Pohřební služby burcují politiky: Úplně jste zaspali. Stát zjišťuje, kde jsou kremační pece

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá podrobný přehled krematorií a márnic. A to z důvodu hrozby neočekávané krize, jako jsou epidemie, hromadné havárie nebo blackout. Seznam by měl být součástí krizového řízení. Jeho absence se naposledy projevila během pandemie covidu, Asociace pohřebních služeb se proto podivuje, že s ním stát přichází až po takové době. Sumarizace dokumentu má trvat až jeden rok.

Resort ministra Petra Kulhánka (za STAN) od začátku května připravuje podrobný přehled kremačních pecí a chladících zařízení pro zemřelé. Podle úřadu to žádají kraje a další státní orgány pro případ havarijních a nenadálých situací, které mohou přijít.

K TÉMATU: Dojemný příběh americké vlajky od Jičína. Ručně šitá památka se po 80 letech vrátila z USA

„Vznikající přehled se stane součástí krajských havarijních plánů, které řeší postup záchranných prací při mimořádných událostech i odstraňování jejich následků. Usnadní přesun těl zemřelých do těchto zařízení nebo z nich a jejich zpopelnění například při živelních katastrofách, epidemiích, haváriích, blackoutu nebo jiných situacích, k jejichž zvládnutí bude nutné přerozdělení mrtvých lidských těl,“ uvádí ministerstvo pro místní rozvoj.

Stát s touto přípravou podle zástupců oboru přichází pozdě. V minulosti – například při covidové pandemii – se projevily nedostatečné kapacity krematorií. Během ní se například musely svážet desítky těl z Moravskoslezského kraje do jiných regionů, protože tamní služby nestíhaly ani při nepřetržitém provozu.

„Ministerstvo pro místní rozvoj se díky pandemii konečně probudilo. To je přeci součást krizového řízení a mělo to být dávno hotové. Tady trochu zaspali,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí Asociace pohřebních služeb Jaroslav Mangl.

Roční analýza? To je práce na měsíc, říká mluvčí

Podle něj je naprosto nepochopitelné, že se s podobnou analýzou čekalo tak dlouhou dobu. Podobné katastrofy jako pandemie totiž mohou přijít znenadání a bez šance na přípravu. Mangl také kritizuje plán ministerstva, že analýzu bude provádět celý rok.

„To je práce na jeden měsíc. To si může dovolit jenom státní úředník. Žijí v úplně jiném světě. V soukromé sféře by se to nikdy nestalo,“ dodal mluvčí asociace.

Ministerstvo dodává, že přehled už sice má, přesto nejsou jasné kapacity. Po pandemii covidu totiž Hasičský záchranný sbor prováděl šetření krematorií a márnice. Spousta pohřebních služeb ale nemá vlastní márnice a pronajímají si je u jiných společností. Menší pohřební společnosti proto mohly uvádět, že mají určitou kapacitu, kterou si však braly u větších firem. Výsledky jsou proto velmi nadhodnocené.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rusko porušilo příměří, které samo vyhlásilo. Vypustilo naváděné bomby na Sumy, tvrdí Kyjev

Tagy:
zdraví společnost pandemie Hasičský záchranný sbor Starostové a nezávislí analýza hodnoty krematorium Petr Kulhánek Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky pec smrt a umírání