Pořádání mistrovství světa v hokeji je vždy pro danou zemi velkým svátkem, na který se její obyvatelé těší. Nicméně v případě plánovaného šampionátu v Bělorusku, jehož hlavou je prezident s diktátorskými manýry Alexandr Lukašenko, je to trochu jinak. Už více Bělorusů oznámilo, že konání světové akce ve státě porušujícím základní lidská práva je nesmysl. Naposledy se ozvala známá basketbalistka Jelena Levčenková.
Start světového šampionátu je naplánován na 21. května 2021. Spolu s Běloruskem mistrovství spolupořádá Lotyšsko. Ale jak to nakonec s významnou akcí bude? Sílí tlaky, aby byl hokejový svátek z Lukašenkovy země vyhnán.
Nejlepší pivotka světa za rok 2010 Jelena Levčenková napsala dopis šéfovi Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Renému Faselovi, ve kterém mimo jiné stojí. „Pane Fasele, nemám na vás telefon a vy mě asi neznáte. Snad nás uslyšíte. Hraju 25 let basketbal, mimo jiné jsem byla i ve finále WNBA (prestižní soutěž v zámoří, pozn. red.). Budu k vám ale mluvit jako Běloruska. Plán pořádat mistrovství světa v mé zemi není jen o hokeji, ale i o tom, zda podporujete genocidu v Bělorusku. Sport od politiky nelze zcela oddělit.“
O zarážejících poměrech v Bělorusku se Levčenková přesvědčila na vlastní kůži. Kvůli účasti na demonstracích proti Alexandru Lukašenkovi zamířila na 15 dní do vězení. „První noc jsme ještě měli matrace, vodu a záchod fungoval. Pak se ale všechno změnilo. Jakmile nás probudili, odebrali nám matrace. Vypnuli teplou vodu a záchod přestal splachovat,“ popsala nedávno poměry ve věznici.
Na vás nedýchne hrůza, kterou zažívaly miliony lidí
Minulý týden se měl Fasel s Lukašenkem setkat v hlavním běloruském městě Minsku. Jenže nakonec měl prezident IIHF pozitivní test na koronavirus a svoji cestu musel odložit. 37letá Levčenková uvedla, že doufá, že Fasel bude nadále trvat na tom, aby se s hlavou státu mohl sejít osobně.
„Jsem si jistá, že až přijedete do Minsku, bude na vás čekat maximální bezpečnost. Lidé s kuklami vás budou hlídat na každém rohu a nedovolí, aby se k vám někdo dostal blíže než na 100 metrů. Nedýchne na vás hrůza, kterou si musely prožít miliony Bělorusů. Nebudete toho svědkem,“ doplnila Levčenková.
Hokejový šampionát by neměl být v Lukašenkově Bělorusku, míní ministr Petříček
Demokratický svět by neměl podporovat konání mistrovství světa v zemi, kde tamní režim pokračuje v represích. Prohlásil to šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) k plánu uspořádat v Bělorusku světový šampionát v ledním hokeji.
Stejně mluví Alexandra Herasimenjová, bývalá plavkyně a současná šéfka Nadace běloruského sportu za solidaritu. „Mistrovství světa musí být zrušeno nebo přesunuto do jiné země.“
Lukašenko je už 23 let šéfem národního olympijského výboru. Na začátku prosince Mezinárodní olympijský výbor zakázal autoritářskému prezidentovi kvůli jeho znepokojivým postojům a činům účast na olympijských hrách. Ale nejde jen o osobu Lukašenka.
Prezident běloruského hokejového svazu Dmitrij Baskov totiž čelí podezření z účasti na vraždě aktivisty Romana Bondarenka. „Druhého prosince jsme poslali na IIHF žádost o vyloučení Dmitrije Baskova ze všech jejích akcí, podepsalo ji několik set lidí. IIHF nám doposud neodpověděla,“ konstatovala Herasimenjová, trojnásobná olympijská medailistka.
Lotyšští spolupořadatelé se nechali slyšet, že si za aktuálních okolností neumí organizaci mistrovství světa po boku svého souseda představit. Identicky se k šampionátu v Bělorusku staví také například český ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Nedovedu si představit, že by demokratický svět podporoval konání mistrovství světa v hokeji v Bělorusku Alexandra Lukašenka. Tamní režim pokračuje v represích občanské společnosti, v násilí proti pokojně demonstrujícím.“
Fasel ale podle dřívějších vyjádření hodlá v souvislosti s autoritářským režimem přimhouřit oko a soustředit se pouze na sportovní stránku věci. „Naším cílem je uspořádat turnaj v Bělorusku, chceme to udělat pro fanoušky, kteří si to zaslouží. Neměli bychom si dovolit být pod tlakem politiky a nechceme být rukojmími politických her.“