Nasbíral tisíce her a zařízení. Bylo mi líto je vyhazovat, říká zakladatel unikátního muzea

Čeněk Cibien má ve své sbírce kolem 40 tisíc herních kousků.

Čeněk Cibien o Muzeu her

Videoherní průmysl je obrovský fenomén. V globálním měřítku poráží filmovou branži a hry jako Pac-Man, Pong nebo Space Invaders se staly popkulturními symboly. Historii celého oboru se snaží mapovat sběratel her Čeněk Cibien. Jeho sbírka čítá kolem 40 tisíc kusů od her, přes počítače až po herní konzole. Ve svém Muzeu her v Praze nabízí zařízení z různých historických etap herního průmyslu a umožňuje návštěvníkům, aby zavzpomínali u retro her nebo si zkusili unikátní moderní stroje.

Ještě ani neprojdete turniketem u vstupu a už z dálky vás Muzeum her začne přitahovat. Blikající obrazovky a světla, ikonická hudba nebo dunivé a burácivé zvuky z akčních či závodních her jsou silným magnetem. Po vstupu zjistíte, že se na tomto místě dají strávit celé dny a pořád to bude málo. Muzeum her nabízí unikátní sbírku videoher, které zásadně utvářely herní průmysl a jeho subkulturu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rychlý a Vašut se vrací do světa videoher. Nejde o Mafii, ale o slovenskou válečnou strategii

Pac-Man, Pong nebo Sega Rally Championship najdete v arkádových automatech, vedle toho vyčnívají devadesátkové hity Jazz Jackrabbit nebo Prince of Persia, které doplňují moderní konzole PlayStation, Xbox nebo Nintendo. Návštěvníci mohou obdivovat i nespočet kapesních konzolí GameBoy.

Na milovníky videoher tu čeká přes 350 her a 200 zařízení. Muzeum založil sběratel videoher Čeněk Cibien. Myšlenka se mu v hlavě objevila zhruba před čtvrtstoletím. Kvůli práci hodně cestoval po světě, především z cest po Japonsku a Americe měl mnoho herních konzolí, kterých mu bylo líto se zbavovat. Tak je začal shromažďovat.

„Začalo to narůstat a někdy v roce 2000 už to byla nadlimitní sbírka. Zařízení jsem neměl, kde skladovat. Říkal jsem si, že bych jednou rád otevřel muzeum, ale tehdy jsem byl ještě na škole. Chtěl jsem umožnit ostatním hráčům a nadšencům, že by si na tom mohli zahrát,“ vysvětluje Čeněk Cibien, co ho přivedlo k nápadu na muzeum.

Jeho hlavní funkcí je zabavit návštěvníky a také zachovat dlouhou videoherní historii. „Skupujeme hry, hardware, různé aplikace a příslušenství z celého světa, abychom to zachovali pro budoucí generace. V prostorách Muzea her pak dáváme návštěvníkům možnost si to vyzkoušet,“ říká Čeněk Cibien.

Náruživý sběratel si při cestách v USA a v Japonsku kupoval kapesní konzole, takzvané handheldy, které si bral domů a postupně je shromažďoval. Větší zařízení jako arkádové automaty by těžko dovezl v kufru.

Proto se díval po různých poutích a od kolotočářů kupoval herní stroje, které zabíraly místo jiným atrakcím. Dále si přes kamarády v Americe a Asii začal budovat síť známých, kteří mu pak dávali tipy, kde se ruší herna a z níž by si mohl koupit pár kousků.

Chtěl jsem umožnit ostatním hráčům a nadšencům, že by si na konzolích mohli zahrát.

„Zkoušel jsem i různé aukční servery, ale na českých toho moc nebylo. Když něco bylo, tak to bylo totálně v pytli, takže jsme zařízení začali postupně svážet z celého světa,“ říká Cibien, který v současnosti vlastní celkem tři takové podniky: jeden v Praze v Ruzyni, druhý v centru Prahy a třetí v Plzni.

„Pobočky mají dohromady plochu kolem 2 500 metrů čtverečních. Máme ještě depozitář, který sám o sobě čítá nějakých asi 1 200 metrů čtverečních, kde skladujeme zařízení a opravujeme je,“ doplňuje.

Celkem jeho sbírka čítá na 40 tisíc herních kousků, ať už jde o jednotlivé hry nebo konzole či arkádové automaty. Proto není jednoduché z Cibiena dostat odpověď na otázku, co považuje za nejcennější kousek.

„Dnes je to pro mě asi Starwing Paradox, což je jeden z nejmodernějších automatů, který ve sbírce mám. Je to zhruba tři čtyři roky starý automat a má hodně pohnutou historii. Globálně se likvidovali, to znamená, že po světě jich není mnoho. My jich máme v našem muzeu šest, na každé pobočce jsou dva,“ říká zakladatel Muzea her s hrdostí.

Ve Starwing Paradoxu hráči ovládají humanoidní mechy a bojují s mimozemšťany. Moderní arkádový automat má velkou LED obrazovku a dva joysticky, pomocí kterých hráč ovládá stroj. Součástí automatu je také sedadlo, které se posouvá a naklání v závislosti na pohybu ve hře.

Každý z návštěvníků si v Muzeu her najde své. Starší generace se dojmou u strojů jako Atari, Dreamcast, Sega nebo u počítačů s retro hrami. Mladší hráči se zas pobaví u novějších titulů. Od prvního okamžiku tu na hráče všech věkových kategorií dýchne unikátní atmosféra a historie videoher.

VIDEO: Česko má nového mistra v Counter-Striku. Raduje se mužstvo pardubického miliardáře Dědka

Tagy: