Tvrdé údery Ukrajinců pokračují. Do konce roku padne 100 tisíc Rusů, říká Zelenskyj

Ukrajinští vojáci s kalašnikovem

Zelenská: Ukrajina zažívá podobné hrůzy jako Británie za druhé světové války

Na Ukrajině pokračují tvrdé boje. Podle tamního prezidenta do konce roku počet ruských obětí vzroste na 100 tisíc vojáků. Německo, Francie i USA nadále posílají na Ukrajinu stovky generátorů a finanční pomoc. Sněmovna také schválila výcvik ukrajinských vojáků v Česku.

Aktuální dění na Ukrajině sledujte v novém on-line článku zde.

Letectvo Obranných sil Ukrajiny podniklo devět úderů na nepřátelský personál, zbraně a vojenskou techniku ​​a pozice protiletadlového raketového systému, informoval Ukrinform. Generální štáb potvrdil údery z 27. listopadu na ruské klastry v několika osadách. Nepřítel přišel až o 470 osob, bylo zničeno asi 50 kusů vojenské techniky různého typu a muniční sklad.

„Do konce tohoto roku Rusko ztratí 100 tisíc svých vojáků a jen bůh ví, kolik žoldáků. Ukrajina vytrvá. Svět udělá vše pro to, aby každý, kdo je vinen touto zločinnou válkou, byl přiveden ke spravedlnosti,“ prohlásil podle webu Pravda Zelenskyj.

Severoatlantická aliance bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude potřeba, ubezpečil v Bukurešti její generální tajemník Jens Stoltenberg. „Je důležité, aby ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině nezvítězil,“ řekl po prvním dni jednání ministrů zahraničí NATO. Byla by to podle něj tragédie nejen pro Ukrajinu. Její ministr zahraničí Dmytro Kuleba požádal o rychlejší dodávky zbraní a generátorů.

Německo, Francie i Spojené státy již na Ukrajinu stovky generátorů a finanční pomoc posílají, aby jí pomohly vypořádat se s rozsáhlými výpadky elektřiny v důsledku ruských útoků. Informují o tom agentury AFP a Reuters.

Sněmovna ve středu souhlasila s pobytem ukrajinských vojáků v Česku za účelem jejich výcviku. Schválila také vyslání českých vojáků k výcviku Ukrajinců v jiných členských státech Evropské unie a mandát pro dvě další zahraniční mise v Kosovu a v Iráku. Vládní návrh musí ještě posoudit senátoři. Schvalovat by jej měli ve čtvrtek.

Výcvik ukrajinských vojáků v Česku se uskuteční podle dřívějších informací z branného výboru v prostoru Libavá, bude se týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí. Do konce příštího roku by se mělo podle vládního podkladu konat pět čtyřtýdenních turnusů, každého by se mohlo zúčastnit až 800 ukrajinských vojáků.

Tagy: