, prodeje inzertního prostoru v uvedených médiích, prodeje vstupenek, chemické výroby a farmaceutické výroby,“ uvedl ÚOHS. Transakci posuzuje ve standardním řízení, které trvá 30 dní. Pokud za tuto dobu antimonopolní úřad zjistí, že by spojení firem ohrozilo hospodářskou soutěž, lze lhůtu prodloužit o další čtyři měsíce. Bez povolení ÚOHS nesmí být transakce dokončena.
ČTĚTE TAKÉ: Řidiči u polských hranic měli žně. Tankovali mnohem levněji, tvořily se dokonce kolony
Lze předpokládat, že Agrofert k prodeji firem Mafra a Londa motivovala nová pravidla, podle nichž od příštího roku nebudou smět vrcholní politici vlastnit provozovatele rozhlasového a televizního vysílání a vydavatele periodického tisku ani prostřednictvím svěřenského fondu. Nový zákon se vztahuje i na poslance, kterým Babiš v současnosti je.
Mafra snižuje ztrátu
Mafra je největší česká mediální společnost, vydává deníky MF Dnes či Lidové noviny. Do skupiny dále patří bezplatný deník Metro, hudební televize Óčko, Rádio Impuls nebo portál s jízdními řády iDOS.cz. Vydavatelství koupil v roce 2013 Andrej Babiš. Den předtím napsal na Twitter dnes již proslulou hlášku: „Zítra asi něco koupím.“ Učinil tak krátce předtím, než se stal poslancem. Loni Mafra snížila ztrátu na 85 milionů korun z předloňských 113 milionů.
Od roku 2017 Babiš Mafru, alespoň oficiálně, nevlastní. Může ji však ovládat skrz svůj svěřenský fond. Babiš leckoho překvapil již v roce 2013. Tehdy totiž mnozí analytici očekávali, že koupí spíš vydavatelství Ringier (nyní CNC) než Mafru.
Zisková Synthesia
Synthesia Pardubice se zabývá výrobou produktů pro odvětví nátěrových hmot a tiskových barev nebo barviv pro textilní, papírenský a kožedělný průmysl. Vyrábí také nitrocelulózu, oxycelulózu a řadu organických a anorganických chemikálií. Agrofertu patří od roku 2002. Loni zvýšila zisk po zdanění o 19 milionů na 183 milionů korun.
V chemickém průmyslu už skupina Kaprain podniká. Jedním z jejích pilířů je společnost Spolchemie, která patří mezi největší výrobce pryskyřic v Evropě a má silnou pozici ve výrobě nátěrových hmot. Součástí skupiny je také tradiční slovenská chemička Fortischem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT. Spor mezi šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) graduje