reklama

Od narození je v nemocnici, matka se ho zřekla. Příběh batolete má ale šťastný konec

Mediálně sledovaný případ jedenáctiměsíčního chlapce z Děčínska, který leží od narození v nemocnicích, má šťastný konec. Přihlásila se o něj žena, která si dítě vzala do přechodné pěstounské péče. Současně pro chlapečka vznikne i veřejná sbírka.

reklama

Osamělý a nemocný chlapeček, který namísto lásky rodičů znal jen prostředí nemocnic a péči lékařů. Jeho matka se ho hned po porodu zřekla. Jako první na opuštěné dítě upozornila Petra Jirglová z Prahy, která za ním do nemocnice chodila. „Je to přibližně tři týdny, co jsem ho viděla v nemocnici naposledy. Potom mi byl ze strany matky vstup do nemocnice zakázán,“ popsala Jirglová.

Mezitím se snesla vlna kritiky na hlavy úředníků s tím, že shánění náhradní rodiny jim prý trvá příliš dlouho. Nakonec o chlapečka projevila zájem žena z Libereckého kraje.

Pěstounka je s dítětem v nemocnici

Ústecký kraj potvrdil, že se chlapci konečně podařilo sehnat pěstounku, a soud už dokonce rozhodl o svěření dítěte do její péče. „Vzhledem ke zdravotnímu stavu chlapce je pořád odkázaný na péči zdravotního zařízení, ale pěstounka je v současné chvíli hospitalizovaná s ním,“ vysvětlila mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

„Jsem šťastná, že chlapeček už není v nemocnici sám, nicméně si nemyslím, že na tom Ústecký kraj má tolik zásluh. Přišlo to bezmála o rok později, než se to mělo stát. Díky tomuto případu jsem zjistila a objevila obrovskou šedou zónu a vakuum, kde je spousta opuštěných dětí v nemocnicích,“ reagovala Jirglová.

Samotný Ústecký kraj má v evidenci přes tisíc dětí, které potřebují náhradní rodinnou péči. „Právě probíhá intenzivní náborová kampaň, protože od 1. ledna se mění zákon o pěstounské péči. Pro pěstouny tam vzniknou lepší pracovní podmínky,“ sdělila Fraňková.

Vánoce a narozeniny doma

U přechodné pěstounky může být chlapeček z Děčínska rok s možností následného prodloužení. „My tak máme čas na to, abychom hledali nějaké trvalé řešení, pevné rodinné zázemí, zřejmě dlouhodobou pěstounskou péči. Budeme společně s nadací Nesnáze otvírat veřejnou sbírku, abychom urychleně shromáždili finanční prostředky na zajištění potřebných pomůcek a také rehabilitační služby pro tohoto chlapce,“ uvedla předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková.

Pěstounka z Libereckého kraje zůstává v anonymitě. Chlapeček už ale brzy zamíří z nemocnice domů a své první narozeniny a Vánoce oslaví v nové rodině.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama