Lavrov se opřel do Pavla za výrok o Číně: Neodpovídá normálnímu politikovi

Výroky Petra Pavla neodpovídají normálnímu politikovi, prohlásil Sergej Lavrov. Ruskému ministrovi zahraničí se nelíbila slova českého prezidenta, který zpochybnil zájem Číny na míru na Ukrajině. Analytici Institutu pro studium války (ISW) odhadují, že za poslední dva dny nedosáhli Rusové u Bachmutu žádných územních zisků. Vedle toho tamní partyzáni vyhodili do povětří ruské kontrolní stanoviště v okupované Chersonské oblasti, informovalo o tom Národní centrum odporu ukrajinské armády.

Čína nemá zájem o mír na Ukrajině, prohlásil v rozhovoru pro Politico český prezident. Lavrov se kvůli tomuto výroku do české hlavy státu opřel. Pavlovo chování prý neodpovídá činnosti normálního politického představitele, informovala ruská agentura TASS. Stanovisko Hradu zatím není k dispozici. Podle šéfa české diplomacie je Lavrov klaun.

Během uplynulého dne provedli Ukrajinci 12 úderů. „Letectvo provedlo devět úderů na oblasti soustředění personálu a vojenské techniky okupantů a tři údery na protiletadlové raketové systémy. Kromě toho naši obránci sestřelili deset nepřátelských bezpilotních letounů různých typů. Během uplynulého dne raketové a dělostřelecké jednotky zničily protiletadlový raketový systém a dvě stanice elektronického boje nepřítele,“ informuje agentura Ukrinform s odvoláním na zprávu Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny.

Vedle toho Národní centrum odporu ukrajinské armády dle webu The Kyiv Independent poukázalo na akci ukrajinský partyzánů, kteří vyhodili do povětří ruské kontrolní stanoviště v okupované Chersonské oblasti. Podle Centra národního odporu se členové partyzánského hnutí Ateš zaměřili na ruské pozice u města Olešky, a to pomocí podomácku vyrobených výbušnin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Velitel vagnerovců promluvil o vraždění dětí. Před výslechem dostal ránu i vyhrůžky smrtí

Ruští okupanti pokračovali v pozemních útocích v Bachmutu a jeho okolí, ale za poslední dva dny nedosáhli žádných územních zisků. Uvádí to Institut pro studium války (ISW). Analytici institutu rovněž upozornili na situaci ve Vuhledaru. Ve zprávě se uvádí, že před několika dny ruští okupanti provedli sérii velkých leteckých úderů. ISW se domnívá, že „ruské síly nemají dostatečnou bojovou sílu potřebnou pro jakoukoli smysluplnou ofenzívu ve směru na Vuhledar, zejména dokud probíhá bitva o Bachmut“. Informovala o tom agentura Unian.

Ukrajina požaduje obnovení svých hranic. „K ukončení války vede jenom jedna cesta, a to navrácení našich hranic k modelu z roku 1991. Ukončit tuhle válku bez vyřešení územních sporů je nemožné, nerealistické. Ukrajina se nikdy nevzdá části svého území,“ uvedl šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov.

Podle něj je možné, aby tohoto cíle Ukrajina dosáhla ještě letos. Pro ukrajinské vojáky by to znamenalo vyhnat ruské vojáky z Luhanské a Doněcké oblasti na východě Ukrajiny a ze Záporožské a Chersonské oblasti na jihu země.

V pondělí proběhlo jednání Rady bezpečnosti OSN, které tento měsíc předsedá Rusko. Projev zde měl i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj se svět dostal do mnohem nebezpečnější situace než za studené války. Ve svém projevu šéf ruské diplomacie kritizoval Spojené státy i jejich západní spojence, mimo jiné za to, že Ukrajinu zásobují zbraněmi. Velvyslanec USA při OSN konstatoval, že Rusko vedlo zasedání Rady bezpečnosti OSN jako ztělesnění ironie a pokrytectví.

Tagy: