Třeštíková: Koronavirus nám připomněl, že se v životě nemůžeme na nic vázat

Radka Třeštíková

Interview 24.9.2020

Ve středu měl slavnostní premiéru film Bábovky, který byl natočený podle stejnojmenného románu nejprodávanější české spisovatelky Radky Třeštíkové. Filmu napsala scénář, o čemž mluvila v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Zmínila ale i to, čím ji doba koronavirová inspirovala k námětu na další knihy či jak současnou dobu prožívá.

„Koronavirus nám připomněl, že v životě nemůžeme na ničem lpět a na nic se vázat. Věděli jsme i před tím, že se může cokoliv změnit. Ale teď jsme se utvrdili v tom, že plánování je občas k ničemu a že někdo může karty zamíchat. A můžeme hrát úplně od znova nebo s jinými kartami,“ řekla známá česká spisovatelka o možné inspiraci pro další knihy, kterou si ponese z doby pandemie koronaviru.

Podle ní bylo zajímavé i to, jak lidé najednou museli trávit čas doma v úzkém kruhu rodiny. „Krystalizovaly nějaké problémy nebo jsme najednou v překvapení zjistili, že v některých věcech skvěle fungujeme. Zkoušeli jsme nové modely, na které jsme nebyli zvyklí,“ podotkla s tím, že při první karanténě ani nebyla schopná psát, protože se nemohla soustředit. V současné době se ale snaží, aby její děti situaci nevnímaly jako cosi nebezpečného a tragického a prožívaly normální dětství.

Dlouho psala tři knihy synchronně

V půlce března dopsala svou zatím poslední knihu a dlouho se nemohla rozhodnout, jakou začne psát další. „Po šuplících mám rozepsané knihy a letos jsem se nemohla rozhodnout, po které mám sáhnout. Dlouho jsem psala tři knihy synchronně, pak jsem si ale říkala, že zbytečně vynakládám moc energie, když mi stačí jedna kniha,“ vyprávěla Třeštíková v pořadu Interview.

Mluvila však i k tématu sociálních sítí. Před dvěma lety smazala svůj veřejný facebookový profil a Instagram má také po většinu roku zamčený. „Jsem jako houba a navnímávám všechno, co se kolem mě děje. To je výborné pro moji profesi, protože pak mohu psát, ale občas je toho na mě moc,“ narážela na negativní komentáře, které na sociálních sítích čas od času čte.

S Bábovkami to nebylo lehké od začátku

Středeční premiéra filmu Bábovky byla podle ní báječná. Všichni si ji užili navzdory tomu, že film přišel do kin v celkem náročné době. S Bábovkami to podle Třeštíkové ale nebylo lehké od začátku. „Byly problémy s tím, abychom našli producenta. Pak se všechno těsně před natáčením zastavilo, takže jsme po dvou letech byli znovu na začátku, proto film přišel až po čtyřech letech,“ vysvětlila spisovatelka.

Film Bábovky popsala jako mozaiku lidských vztahů několika lidí, které osud spojí dohromady. „A v nadsázce má film ukazovat, že jsou takhle lehce propojeni všichni a že člověk může ovlivnit někoho, o kom by ani neřekl, že mu může zasáhnout do života,“ uvedla Třeštíková s tím, že napsat scénář ke svému románu pro ni ale nebylo jednoduché. „Do filmu se všechny postavy nevešly kvůli přehlednosti, takže zhruba poloviny Bábovek jsme se museli postupně zbavit,“ popsala a dodala, že měli zhruba 54 verzí scénáře.

Natáčení se však zúčastnili všichni herci, které si přála ve filmu mít. Ti si podle spisovatelky přáli hrát jinou roli, než nakonec dostali. „Trošku jsme s tím zamíchali, aby hráli role, na které u nich diváci nejsou úplně zvyklí,“ podotkla Třeštíková.

Kina nejsou zas tak nebezpečným místem, davy tam chodit nebudou

Sledovanost filmu podle spisovatelky ovlivní, že jde do kin v době pandemie. „Myslím, že jsou lidi opatrnější. Je to na místě, ale přáli bychom si, aby co nejvíce lidí chodilo. Kina podle mě nejsou zas tak nebezpečným místem, protože davy tam chodit nebudou,“ namítla Třeštíková.

Ačkoliv Bábovky viděla při vzniku díla několikrát, při premiéře to byl dle jejích slov jiný zážitek. „Projevy lidí v sále jsou důležité, kina jsou skvělá kvůli atmosféře. Sám u televize ji člověk tolik nenavnímá,“ dodává Radka Třeštíková.

Interview Martiny Kuzdasové s Radkou Třeštíkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: