reklama

Otevření obchodů a plné nemocnice. Co podle Blatného nastane po konci nouzového stavu?

Pokud nebude i po 14. únoru pokračovat nouzový stav, do dvou týdnů by mohla být situace ve většině nemocnic v Česku stejně závažná jako nyní v chebské nemocnici. Novinářům to před čtvrtečním hlasováním Sněmovny o žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Konec nouzového stavu by od pondělí znamenal otevření obchodů, služeb či nemožnost omezovat shromažďování lidí. Blatný věří, že se kabinetu podaří najít shodu s opozicí.

reklama

Česko by se podle Blatného muselo pravděpodobně po nějaké době k nouzovému stavu vrátit. „Bude nás to ale všechny stát daleko více, a nejen peněz,“ konstatoval. Podle analytiků a epidemiologů by mohl být do dvou týdnů ve většině nemocnic v České republice stav, jaký je dnes v těch nejvíce postižených, doplnil Blatný. „Ve chvíli, kdy se nám nepodaří dohodnout na nouzovém stavu, je to na odpovědnosti nás všech,“ řekl.

Kabinet žádá, aby nouzový stav trval do 16. března, potřebnou podporu poslanců ale dosud nemá. Pokud by nouzový stav skončil, ministerstvo zdravotnictví by opatření vyhlásilo podle zákona o ochraně veřejného zdraví. „Ten ale nedává zdaleka takové možnosti jako krizový zákon,“ upřesnil Blatný.

Podle předpisu nelze vyhlašovat celostátní plošná opatření, na kterých je boj s epidemií postaven, dodal. Nebylo by možné celoplošně uzavřít některé obchody a provozovny služeb, bazény či fitness centra, regulovat shromažďování a pohyb osob, uvedl Blatný.

„Tedy stane se to, že půjdeme naproti té virové nákaze, která v současné době nabírá na rychlosti díky novým mutacím. Uděláme vše pro to, aby se nákaza šířila ještě rychleji i v dalších krajích České republiky,“ varoval ministr.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Střet komentátorů Zlámalové a Koláře: Hádali se o opatřeních, školách i výměně vlády
Hon na Lišky dopadl výtečně, začíná lov hráčů Slavie. Trpišovský chce vysoké částky
reklama
reklama
Zapomeňte na uzavření krajů, ve hře je mnohem tvrdší opatření

Vláda

Domácí zpravodajství

Nejde si vakcínu jen tak naložit do auta a jezdit s ní po Praze, zlobí se Blatný
Jihoafrická mutace řádila ve školce v Brně. Potvrdila se zatím ve třech případech
Další články
reklama
reklama