Půjde Bělorusko do války? Analytici nastínili, čeho se Lukašenko bojí víc než Putina

Američtí analytici vysvětlili, proč se běloruský prezident Alexandr Lukašenko aktivně nezapojí do války na Ukrajině, a nepodpoří tak více Moskvu. Nejkrvavější boje pokračují už několik týdnů u doněckého Bachmutu. Ukrajinská i ruská armáda tam trpí obrovskými ztrátami. Ukrajinci se pochlubili několika úspěšnými údery na ruské cíle na okupovaných územích. Brusel má obavy z posilování hospodářských vztahů mezi Tureckem a Ruskem.

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko nemá v úmyslu vstoupit do války na Ukrajině nejen kvůli možnosti obnovení vnitřních nepokojů, uvedl v nejnovější zprávě americký Institut pro studium války (ISW). Podle analytiků si je Lukašenko vědom, že by aktivní zapojení do války „podkopalo jeho důvěryhodnost jako vůdce suverénní země, neboť by bylo zřejmé, že Rusko ve své snaze – zajistit si plnou kontrolu nad Běloruskem – uspělo“.

Doplnili, že už nyní se Lukašenko kvůli bojům na Ukrajině potýká s odporem v zemi a podotkli, že kombinace zmobilizovaných ruských a běloruských vojáků by v akcích jako celek nepřinesla lepší výsledek než ruská armáda samotná.

Neutuchající boje, ostřelování, rozbombardovaná krajina, zpustošené lesy, zákopy, bahnitá půda, špína, krev a všude po zemi nespočet mrtvých těl. Střet ruské a ukrajinské armády u doněckého Bachmutu v posledních týdnech připomíná svým stylem i mírou brutality první světovou válku.

Tvrdé boje zuří například i u Marjinky, která leží jen pár kilometrů západně od Doněcku. „Svádíme s okupanty násilné pouliční boje o každou ulici a o každý dům. Smrt ruským okupantům,“ vzkázala ukrajinská 79. letecká útočná brigáda.

Velitelství ukrajinské armády potvrdilo sérii náletů na cíle v okupovaných oblastech. Na Telegramu informovalo o zásahu sedmi kontrolních stanovišť, oblastí s vysokou koncentrací zbraní a vojenské techniky a muničního skladu. Ukrajinské jednotky zasáhly také základnu žoldnéřské Vagnerovy skupiny na východě země. Informoval o tom gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Evropská komise se dívá s obavami na rostoucí hospodářské vztahy mezi Tureckem a Ruskem. Uvedl to šéf unijní diplomacie Josep Borrell v dokumentu adresovaném Evropskému parlamentu, ze kterého citují média z německé skupiny Funke. Turecko po zahájení války na Ukrajině proti Rusku nezavedlo žádné sankce. EU vyzývá Ankaru, aby Rusku neumožňovala postihy obcházet.

Tagy: