Nad zhoršující se koronavirovou situací v Česku se začínají podivovat už i zámořská média. Americká CNN vydala reportáž, ve které mapuje tuzemský život od počátku pandemie. O vyjádření požádala mimo jiné ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), datového analytika a spisovatele Petra Ludwiga nebo neurolobiologa Omara Šerého. Autoři textu žasnou nad tím, jak se z evropského premianta mohla stát jedna z nejpostiženějších zemí v přepočtu nakažených na sto tisíc obyvatel na světě.
„Vzhledem k tomu, že v České republice dochází k nárůstu počtu případů koronaviru, nemůže si země dovolit, aby byli nakažení zdravotníci doma. Za prvních 17 dnů v říjnu zemřelo na vir v České republice více lidí než za posledních osm měsíců pandemie dohromady,“ shrnuje současnou situaci v Česku autor reportáže Scott McLean. V České republice se zatím nakazilo přes 173 tisíc osob, nemocných je přes 100 tisíc a zemřelo více než 1 400 lidí.
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
„V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ti, kteří měli přijít, nepřišli.“ Slova premiéra Andreje Babiše, ze kterých si utahuje část národa, zazněla na předpůlnoční tiskové konferenci 12. října. Nyní vyšlo najevo, že oním tajemným mužem s modelem je ředitel pojišťovny Direct Pavel Řehák. Jak to tedy všechno bylo?
McLean dále žasne nad tím, kam se situace v malé středoevropské zemi od letních měsíců dostala. „Je to ohromující vývoj. Před necelými dvěma měsíci se český premiér Andrej Babiš chlubil, že jeho země patří mezi ‚nejlepší vzhledem ke Covidu‘,“ tvrdí autor. Prostřednictvím Petra Ludwiga upozorňuje, jak Babiš zprvu odmítal nošení roušek. „Nepřesvědčili jsme vládu, přesvědčili jsme veřejnost vlivnými sociálními médii a poté ji následovala vláda, protože naše vláda je mírně populistická. Takže se řídili názorem veřejnosti,“ řekl pro CNN Ludwig, autor populárního edukativního videa o účinku roušek.
Videem i jinými příspěvky se nakonec chlubil i sám Babiš na Twitteru, když nabádal amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se s virem „vypořádal po česku“. „Nošení jednoduché látkové roušky snižuje šíření viru o 80 procent. My jsme zavedli povinné nošení. Bůh žehnej Americe!“ napsal český premiér. McLean také připomněl, že právě nošení roušek i na veřejnosti odlišovalo Česko od ostatních zemí, a i když jich měla země nedostatek, lidé se spojili a začali šít jednu ochrannou pomůcku za druhou.
Mr. President @realDonaldTrump, try tackling virus the Czech way. Wearing a simple cloth mask, decreases the spread of the virus by 80 %! Czech Republic has made it OBLIGATORY for its citizens to wear a mask in the public. Pls retweet. God bless America!https://t.co/BATFV8l3ob
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 29, 2020
Druhá vlna jako porucha fungujícího radaru
První vlna pandemie vyvrcholila v Česku v dubnu počtem necelých čtyř stovek nově infikovaných za den. „30. června v Česku nikdo na COVID-19 nezemřel. Následně se znovu otevřela divadla a restaurace, lidem bylo umožněno cestovat do zahraničí. I premiér Babiš odletěl do Řecka na dovolenou,“ popsal tehdejší situaci McLean a podivil se, do jakých patálií se Česko na podzim dostalo: „Současný stav vypadá ve srovnání s letošním jarem jako porucha nějakého jinak fungujícího radaru. Vždyť Češi byli nejlepší.“
Harvardský semafor varování před koronavirem nabarvil ČR poprvé celou na červeno
Česká republika svítí celá červeně. Nikoli zatím na semaforu Ministerstva zdravotnictví ČR, jehož mapa je aktualizována na týdenní bázi a poslední údaje zatím nabízí z 13. října, ale metodikou Harvardovy univerzity. Marek Lutonský ze serveru Živě.cz, který na data upozornil, připomíná, že metodika Path to Zero, kterou harvardští vědci využívají, pro toto vybarvení mapy už doporučuje nutnou karanténu. Ministerstvo zdravotnictví na dotaz CNN Prima NEWS, proč jsou v pondělí k dispozici jen data týden stará, uvedlo, že při určování barvy jednotlivého okresu postupuje podle mnohem více kritérií, než je jen počet nakažených.
V létě, po odložení roušek a uvolnění restrikcí, se koronavirus začal v Česku opět projevovat. Dokonce i současný ministr zdravotnictví a tehdejší náměstek připustil, že vítězství jeho země bylo předčasné. „To je pravda, protože jsme měli mnoho odborníků, a to nebyli epidemiologové a virologové. Tvrdili, že nemoc tam je, ale je to velmi mírné,“ řekl CNN Roman Prymula. Česko vzhledem k vážnosti situace nyní zahájilo stavbu polní nemocnice.
Kauza Maďar a populistický Babiš
McLean se v reportáži také věnuje situaci ohledně epidemiologa Rastislava Maďara, který varoval před zářijovým otevřením škol a zrušením nošení roušek. „Když tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že roušky budou ve většině vnitřních prostor opět povinné, Babiš řekl, že ne. O den později Vojtěch z vlády odešel a Maďar krátce nato rezignoval na post v pracovní skupině ministerstva zdravotnictví,“ popsal americký novinář.
Petr Ludwig pro CNN celou situaci okomentoval tak, že vládní chování během pandemie považuje za populistické. „Během první vlny byla vláda přesvědčena, že lidé chtějí roušky, takže je zavedli. Poté si všimli, že už je lidé nosit nechtějí, takže je zrušili. Po říjnových krajských a senátních volbách začali znovu prosazovat některá tvrdší pravidla, ale bylo příliš pozdě, protože nákaza v Česku už rostla exponenciálně,“ vysvětlil svůj postoj Ludwig.
Roušky jako politické téma
Češi už si budou na opětovné nošení roušek těžce zvykat, míní neurobiolog Omar Šerý. „Každý už nenávidí nosit roušky. Toto není Tchaj-wan, toto není Čína, kde je nosí každý den,“ řekl Šerý. S ním nesouhlasí ministr Prymula, podle kterého není nepříznivá situace zapříčiněna jen nenošením roušek. „Někteří lidé stále udržují sociální kontakty, a to i v soukromém prostředí. To je důvod, proč situace stále není pod kontrolou,“ zhodnotil pro CNN.
Celá situace je v Česku ale spíše politické než zdravotnické téma. V této souvislosti si pak světová média všímají nedělní demonstrace proti restriktivním opatřením na Staroměstském náměstí v Praze. O té informovaly světové servery, britský list The Guardian nebo agentura Nová Čína.