Takzvaní šmejdi se na internetu vydávají za prodejce různých komodit. Zaměřují se také na kryptoměny. Vedoucí oddělení hospodářské kriminality v Praze Michal Ihnát ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že obětí se může stát každý. Podle něj je důležitá zejména osvěta, protože mnoho lidí o dané problematice vůbec nic neví.
„Typů podvodů je veliká škála. Od těch nejjednodušších, které nepotřebují žádné sofistikované prostředky, až po ty složitější, kde se využívá kyberprostor,“ uvedl na CNN Prima NEWS Michal Ihnát s tím, že problém je napříč celým spektrem. „Oběťmi se můžeme stát všichni,“ varoval pražský kriminalista.
Podle něj je důležité o daných hrozbách mluvit. „Je potřeba to lidem opakovat. Zkušenosti říkají, že přestože je to v médiích každý den, je stále spousta lidí, kteří o tom neví,“ sdělil kriminalista a dodal, že ohroženi jsou zejména naši rodiče a obecně starší populace.
K TÉMATU: Policista v Praze zachránil ženě statisíce korun. Ta ho přitom několikrát přetáhla kabelkou
Pachatelé podle něj již mnohdy nezvoní u dveří, jak bylo zvykem v dřívějších dobách. „Oni vás kontaktují telefonicky, takzvaně navolávají a přesvědčují vás o tom, že banky jsou zloději, že jejich úrokové sazby jsou nízké a že máte právo na vyšší zisk z vašich těžce uspořených peněz,“ upozornil Ihnát.
Jejich cílem je získat vzdálený přístup k počítači. „Tím odsledují vaše přihlašovací údaje a ovládají vaše internetové bankovnictví. Poté odvedou všechny vaše peníze na takzvané legalizační účty lidí,“ vylíčil.
Nasliboval pomoc po tornádu na Moravě, pak měl s penězi utéct. Muži hrozí osm let vězení
Jihomoravští kriminalisté dopadli podvodníka, který měl zneužívat peníze určené obyvatelům obcí zasažených tornádem. Šestapadesátiletý muž podle policie nasliboval lidem zajištění dotací nebo provedení oprav na zničeném majetku. Jenže zůstalo jen u slibů. V kapse podvodníka mělo skončit šest milionů korun.
Zároveň podotkl, že v poslední době pachatelé využívají také SMS zprávy. „Mnohdy chodí esemesky, že máte pozastavenou objednávku balíčku a je potřeba zaplatit 79 korun. Vy jste si žádný balíček neobjednávali, a přesto kliknete na odkaz a vyplníte údaje. Tím pachateli umožníte cestu k získání vašich finančních prostředků,“ sdělil kriminalista a podotkl, že podvodníci se vyskytují také na bazarových portálech.
Policie ČR podle Ihnáta spolupracuje se složkami dalších zemí, protože jde o organizovaný mezinárodní zločin. „Na sociálních sítích jsme zaznamenali dílčí úspěchy, ale pachatelé se bohužel učí a předávají know-how dál,“ řekl kriminalista a zdůraznil, že důležitá je osvěta. „Je důležité o věcech mluvit a pracovat na vzdělávání lidí,“ uzavřel.