Neštěstí, při kterém vyhasl život 18měsíčního chlapce, se stalo v průmyslové oblasti nedaleko německého města Gießen. Sedmatřicetiletý otec zapomněl svého syna v autě na parkovišti, když venku panovala třicetistupňová vedra, píše deník Bild. Poté, co se vrátil k vozu, našel chlapečka bez známek života. Navzdory bleskovému příjezdu záchranky se dítě nepodařilo zachránit.
Muž zaparkoval auto na parkovišti už ráno. Když se odpoledne vrátil, našel chlapce bez života v autosedačce. „Pitva, kterou státní zastupitelství v Gießenu nařídilo, odhalila, že příčinou smrti bylo akutní přehřátí,“ informuje Bild.
ČTĚTE TAKÉ: Na dálnicích nově až 150 km/h, za volant v sedmnácti. Změnami prošel i bodový systém
Bližší informace k tragédii státní zastupitelství neposkytuje: „Žádáme o pochopení, že z důvodů piety a ochrany rodiny zesnulého dítěte nelze v tuto chvíli poskytnout žádné další informace o skutečnostech nebo osobních poměrech zúčastněných,“ píše se v oficiální zprávě.
Navzdory varování odborníků nejsou případy dětí zavřených v rozpálených automobilech ničím ojedinělým. V loňském roce se stala podobná tragédie v Texasu, tehdy nechala matka pětiletého syna v rozžhaveném autě a vyrazila na večírek. Před dvěma týdny v Římě zapomněl muž vysadit holčičku ve školce a šel do práce. Dívenka zůstala v rozpáleném vozidle.
Smrt může přijít během pár minut
Přestože se zdá, že podobné incidenty se stávají jen výjimečně, opak je pravda. Potvrzuje to i zkušený záchranář Marek Dvořák. V rozhovoru pro PrimaŽeny uvedl, že teplota v zaparkovaném uzavřeném autě může dosáhnou velmi rychle extrémních hodnot. Pro lidský organismus, zejména pro ten dětský, to v letních dnech může být zdraví ohrožující již během několika minut a život ohrožující během deseti až dvaceti minut.
Můžete si připomenout, jak pražští policisté v loňském roce zachraňovali holčičku z rozpáleného auta: