reklama

Opozice nemá sílu jít vládě po krku. Za Babiše byly kauzy horší, myslí si politologové

Jednání, které předcházelo hlasování o důvěře vlády, trvalo dlouhých 23 hodin. Politolog Pavel Šaradín protahování a zdlouhavou kritiku vlády označil za zbytečnou. Podle něj současná opozice novou vládu před koncem jejího období nezničí. „Když vezmu všechny proměnné, nemá opozice dostatečnou sílu jít vládě po krku, aby ji dokázala rozleptat. Pokud by měla skončit, tak vlastními chybami,“ uvedl v pořadu Zprávy Plus.

reklama

Za premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda dokázala vydržet až do konce svého volebního období. Šaradín na dotaz, zda to zvládne i vláda s Petrem Fialou (ODS), odvětil, že by to byla skvělá prognóza. „Když bych ale měl vzít všechny proměnné, nemá opozice dostatečnou sílu jít vládě po krku, aby ji dokázala rozleptat. Pokud by měla skončit, tak vlastními chybami. Jsme na začátku, základní konflikty ji teprve čekají,“ uvedl.

Okolo nově zvolené vlády, která ve čtvrtek získala důvěru Sněmovny, však už vznikly kauzy, které by jí mohly uškodit. Jedná se zejména o osmiměsíční stáž v USA poslance Jana Farského (STAN) a nejasnosti kolem financování hnutí STAN. „Je dobré si uvědomit, že vládní strany po volbách vyvolaly určitá očekávání, která se budou snažit naplnit,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Miloš Gregor.

Jak však doplnil, poslanec, který má jet na stáž, a pochybnosti kolem financování jedné politické strany, jsou oproti kauzám minulé vlády drobnosti. „Když to srovnáme s kauzami předešlé vlády: stíhání Andreje Babiše, Čapí hnízdo, aféry ministrů, tak to jsou drobné kauzy v porovnání s tím, co jsme zde měli,“ vysvětlil s tím, že se jedná o „pěnu dní.“

Farský promeškal příležitost

Financování STAN velmi hlasitě kritizuje například šéf SPD Tomio Okamura. „Jedna věc je samotné financování STAN. Pokud budou chtít mít čistý štít, měli by zahájit hloubkový audit. Když dojdou k pochybnostem, tak peníze vrátit. Druhá věc je, co říká Okamura,“ sdělil Šaradín. Šéf SPD totiž uvedl, že STAN nemůže přiznat, o jaké peníze jde a od koho je získali.

„Využívá možnosti útočit na vládu. Ale sám je člověkem, který měl s financováním své strany problém. A to jak u Úsvitu, tak SPD. Kritiku beru, ale raději bych ji slyšel od někoho, kdo má čisté svědomí,“ podotkl Gregor a následně dodal, že mu vyjadřování ke kauze od předsedy hnutí STAN Víta Rakušana přijde nešťastné. „Je těžko uvěřitelné, že by předseda strany nevěděl, jak financování strany probíhá,“ doplnil.

Oba politologové se vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné vyjádřili ke stáží poslance Farského. „Svou odpovědnost neustál. STAN za ním stojí, ale odletem do USA to nekončí. Samotná kauza bude dlouho zmiňovaná i po jeho návratu. Poškodí samotného poslance i hnutí,“ myslí si Šaradín.

Gregor doplnil, že Farský naprosto promeškal jedinečnou příležitost. „Mohl všem připomenout, že práce poslance nespočívá v tom, že je ve Sněmovně a zvedá ruce při hlasování. Může navrhovat a sepisovat zákony, což jde i na dálku. To mohl ukázat,“ uzavřel s tím, že hnutí STAN po volbách usnulo na vavřínech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama