reklama

Ohnisko COVID-19: Hygienici opakovaně testují lidi z ubytovny na Liberecku

Hygienici na Liberecku v úterý opět testovali obyvatele ubytovny, která je místním ohniskem nákazy koronavirem. Na ubytovně žijí zaměstnanci, kteří pracují v různých podnicích liberecké průmyslové zóny. Před deseti dny se nákaza objevila ve firmě Magna, kde se nakazilo 9 stálých zaměstnanců a 13 agenturních.

reklama

K úternímu dni počet aktuálně nakažených v Liberecku vzrostl na 54, ale ještě před několika týdny se počty pozitivně testovaných pohybovaly v řádu jednotek lidí. Ubytovna, kde žije několik desítek osob, je teď rozdělená na dvě části.

K tématu

V jednom ze dvou objektů jsou lidé pozitivně testovaní, kteří jsou v izolaci, a v druhé budově jsou negativně testovaní, kteří s nemocnými přicházeli do styku, a ti jsou v karanténě. Dnes tu hygienici opět odebírali vzorky, aby zjistili, zda se nenakazil někdo z těch, kteří byli původně negativní. Výsledky testů budou zítra.

„V rizikových kolektivech ubytoven bude tento týden probíhat opakované testování, jehož účelem je vyhledat další nemocné a oddělit je od zdravých. Další testování je naplánováno u všech osob na konci jejich karantény. Za současné epidemiologické situace v Libereckém kraji není důvod k mimořádným opatřením,“ říká Jana Prattingerová, ředitelka protiepidemického odboru KHS LK.

Zatím se zdá, že se hygienikům daří držet situaci pod kontrolou, přestože každý den testují cíleně okolo stovky lidí z okruhu již nakažených a další lidi na testy posílají praktičtí lékaři, nemocných s koronavirem přibývá jen velmi pozvolna. Každý den to jsou jen jednotky lidí, zejména z okruhu rodinných příslušníků.

V liberecké krajské nemocnici mezitím zemřel muž, který nemoc COVID-19 prodělal, pozitivní už ale nebyl. Šlo o dlouhodobě hospitalizovaného seniora. Hygienici ho nicméně zahrnuli do statistik. Podle jejich údajů od počátků výskytu koronaviru v Česku zemřelo v Libereckém kraji dosud pět lidí. Ve všech případech šlo o seniory, kteří měli také další vážné zdravotní potíže.

Tagy: testování COVID-19 ohnisko nákazy koronavirus Liberecko ubytovna hygienici

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pod rouškou levných peněz odkládáme důležité reformy, varuje ekonom Dominik Stroukal

Pod rouškou levných peněz odkládáme důležité reformy, varuje ekonom Dominik Stroukal

Žijeme ve světě, který je postaven na pozitivním vnímání inflace. Pokud nám mzdy rostou, jsme šťastní, i kdyby ceny rostly ještě rychleji. To nás dovedlo do situace, kdy centrální banky nakupují ve velkém vládní a firemní dluhopisy a úrokové sazby balancují na hraně záporných hodnot. „Má to ale své náklady, které nyní nevidíme,“ varuje Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Nic vlády například nenutí reformovat veřejné finance, protože si mohou na své výdaje levně půjčit.

reklama
reklama
reklama
Přísný, výjimečný a skvělý. Svět oplakává legendu filmové hudby Ennia Morriconeho

Kultura

Domácí zpravodajství

Opilá žena, která smetla policejní vůz, měla ujíždět od jiné nehody
Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Další články
reklama
reklama