Světové oceány čelí podle deníku The Guardian hned trojité hrozbě: Extrémnímu oteplování, úbytku kyslíku a okyselování. Klimatologové varují, že změny v oceánech mohou způsobit vymírání mořských živočichů či zhoršit dopady hurikánů.
Zhruba pětina povrchu světového oceánu je obzvláště zranitelná vůči třem hrozbám – oteplování, úbytku kyslíku a okyselování, které jsou způsobeny lidskou činností, jako je spalování fosilních paliv a odlesňování, zjistila nová studie. Nejvíce ohroženy těmito jevy jsou tropická moře a severní Pacifik.
ČTĚTE TAKÉ: Evropě hrozí ekologický kolaps, varuje expert. Mapa mrtvých zón ukazuje kritické oblasti
Hlavní autor studie Joel Wong, výzkumný pracovník Spolkové vysoké technické školy v Curychu, varoval, že oceány se již nyní v důsledku klimatické krize dostávají do extrémního stavu, informuje The Guardian. Jako příklad uvedl tepelné „skvrny“, které způsobily vymírání mořských živočichů v Tichém oceánu. „Intenzivní jevy, jako jsou tyto, se budou v budoucnu pravděpodobně opakovat a naruší mořské ekosystémy a rybolov po celém světě,“ vysvětlil Wong.
CNN: Když je smrt ve vzduchu. Znečištění zabíjí miliony lidí, zdravě dýchají v pár státech
Každý rok zemřou miliony lidí na choroby, které mají spojitost s extrémně znečištěným vzduchem. V první stovce nejzamořenějších měst se jich 99 nachází v Asii. Nejhůře je na tom Indie. Naopak čistý vzduch je podle CNN už jen v deseti státech světa.
Nárůst teploty oceánů, který byl v posledních měsících obzvláště rychlý, znepokojuje klimatology po celém světě. „Teploty, které pozorujeme například v Atlantiku, nedokážeme plně vysvětlit. Je to také jeden z důvodů, proč je sezóna hurikánů letos tak znepokojivá,“ řekla geoložka a klimatoložka z Wisconsinské univerzity Andrea Duttonová.
Kromě horka, které nutí ryby a další mořské živočichy migrovat za vhodnějším podnebím, trápí oceány také zvýšená kyselost mořské vody, kterou způsobují emise oxidu uhličitého z fosilních paliv. „Musíme si uvědomit, že oceány nás chrání před množstvím tepla, které bychom jinak pociťovali na souši, ale nezůstalo to bez následků,“ vysvětlila Duttonová.
Kombinace klesající hladiny kyslíku, zvyšující se kyselosti a prudce rostoucích teplot oceánů se projevila již před 252 miliony let (v samém závěru prvohor), kdy na Zemi došlo k největšímu známému vymírání druhů. „Podmínky nejsou stejné jako tehdy, avšak stojí za to poukázat, že probíhající změny prostředí jsou podobné,“ dodala Duttonová.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Na odvrácené straně Měsíce přistála čínská sonda. Zpět na Zemi má poslat vzorky hornin