CNN Prima News Ondřej Profant

Ondřej Profant

Výpis příspěvků ke štítku „Ondřej Profant“

Žádné překvapení, systém na přijímačky se sesypal. Kde je chyba a co nemají rodiče dělat?

Digitální přihlašovací systém nefunguje. Spustí se nejdříve v průběhu pátku a nikoho to příliš nepřekvapuje. Ačkoliv se původně očekávaly komplikace související s náporem na servery, nakonec přešlap přišel odjinud, což odhalily až závěrečné testy. V čem spočívala chyba tentokrát? A co by měli nyní rodiče dělat, když systém stále nefunguje? Problémy přiblížil redakci CNN Prima NEWS Ondřej Profant, bývalý pirátský poslanec, informatik a náměstek ministra pro legislativu.

Varování před podvodnou stránkou. Podobizna Barbie je zdarma, platíte ale svým soukromím

Před webovou aplikací, která upravuje fotografie uživatelů tak, aby na nich vypadali jako panenky Barbie nebo Ken, důrazně varují státní úřady, jako jsou polské ministerstvo digitalizace, slovenský Národní bezpečnostní úřad či české Velitelství kybernetických sil a informačních operací. Webová stránka bairbie.me představuje významnou hrozbu pro bezpečnost osobních údajů uživatelů a nesplňuje podmínky stanovené GDPR, řekl pro CNN Prima NEWS europoslanec Marcel Kolaja. „Stránka je sice zadarmo, ale uživatelé platí svým soukromím,“ doplnil ho pirátský politik a IT expert Ondřej Profant.

KOMENTÁŘ: Z rebelů kravaťáci, které živí stát. To jsou současní Piráti

Začínalo to bojem za volné stahování hudby a filmů nebo snahami o legalizaci konopí. Za šest let, kdy Piráti pronikli do nejvyšší politiky, se ale z rebelů stali mladíci v dobře padnoucích oblecích, kteří žijí z peněz státu. Sedí ve vládě, ve Sněmovně, na ministerstvech, v Evropském parlamentu nebo v zastupitelstvech měst a obcí. Dnes jsou Piráti strana jako každá jiná a politici jako kdokoli jiný... Nálepka něčeho, co je buřičské a „cool“ je definitivně pryč.

Pomalé i nedostupné stránky. Jak fungují DDoS útoky, které vyřadily z provozu české weby?

Zahltit, zpomalit a ideálně i vyřadit z provozu. České servery se už několik týdnů perou s tzv. DDoS útoky. Terčem ruských hackerů se staly nejen webové stránky policie, vlády i ministerstev, ale také banky či České dráhy. V principu jde o poměrně jednoduchou formu kybernetických útoků, které jsou ale překvapivě dostupné i komerčně. Navíc je zpravidla velice obtížné vystopovat původní zdroj útoků. Jak se proti nim bránit?

Piráti míří na ministerstva. Na pozice náměstků chtějí upíchnout neúspěšné kandidáty

Přestože se Pirátům volby do Poslanecké sněmovny moc nepovedly, mají velkou šanci obsadit důležité pozice politických náměstků na ministerstvech. Aktuálně finišují seznam kandidátů, ze kterých bude poté vedení strany společně se STAN vybírat. Jsou na něm například bývalí poslanci, kteří letos neuspěli, jako Radek Holomčík, Ondřej Profant nebo Lukáš Kolářík. O post náměstka na zdravotnictví usiluje i pirátský odborník na právo Ondřej Dostál, který se dostal s částí Pirátů do sporu.

Piráti přitáhli více voličů. Kroužkování Starostů ale bylo masivní, ukázal průzkum

Jedním z největších fenoménů říjnových sněmovních voleb bylo udělování preferenčních hlasů v rámci koalice PirSTAN. Z celkových 37 mandátů totiž původně silnější Piráti dosáhli pouze na čtyři poslanecká křesla a podceňovaní Starostové jich získali 33. Podle nového průzkumu agentury STEM přitom 61 procent dotázaných voličů dalo svůj hlas koalici díky Pirátům. Tito lidé však preferenční hlasy udělovali minimálně.

Zeman může ještě zamíchat kartami při jmenování ministrů. Nemá co ztratit, tvrdí Langer

Podle bývalého minstra vnitra Ivana Langera z ODS může ještě prezident Miloš Zeman zamíchat kartami při jmenování nových ministrů vlády Petra Fialy (ODS). Langer je ale rád, že nakonec nedošlo kvůli zdravotnímu stavu hlavy státu k aktivaci ústavního článku 66. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS prohlásil, že v opačném případě by se náměstí zaplnila demonstranty.

Čtvrtina voličů kroužkovala STAN kvůli negativnímu vztahu k Pirátům, ukázal průzkum

V říjnových sněmovních volbách se ke kroužkování konkrétních kandidátů přihlásilo 36 procent voličů, ukázal průzkum agentury STEM/MARK. Nejčastější motivací udělení preferenčního hlasu byla cílená podpora daného kandidáta nebo konkrétního uskupení v rámci koalice. V případě koalice PirSTAN zhruba čtvrtina dotázaných kroužkovala kvůli negativnímu vztahu k Pirátům.