Největší ledová kra známá pod názvem A-68 se posouvá k ostrovu Jižní Georgie, britskému zámořskému území v jižním Atlantském oceánu. Podle portálu BBC existuje možnost, že ledový kolos, který je podobně velký jako Moravskoslezský kraj, uvízne u pobřeží ostrova o přibližně stejné velikosti. V tom případě by mohl vážně ohrozit tamní tučňáky a tuleně.
Pokud by kra s názvem A-68 uvízla u pobřeží ostrova Jižní Georgie, zablokovala by trasy, na něž se zvířata vydávají za potravou, a znemožnila jim tak krmení mláďat. Ledová masa, která se před třemi lety odtrhla od antarktického ledovce Larsen-C, by také rozdrtila živočichy, kteří žijí u mořského dna.
Kdy se lidstvo utopí a proč za to mohou letadla? Fakta o růstu hladiny oceánů
Hladiny světových oceánů se od roku 1880 v průměru zvedly o 23 centimetrů. Faktory jako tání ledovců, rozpouštění ledových příkrovů a globální oteplování způsobily, že je v současné době tempo růstu hladin oceánů zhruba 3,2 milimetru za rok. Jak proti tomu bojovat? A které státy by bez včasné reakce mohly brzy zmizet z mapy?
Kry s sebou navíc přinášejí velké množství prachu, který je výhodný pro plankton, což má vliv na potravní řetězec. „Existuje zde nebezpečí, že pokud se tento ledovec zasekne, mohl by tam být i 10 let,“ uvedl pro BBC profesor Geraint Tarling z British Antarctic Survey a dodal, že by to znamenalo nejen velký rozdíl pro ekosystém Jižní Georgie, ale také pro její ekonomiku.
„Blízkost kry má velký vliv na to, zda budou predátoři žijící na souši schopni sehnat potravu,“ uvádí profesor Tarling. Podle něj vzdálenost, kterou musejí tučňáci a tuleni urazit v klíčovém období, tedy když musejí krmit mladé, hraje důležitou roli. „Pokud jsou nuceni vydat se velkou oklikou, znamená to, že se nedostanou včas zpět a nedokážou mláďata uchránit před vyhladověním,“ vysvětluje Tarling.
Hřbitov obrovských ker
Jak uvedl portál BBC, je ostrov Jižní Georgie něco jako hřbitov největších ker Antarktidy. Ledové kolosy jsou unášeny silnými proudy dál od kontinentu, jen aby uvázly v mělkých vodách, které odlehlý ostrov obklopují.
Když v roce 2004 k pobřeží Jižní Georgie dorazila obří kra A-38, na místních plážích byl nalezen nespočet mrtvých mláďat tučňáků a tuleňů. Přestože ze satelitních snímků se zdá, že kra má k Jižní Georgii opravdu namířeno, může se stát, že se jí přesto podaří ostrov obeplout, myslí si Peter Fretwell z organizace BAS. Podle jeho kolegy Andrewa Fleminga je pozoruhodné, že se kra A-68 stále nerozpadla. Tento osud ji však nemine, pokud se dokáže ostrovu vyhnout a zamíří dále na sever, kde se rychle dostane do teplejších vod, myslí si Fleming.