Teploty v letních měsících rychle stoupají a i dospělým lidem dělá problém se před tropickými vedry chránit třeba ve stínu na zahradě. Natož dětem v zavřeném autě na rozpáleném parkovišti. Hasiči i záchranáři už léta naléhají na rodiče, aby v horku nenechávali své děti v autech, zatímco si potřebují něco vyřídit. V roztopeném uzavřeném prostoru může totiž jít doslova o vteřiny. Přesto se najdou tací, kteří na rady odborníků nedbají a děti nebo domácí mazlíčky v autech v horku nadále nechávají.
Podle plukovníka Rudolfa Kramáře z Hasičského záchranného sboru České republiky je rozpálené auto rizikové. „Pokud zaparkujete uzavřené auto na přímém slunci a necháte uvnitř člověka nebo zvíře, teplota uvnitř během několika minut vzroste natolik, že může dojít k přehřátí organismu,“ vysvětluje Kramář.
Právě děti jsou na přehřátí navíc ještě náchylnější než dospělí. Tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jana Poštová vysvětluje proč: „Děti oproti dospělým nemají dovyvinuté termoregulační mechanismy, a proto je pro jejich tělo mnohem obtížnější reagovat a teplotu kompenzovat.“
Auto se může rozpálit až na 50 °C
Přehřátí podle Poštové nastává ve chvíli, kdy kvůli rychle stoupající teplotě už tělo nestačí samo regulovat tu svou. „Teplota vystoupá na úroveň, kdy začne způsobovat poruchy nervové soustavy. Nastupují zejména křeče, poruchy vědomí i edém mozku,“ pokračuje Poštová.
Web AZ-Pneu uvádí, že auto se na přímém slunci při venkovní teplotě do 30 °C může už za necelou půlhodinu rozpálit až na 50 °C. „Palubní deska se dokáže za stejný čas rozžhavit na 70 °C. To je teplota, při které může dospělý člověk utrpět popáleniny třetího stupně. V těchto podmínkách je rizikové nechat dítě zavřené v rozpáleném autě i na pouhých pět minut,“ uvádí web.
Sazba až čtyři roky
Hasiči, policisté i záchranáři rok co rok připomínají, jak nebezpečné je nechávat děti nebo zvířata v rozpálených zamčených autech. Z právního hlediska jde dokonce o trestný čin. „Nejpravděpodobněji by se jednalo o těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, kde je horní sazba až čtyři roky,“ uvádí plukovník Ondřej Moravčík z Policejního prezidia České republiky.
Jen případ z Pardubic ze začátku července ale poukazuje na to, že spousta dospělých se zdá být nepoučitelná. Trojici dětí ve věku pět a tři roky a osmiměsíčního kojence nechali rodiče samotné v zavřeném autě v horkém počasí déle něž dvacet minut. Na rozpálené auto upozornil policejní hlídku kolemjdoucí.
Strážníci se na místo ihned vydali a trojici plakajících dětí našli. Podařilo se jim pětileté holčičce vysvětlit, jak otevřít okno s otevíráním na kličku. Když k autu po dvaceti minutách dorazili i rodiče, podivovali se, proč se policisté o případ vůbec zajímají a údajně zlehčovali závažnost situace.
Jak postupují odborníci?
Pokud jsou odborníci přivolaní k podobnému případu, musí jednat s rozvahou, ale pohotově. „Naše práce spočívá v rychlém otevření auta, aby se k dítěti mohl dostat lékař nebo zdravotník. Samozřejmě se snažíme do vozidla dostat tak, abychom jej co možná nejméně poškodili. Opět záleží na okolnostech, například zda dítě uvnitř reaguje či nikoli – pak může jít doslova o vteřiny,“ popisuje plukovník Rudolf Kramář z Hasičského záchranného sboru České republiky.
Hasiči také doporučují nenechávat v horkém počasí v autech plynové zapalovače. „Vlivem tepla mohou explodovat a vozidlo zapálit,“ varuje Kramář.
Plukovník Ondřej Moravčík z Policejního prezidia zase říká, že se snaží co nejrychleji dostat na místo a rozbít okénko, aby mohli dotyčné dítě nebo zvíře bezpečně dostat ven. Tímto způsobem mohou také instruovat toho, kdo případ na policii oznámí, aby se předešlo zbytečné prodlevě. „Zároveň ihned vyrozumíváme záchrannou službu a snažíme se dopátrat majitele vozidla,“ doplňuje Moravčík.
Podle tiskové mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Jany Poštové se zdravotníci v první řadě snaží zabezpečit základní životní funkce. „Vždy je nejdůležitější (krom vlastní bezpečnosti, která je na prvním místě u jakéhokoliv případu) dítě dostat ven a zjistit stav vědomí a dýchání,“ vysvětluje Poštová.
Veřejnost není lhostejná
Zatímco někteří rodiče si závažnost situace neuvědomují, veřejnost je podle Jany Poštové v těchto případech velmi pozorná a pečlivá. „Lidé z našeho pohledu nejsou lhostejní,“ říká Poštová. Zároveň popisuje, jak by se kolemjdoucí měli správně zachovat, pokud uvidí zavřené děti nebo zvířata v rozpáleném autě.
„Měli by své okolí vnímat, všímat si, co se děje a hlavně se nebát zareagovat. Na prvním místě by mělo být jistě vytočení tísňové linky 155, případně jiné složky Integrovaného záchranného systému, kde operátorky a operátoři volajícímu vždy poradí, jak v konkrétní situaci postupovat,“ vysvětluje Poštová.