Do pondělní stávky proti krokům vlády se zapojí víc než polovina členů odborů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Zúčastnit se mají odboráři z desítky svazů. Na tiskové konferenci po úterním sněmu ČMKOS v Praze to řekl předseda centrály Josef Středula. ČMKOS zastřešuje na 270 000 odborářů z 31 svazů. Podle Středuly stávku teď už nic neodvrátí. Plánují zapojit se do ní i dopravní odbory. Doprava by se mohla přerušit v části jižních Čech od půlnoci do poledne, uvedl předák.
„Zásadním způsobem se zvětšil počet těch, kteří se přímo zapojí do stávky. Původně byly avizovány čtyři odborové svazy. V této chvíli je nárůst násobný. Počet je v této chvíli v drtivé většině nad 50 procent ze všech členů ČMOKS. Zapojí se také zaměstnanci Škoda z Vrchlabí a Kvasin,“ řekl Středula před novináři.
ČTĚTE TAKÉ: Válka s jadernými zbraněmi? Připravit se musíme, šéf armády Řehka připustil černý scénář
Odboráři kritizují podobu vládního konsolidačního balíčku, chystané zvyšování důchodového věku, vysoké ceny energií či nezvyšování platů ve veřejném sektoru a vysokou inflaci. Podle Středuly stávku podporují zbývající svazy ČMKOS. Podporu vyjádřila Asociace samostatných odborů (ASO). Obě centrály oznámily, že budou postupovat společně.
Vetujte konsolidační balíček, vyzval prezidenta šéf odborů Středula. Situace je vážná, míní
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula vyzval při úterní schůzce prezidenta Petra Pavla, aby vetoval vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí. Podle šéfa odborů by tím prezident vyslal signál, že vnímá vážnost situace ve společnosti. Středula po schůzce ve vyjádření pro novináře na Pražském hradě ocenil, že Pavel měl k dispozici velké množství informací nutných k rozhodnutí a argumentům odborů bedlivě naslouchal. Hrad v tiskové zprávě uvedl, že se Pavel se Středulou dohodli na schůzkách k situaci a postavení zaměstnanců.
Asociace samostatných odborů (ASO) zastřešuje 12 organizací a zhruba 110 000 odborářů. Do ASO patří například vlivné železničářské či lékařské odbory. Obě odborové centrály minulý týden oznámily, že budou při protestech postupovat společně. Magistrátu nahlásily na pražských akcích několik tisíc účastníků.
ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů čítajících asi 270 000 členů. Odboráři kritizují podobu vládního konsolidačního balíčku, chystané zvyšování důchodového věku, vysoké ceny energií či nezvyšování platů ve veřejném sektoru a vysokou inflaci.
Stěžují si na to, že s nimi vláda nevede „sociální dialog“. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) opakovaně uvedl, že s předáky jedná. Podobně se vyjádřili i další členové kabinetu. Tripartita by se pak měla sejít v prosinci.
Celodenní stávku připravují i školské odbory. Se zastavením práce počítá nejpočetnější svaz KOVO, ale i dřevařské či úřednické odbory. Ve stejný den se uskuteční v Praze protestní pochod od Rudolfina na Malostranské náměstí, kde bude následovat demonstrace.