Cenzura opozice? Čas jste si zkrátili sami Babišem a Okamurou, vzkázala Pekarová

Poslanci schválili úsporný balíček

Odhlasováno. Vládní konsolidační balíček prošel Poslaneckou sněmovnou. Třetí čtení návrhu pětikoalice se táhlo už několik jednacích dní, vládní strany nicméně rozhodly o pevném čase hlasování, k němuž došlo v pátek v 11:00.

Předseda poslanců ODS Marek Benda zdůvodnil návrh na stanovení pevného termínu hlasování tím, že většina má právo prosadit své stanovisko a menšina tomu nemůže zabránit. „Všechno již zaznělo,“ uvedl. Podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové jde o „obrovský zásah“ do práv opozice. „Poněkolikáté pošlapáváte naše práva,“ zdůraznila.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hádka ve studiu. Lež jako věž, opřel se Fiala do Skopečka kvůli hlasování o vládním balíčku

Předseda frakce SPD Radim Fiala upozornil, že usnesení, na jehož základě koalice prosadila pevný termín hlasování, není součástí zákona o sněmovním jednacím řádu. Zajímal se o to, jak často chce koalice tento nástroj využívat do budoucna. Benda naopak uvedl, že již nejméně dvakrát nabídl opozičním klubům možnost jednat ve třetím čtení o balíčku i po 14. hodině, ale pokaždé se jeho návrh setkal s vetem.

Závěrečné kolo debaty o předloze trvalo třetí jednací den. Promluvit k ní chtělo ještě několik desítek řádně přihlášených zákonodárců. Na všechny se do hlasování nedostalo. Návrhy zákonů mohou poslanci schvalovat podle jednacího řádu jen ve středu a v pátek, vždy mezi 9:00 a 14:00. Opoziční kluby ANO a SPD před rozhodováním o stanovení pevného termínu pro hlasování znovu zablokovaly koaliční snahu na prodloužení doby jednání do středeční půlnoci.

Tagy: