Čeněk Cibien popisuje, jak se opravují staré pinbally a arkádové automaty
Arkádové automaty a pinbally mají svou jedinečnou magii. Stačí stará obrazovka, několik tlačítek, joystick nebo páčky a většina hráčů velmi dobře ví, co má dělat. Některé fenomenální stroje fungují už desítky let. Jak se udržují při životě? Místy je to až kutilská kratochvíle. O údržbě starých kabinetních automatů jsme si povídali se sběratelem videoher a majitelem Muzea her Čeňkem Cibienem v pořadu Enter na CNN Prima NEWS.
Ještě před arkádovými automaty si obrovskou popularitu vydobyly pinbally. Elektromechanické stroje, na kterých odpálíte kuličku a snažíte se ji udržet na hrací ploše. Hráči ovládají takzvané flippery, tedy páčky, jimiž odráží kuličku a snaží se získat co nejvyšší skóre.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zlatá horečka na zahradě. Bizarní videohra vznikla za dva týdny, jejím smyslem je kopání díry
Úplně první pinbally byly elektromechanické. Táhlo na odpálení kuličky fungovalo mechanicky a další části soustavy poháněly cívky nebo kolečka. Později do pinballů přibyly různé gumové odrazové plochy a současné automaty mají i několik úrovní hrací desky či celou plochu rozvibrují.
Na pozadí vše podtrhuje hudba a blikající světýlka. Dnešní stroje jsou proto poháněné procesory a jejich stavba je mnohem složitější než před desítkami let.
„Čím modernější je pinball, tím méně jsme schopní si ho opravit. Ten malý tištěný spoj, kde je spousta procesorů a všechno je řízené softwarově, se už neopraví jednoduše,“ popisuje Čeněk Cibien, který má ve svém Muzeu her desítky arkádových automatů a pinballů.
„Opravy nejsou u pinballů tak složité jako u automatů. Ale musí se častěji opravovat, protože je to elektromechanické a celý stroj se hýbe, kope, tak dostávají komponenty pinballu hrozný kouř a o to náročnější je servis,“ dodává Cibien s úsměvem.
Se svými kolegy se v Muzeu her o své pinbally a arkádové automaty náležitě stará. Nemusí jít jen o nárazy, ale během hraní se z z odrazových ploch drolí guma, která může způsobovat problémy. Dále se do stroje dostávají přes chlazení a větráky i drobné kousky bahna, které přinesou návštěvníci z venku na svých botách.
Zhruba tak jednou měsíčně celý pinball otevřou. „Vyčistí se hrací deska a navoskuje se. Sundají se poškozené gumy. Když se objeví závada ještě před měsíčním cyklem, tak se opravuje průběžně. Jakmile něco řeším, tak vím, že zároveň s výměnou oddílu vše rovnou vyčistím a dám do pořádku, aby pinball běžel,“ říká Cibien.
Skutečnou kutilskou výzvou je shánění nových dílů. Staré stroje už leccos pamatují, takže se prostě stane, že nefunguje joystick, tlačítko, páčka nebo jiná součástka. Kde ale v dnešní době sehnat novou? Cibien přiznává, že kolikrát si ji prostě musí vyrobit.
„Myslím, že máme docela dobře vybavenou dílnu. Už jsme na docela profesionální úrovni. Máme kovoobrábění, takže jsme schopní si věci udělat sami, vytisknout nebo upravit,“ vysvětluje zakladatel Muzea her.
Arkádové automaty se podobají klasickým počítačům. Mají procesory, grafické karty, pevné disky nebo operační paměti, které se dají koupit na aukčních serverech nebo je Cibien shání přes kamarády ze zahraničí. To samé platí i pro další součástky k arkádovým automatům jako jsou makety zbraní, volanty nebo joysticky.
Herní a technologický pořad Enter můžete sledovat přímo na webu CNNPrima.cz, kde najdete také archiv odvysílaných epizod. Jednu z nich si můžete pustit níže.