CNN Prima News antimonopolní úřad

antimonopolní úřad

Výpis příspěvků ke štítku „antimonopolní úřad“

Výborný se kvůli cukru pustil do antimonopolního úřadu. Zvolil šalamounské řešení, zlobí se

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se zlobí na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nelíbí se mu postup při vyšetřování růstu cen cukru na konci roku 2022 a chce, aby úřad více hlídal dodržování hospodářské soutěže. Podle kontrolního orgánu si řetězce podezřele zvýšily přirážku u cukru a mohla to být i kartelová dohoda. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se ke kritice ministra zemědělství odmítl vyjádřit.

Pravomoci antimonopolního úřadu? Jako když na tříkolce dojíždíte Ferrari, říká jeho šéf Mlsna

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potřebuje k efektivnější činnosti navýšit vlastní pravomoci, prohlásil v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS jeho předseda Petr Mlsna. Současné nástroje úřadu k rozkrývání kartelů přirovnal k dojíždění Ferrari na tříkolce. Zda nakonec dojde začátkem nadcházejícího roku ke zdražení potravin, podle Mlsny zůstává otázkou.

Recept na levnější potraviny? Antimonopolní úřad chce limitovat nepřiměřeně vysoké přirážky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) připraví do 15. ledna návrh změn zákona, které by mu umožnily lépe reagovat na některé situace na trhu, které mohou působit podezřele. Limitovat by chtěl například vysoké obchodní přirážky. Po jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) to řekl předseda úřadu Petr Mlsna. Možné úpravy se týkají například povolování fúzí, doplnil.

Kupka: Nežijeme ve spálené zemi, opozice kazí i advent. Země nevzkvétá, oponoval Kolovratník

Opozice chce i v době adventu vytvořit představu, že žijeme ve spálené zemi, že tady nic nejde, ale ve skutečnosti tomu tak není, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda ODS a ministr dopravy Martin Kupka. Poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník však oponoval, že je ministr příliš optimistický a o vzkvétání naší země se nedá hovořit.

Státní ČEPS dostal zelenou k převzetí NET4GAS. Za provozovatele plynovodů utratí miliardy

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil státní firmě ČEPS nákup provozovatele plynovodů NET4GAS. Informoval o tom v tiskové zprávě. Akvizici, která nemá přesáhnout částku pěti miliard korun, v září schválila vláda. Transakce má zvýšit energetickou bezpečnost České republiky, protože NET4GAS vlastní výlučnou licenci pro přepravu zemního plynu v Česku.

Antimonopolní úřad si posvítí na prodej Mafry. Vydavatelství od Babišových fondů kupuje Pražák

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat prodej mediální skupiny Mafra, firmy Londa provozující rozhlasové stanice a pardubické chemičky Synthesia skupině Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. O transakci dříve informoval holding Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Holding je prodávající stranou. Cenu neuvedl, podle webu Hospodářských novin se spekuluje o více než deseti miliardách korun.

Hrozba miliardové pokuty pro Globus. Řetězec čelí podezření z diskriminace dodavatelů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s obchodním řetězcem Globus. Podezírá jej z dlouhodobé diskriminace dodavatelů. Na dotaz médií to uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Za porušování zákona o významné tržní síle hrozí pokuty až do výše deseti procent z celkového obratu provinilé firmy, v tomto případě by mohlo jít až o 2,4 miliardy korun. Mluvčí Globusu Aneta Turnovská řekla, že řetězec zatím nebude situaci komentovat.

Levně prodaná kuřata do zahraničí, pak draze přivezená zpět. Ekonomové český postup kritizují

Takzvaný potravinový kolotoč jede na vyšší obrátky. V Česku narozená jednodenní kuřata posíláme do zahraničí, kde je vykrmí, a ve formě masa se vrátí zpět do České republiky. Paradox, nad kterým kroutí hlavou jak ekonomové, tak antimonopolní úřad. Ten tvrdí, že se české zemědělství stává neefektivním a oproti zahraniční konkurenci ztrácí dech.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.