Už žádné další smrtelnější varianty koronaviru
Už žádné další smrtelnější varianty koronaviru. Naopak. Podle britské profesorky Sarah Gilbertové, která se podílela na vývoji vakcíny AstraZeneca, se z koronaviru stane jen běžné nachlazení. A co na to říkají čeští odborníci?
Alfa, beta, gama nebo delta varianta. Koronavirus už zmutoval několikrát. Přesto s poměrně razantním prohlášením profesorky Gilbertové, že v budoucnu bude způsobovat jen příznaky spojené s běžným nachlazením, souhlasí další experti. „Vypadá to, že virus už možná opravdu vyčerpal svoje možnosti. Byli jsme svědky, že třeba varianta delta je částečně odolná proti protilátkám, ale ne úplně, takže doufejme, že jde opravdu o poslední slovo koronaviru,“ říká imunolog Václav Hořejší.
„Paní doktorka má určitě pravdu. Musíme vždy brát v úvahu, že virus se sice nějakým způsobem mění, ale v lidské populaci existuje zkřížená imunita i proti těmto částečným změnám původního viru,“ vysvětluje epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran.
K tvrzení, že se z koronaviru stane běžné nachlazení, je ale imunolog Hořejší skeptičtější. Mohlo by k tomu ovšem dojít, pokud by populace byla proti infekci odolná. „Když se podíváte, kolik lidí končí v nemocnici, není jich více než v případě chřipkové epidemie. Není to ovšem dáno tím, že by se změnil virus, ale že je populace chráněna protilátkami,“ říká s nadějí.
Loni nás chřipka kvůli koronavirové pandemii prakticky minula. Letos před ní lékaři obzvlášť varují a dodávají, že se není třeba bát kombinace očkování. „Historicky s chřipkou kombinujeme celou řadu jiných vakcín v jeden den. Nyní se dokonce testují vakcíny sdružující jak látku proti covidu, tak proti chřipce,“ uvádí bývalý ministr zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula. Ministerstvo zdravotnictví letos objednalo o 20 procent více vakcín proti chřipce než před rokem.