reklama

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

reklama

Ministerstvo zdravotnictví předobjednalo 700 tisíc dávek od firem Pfizer a BioNTech pro děti od 5 do 11 let, což je zhruba pro 80 procent těchto dětí. „V rámci kolektivní imunity a zabránění šíření viru ve společnosti očkování dětí smysl dává,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

S tím nesouhlasí imunolog Jiří Šinkura, podle kterého jsou děti ideální živé vakcíny. „Děti mají nižší zastoupení receptorů AC2, což jsou ty, na které se váže virus, a obvykle mají ty virové dávky nižší. To znamená, když někoho nakazí, tak ho nakazí nižší dávkou, a to je výhodné i pro seniora,“ podotkl imunolog.

Pediatři se ohledně tohoto tématu neshodnou. Podle dětské lékařky a místopředsedkyně vakcinologické společnosti Hany Cabrnochové je dobré mít vakcínu i pro tuto věkovou kategorii. „Ministerstvo bych pochválila, že zajistilo očkovací látku. V době, kdy bude mít registraci rozšířenou pro věkovou kategorii nad pět let, bude nepochybně zvažovat i přínosy doporučení pro Česko,“ uvedla s tím, že zatím se ví, že je vakcína bezpečná a účinná pro tuto věkovou kategorii.

Děti pak budou dostávat speciální vakcíny. Dětská lékařka Jana Urbanová je však k očkování dětí skeptická. „Vakcína je stále experimentální, nikdo jí tento status neodebral. Poslední fáze testu končí u dětí v kategorii dvanáct let a výše v květnu roku 2023. Pro kategorii do dvanácti let pak v září roku 2023. Všichni naočkovaní jsou tak součástí testu,“ podotkla. Zdůraznila, že se vakcíny vyvíjejí pět a více let.

„Sbírat údaje o bezpečnosti vakcíny za jeden rok a říci, že je bezpečná, je troufalé,“ myslí si. Doplnila, že následky po vakcinaci u dětí se mohou vyvíjet s delší latencí. „Několika měsíců i roků, “ uzavřela.

Unáhlené řešení?

S očkováním těch nejmenších dětí by počkali i někteří ministrovi kolegové a členové sněmovního výboru pro zdravotnictví. „Zda objednat dětské vakcíny nebylo unáhlené, se teprve ukáže. Máme velký počet nenaočkovaných občanů v rizikových skupinách a předjímat očkování dětí je v tuto chvíli nadbytečné,“ myslí si Petr Třešňák (Piráti).

Opatrná by byla i Alena Gajdůšková. „Očkovat ano, ale u dětí bych byla opatrná,“ podotkla. Podporu pro svůj plán očkovat děti od pěti let má ale ministr třeba u opozičního lékaře a poslance ODS Bohuslava Svobody. „Já si myslím, že je důležité takto malé děti očkovat. A já sám své děti ve věku 8 a 11 let nechám naočkovat,“ sdělil.

Podle Vlastimila Válka (TOP 09) má ministerstvo rezervy s očkováním i třeba mezi vysokoškolskými studenty. „Doufám, že úvaha na ministerstvu nebyla taková, že kašlou na vysokoškoláky, cizince a seniory, a tak se zkusí vrhnout na 5leté děti,“ uvedl. Vojtěch však reagoval tím, že od rodičů dětí mladších 12 let dostává velké množství požadavků.

Podle rodičů, které CNN Prima NEWS oslovila, není však očkování dětí namístě. „Možná až budou starší, v pěti letech je moc brzy,“ uvedla oslovená matka. Jeden z otců pak sdělil, že by počkal, až bude dětem patnáct let. „Ať se pak děti rozhodnou samy,“ dodal. Opatrní by s očkováním dětí byli i komunisté nebo hnutí SPD Tomia Okamury.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla
Koronavirus

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN
Vláda

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Žádný „český Floyd“. Muž v Teplicích nezemřel kvůli policejnímu zákroku, vyplývá z pitvy

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

reklama

Domácí zpravodajství

Kalousek: Piráti musí do vlády. Pokud chtějí být věčně protestní stranou, jsou zbyteční

Mají jít Piráti do vlády, nebo mají zůstat společně s ANO a SPD v opozici? Otázka, která se poslední dny řeší uvnitř Pirátské strany i mezi novináři. Podle expředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který strávil v politice dlouhých třicet let, by se měla partaj Ivana Bartoše zachovat státotvorně, ukázat politickou dospělost a do vlády určitě jít. Pokud zůstanou věčně protestní stranou, jsou podle něj občanům České republiky k ničemu. Kalousek to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Pobodal čtrnáctiletého chlapce a jeho matku v Dolních Chabrech. Policie případ odložila

Aktualizováno

Za dubnový pokus o vraždu v pražských Dolních Chabrech policie nikoho neobviní. Případ odložila, protože kvůli nízkému věku pachatele nebylo možné zahájit trestní stíhání. V úterý to sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. V souvislosti s útokem na matku a jejího syna pátrali policisté po čtrnáctiletém chlapci.

KOMENTÁŘ: STAN přes palubu Piráty nehodí. Ti loví kádry na ministry mimo zvolené poslance

Pokud se Piráti sami nerozhodnou do vlády nejít, STAN je přes palubu nehodí. A to i přes to, že se Piráti zatím podle informací CNN Prima NEWS ve vyjednávání občas chovají jako nerozhodní nováčci, kteří často mění své požadavky. Důvody jsou hned dva. Zaprvé je to společná cesta deklarovaná už v koaliční smlouvě. Zadruhé vše stojí na osobě Víta Rakušana, který si za dlouhou dobu spolupráce s Ivanem Bartošem vypěstoval silné až přátelské pouto a je připraven sliby a plány dodržet a splnit.

reklama