reklama

Klusák chystá film o pandemii: ANO chtělo u voleb čerpat z toho, že první vlna dopadla dobře

Dokumentarista Vít Klusák se svou partnerkou Marikou Pecháčkovou chystají nový časosběrný film o pandemii koronaviru. Jedním ze stěžejních témat má být to, zda je pandemie pro společnost a jednotlivce nějakým způsobem přínosná. O novém filmu, ale i dokumentu V síti mluvil v pořadu Interview.

reklama

„Se ženou jsme se už na jaře letošního roku rozhodli, že začneme sbírat materiál. Mám dojem, že současná situace je pro dokumentaristu jako učebnicová výzva. Celá společnost je na nohou, takže chystáme časosběrný film o koronaviru,“ uvedl Vít Klusák.

Jedno ze stěžejních východisek filmu má být, že se snaží zjistit, zda je pandemie pro společnost a jednotlivce také nějakým způsobem přínosná. „Mluví se o ní jen jako o neštěstí,“ nelíbí se Klusákovi.

Dodal ale, že točí veškeré situace, které se v současné době dějí například v nemocnicích. „Točili jsme třeba i s operní pěvkyní, které nezbylo nic jiného než začít pracovat v supermarketu za pokladnou, v neděli jsme byli na Staroměstském náměstí a natáčeli demonstraci. Snažíme se koukat trochu za první úroveň toho, jak je situace reflektována. Takže důsledně mluvíme také s lidmi, kteří se nevyjadřují ani v médiích,“ popsal dokumentarista.

Volby byly zneužité

Dvojice také sbírá různé příběhy. „Například teď půjdu za jednou dámou, které umřela maminka s covidem — nebo na covid — v nemocnici v Karlových Varech. A kvůli okolnostem jí nebylo pořádně umožněno se rozloučit,“ podotkl Klusák.

Natáčel ale i případy, kdy byl někdo v ohrožení života a dostal se z toho. „To jsou momenty, na které nezapomenete, ale v dobrém slova smyslu,“ okomentoval režisér.

Na pandemii ho nejvíc trápí, jak rozpolcuje a rozhádává společnost. „Sociální sítě a internet přetékají nedůvěryhodnými zdroji, lidé se hádají. Hodně mrzí i to, jak jsme na jaře všichni na vlastní kůži zaznamenali obrovskou vlnu solidarity, která se vytratila. Trápí mě, jakým způsobem se chovají zodpovědní činitelé. Volby byly zneužité, opatření nebyla nasazena tehdy, kdy se to mělo stát, tedy na začátku září. A to z prostého důvodu. Hnutí ANO chtělo čerpat z toho, že první vlna dopadla dobře a chtělo, aby to ve volbách bylo oceněno. Uzávěrka společnosti měla proběhnout mnohem dřív,“ myslí si Klusák.

Konečně tátové viděli vyrůstat své děti

Pandemie má ale podle něj i kladnou stránku. Dokumentarista, který má tři syny ve věku čtyři, šest a osm let, uvedl příklad na svých přátelích, kteří mají děti v podobném věku. „Obrovskou spoustu lidí to v dobrém slova smyslu zastavilo, vytrhlo ze stereotypu, z takového toho utíkání, ve kterém všichni jsme, že doháníme tisíc věcí najednou. Při jarní uzavírce se spousta lidí uklidnila. Konečně tátové viděli vyrůstat své děti,“ zdůraznil s tím, že se to stalo i jemu.

„Najednou jsem byl s dětmi měsíc v kuse a učil se s nimi. Má to i tento rozměr, nastala odstávka, stop stav, který v tom úprku může mít velký smysl,“ upozornil.

Nejčastěji byl na demonstraci citován výrok prezidenta

V pořadu Interview se vyjádřil i k nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí proti vládním opatřením, kde s partnerkou dělali rozsáhlou anketu mezi účastníky o tom, co je tam přivedlo. Fotbaloví fanoušci podle Klusáka nechtěli na nic odpovídat. „Ti se tam přišli poprat, to bylo jasné. Byla tam ale řada normálních lidí. Někteří jsou v tahu konspiračních teorií a říkají nesmysly, ale řada vypovídala své příběhy, že jim krachují restaurace, že už jsou letos potřetí vyhození, že respektují přítomnost viru, ale jsou zmateni, jak to vláda komunikuje,“ popsal.

Překvapilo ho, že na náměstí byl nejčastěji citován výrok prezidenta Miloše Zemana, ať neschopní zkrachují. „Mluvili jsme s lidmi, kteří říkali, že jsou voliči Miloše Zemana a jak může prezident této země, člověk, kterému věřili, říkat, ať zkrachují,“ upozornil Klusák s tím, že tam podle něj hloupí chuligáni spustili válku s policií, což bylo „nechutné“, a i on s partnerkou byli zasaženi slzným plynem. „Nečekal jsem, že v okolnostech pandemie prožiju takový zážitek,“ kroutil hlavou.

Nejdůležitějším úkolem rodičů je budovat důvěru

V pořadu Interview Klusák ale zmínil i svůj diskutovaný dokumentární film V síti, který měl premiéru v únoru letošního roku. Podle něj se v době pandemie koronaviru predátorské rejdy nenavýšily. „Oborníci říkali, že je to tím, že rodiče jsou s dětmi doma. Nejohroženější okamžik je, když se děti vrátí ze školy a jsou doma sami, protože rodiče ještě nepřišli z práce. To je mezi 13. až 17. hodinou. Večer už jsou zase doma a můžou kdykoliv do dětského pokoje nahlédnout,“ vysvětlil dokumentarista s tím, že nejdůležitějším úkolem rodičů je budovat důvěru.

Tento týden se mají odehrát dva soudy se sexuálními predátory z dokumentu V síti. Policie se případu podle Klusáka pečlivě věnuje. „V květnu minulého roku chtěli, abychom jim předali data pouze k lidem, kteří se dostavili na osobní schůzky. Policie z nich vybrala dvanáct mužů a jednu ženu. O rok později – hlavně že se to stalo – nás požádali, ať předáme i muže, kteří zůstali pouze v on-linu. Takže v současné době policie šetří 52 mužů,“ uvedl.

Dodal, že podle něj je to na dokumentární film, který má především osvětovou funkci, chvályhodné číslo. Jednomu z predátorů dokonce hrozí až 12 let vězení. Všechny tři herečky nakonec využily specializovanou psychologickou pomoc, kterou jim od začátku tvůrci garantovali. „Mám pocit, že holky už to mají zpracované. Chtěly víc pochopit, čeho byly součástí,“ dodal Klusák.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Vítem Klusákem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Dokument V síti je dostupný v on-line verzi na iprima.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

reklama

Domácí zpravodajství

Výbuch v Litovli mohla způsobit výroba drog, připouští policie. Nešlo by o první případ

I přesto, že obyvatelé vybuchlého domu v Litovli odmítají, že by uvnitř byla varna drog, policisté se zabývají i touto vyšetřovací verzí. Scénář podobných případů je většinou stejný – výbuch, který se ozve zpravidla uprostřed noci, pak do bytu vstoupí policisté a odhalí varnu pervitinu. Práce s chemikáliemi je kromě toho, že je nelegální, velmi nebezpečná. A to i s ohledem na to, že drogy často připravují právě jejich uživatelé.

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama