Očima dětí: Hospodářská zvířata si zaslouží soucit a rovné zacházení

Výzkumníci z univerzit v Exeteru a Oxfordu porovnávali náhled dětí a dospělých na různá zvířata. Podle jejich výsledků považují děti zvířata za více sobě rovná než dospělí. Vědci se proto domnívají, že o přesvědčení, že se zvířaty by mělo být zacházeno dobře, většina z nás přijde během dospívání.

Výzkum sledoval postoj k různým druhům zvířat u skupiny dětí od devíti do jedenácti let, dospělých ve věku od osmnácti do jednadvaceti let a starších mužů i žen. Děti ve studii vyjadřovaly názor, že s hospodářskými zvířaty by mělo být zacházeno stejně jako s lidmi. Konzumace živočišných produktů jim proto přišla mnohem méně morálně přijatelná než oběma skupinám dospělých.

Ani děti však nepovažovaly všechna zvířata za sobě rovná – k psům bychom se podle nich měli chovat lépe než k prasatům, zároveň ale ne hůře než k lidem. I dospělí stavěli psy na vyšší pozici než prasata – podle nich bychom se k psům měli chovat stejně jako lidem, ale k prasatům ne. Studie tak podle vědců zdůrazňuje důležitý aspekt lidské mysli, který popisují jako morální akrobacii, tedy to, že jsou lidé schopni zastávat morální pozice, které se navzájem vylučují, a aplikovat dvojité standardy.

Součástí studie byly úkoly, ve kterých měli zúčastnění kategorizovat obrázky zvířat do skupin „jídlo“, „mazlíček“ či „předmět“. Výzkumníci se ptali, jak je s danými zvířaty zacházeno a jak by s nimi mělo být zacházeno. „Vztah lidí ke zvířatům je plný etických dvojitých standardů. Některá zvířata patří mezi milované domácí společníky, zatímco jiná držíme ve velkochovech kvůli ekonomickému zisku,“ vysvětluje vedoucí studie Luke McGuire z Univerzity v Exeteru a dodává: „Zdá se, že během dospívání dojde k něčemu, co zkomplikuje naši ranou lásku ke zvířatům a kvůli čemu se u nás rozvine větší speciesismus.“

Termín speciesismus označuje druhovou nadřazenou, tedy diskriminaci jednoho živočišného druhu jiným. Objevil se v sedmdesátých letech, kdy ho poprvé použil britský psycholog Richard Ryder k popisu předsudků vůči zvířatům. Věnoval se mu i australský filosof Peter Singer ve své knize Osvobození zvířat.

Ani u dospělých však odpor k ubližování zvířatům nevymizí zcela – dospělí, kteří se studie zúčastnili, uváděli, že konzumace masa je podle nich mnohem méně morálně přijatelná než konzumace jiných živočišných produktů, například mléka či vajec. Autoři studie se domnívají, že jejich závěry mohou pomoci v boji s klimatickou změnou, jehož součástí je i přechod k rostlinné stravě. „Pokud chceme, aby se lidé z environmentálních důvodů stravovali více rostlinně, musíme současný systém nějak narušit. Například pokud by děti jedly ve škole více rostlinných jídel, což by bylo v souladu s jejich morálními hodnotami, a bylo by tak možno snížit normalizaci hodnot dospělých v této studii.“

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:46

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnil pravidelnou statistiku o ruských ztrátách

10:30

Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze

10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.