Záběry z místa alpské tragédie: Opuštěné české auto a horolezecké vybavení pod Marmoladou

Podrobnosti k pádu ledovce v italských Dolomitech

Jednou ze sedmi obětí sesunu ledovce z hory Marmolada v italských Dolomitech je i muž z České republiky. Podle italských médií jsou mezi třinácti pohřešovanými další tři Češi. Na parkovišti pod horou zůstalo auto s českou státní poznávací značkou. Podle cestovatele Filipa Mayera se pár dní před pádem ledu mluvilo o uzavření cesty na vrchol hory.

Parkoviště pod italskou horou Marmolada, kde se v neděli zřítil kus ledovce, hlídají policisté. Cesta na vrchol je nyní uzavřená. „Na parkovišti pod Marmoladou se nachází vozidlo s českou poznávací značkou. Zřejmě bude patřit jednomu z Čechů. Buď tomu, který je pohřešován, nebo tomu, který při tragédii zemřel. Podle toho, co je vidět ve vozidle, cestoval jeho majitel zřejmě sám. Sedačky jsou sklopené a v autě se nachází i horolezecké vybavení,“ popsala přímo z parkoviště pod horou reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová.

Při pádu ledovce přišlo o život nejméně sedm lidí a po dalších třinácti se pátrá. Podle italského záchranáře ale není šance, že by někdo z pohřešovaných přežil. „Nemyslím, že se může najít ještě někdo živý, po pádu takové laviny nemohl nikdo vyváznout živý, protože zřícený materiál je těžký. Není možné, aby pod ním někdo přežil,“ popsal italský záchranář Matteo Gasparini.

Podle cestovatele Filipa Mayera se pár dní před pádem ledu mluvilo o uzavření cesty na vrchol hory. „Během srpna se doporučuje nechodit na Marmoladu, protože jsou tam kritické ledovcové úseky, kde se může ledovec zřítit. Máme informaci, že pár dní předem se uvažovalo o zavření cesty, protože existovala informace, že se ledovcové úseky mohou zřítit,“ popsal Mayer. Místní tam podle něj dělali geologické sondy. „Je to ale naše informace, není to oficiální,“ podotkl cestovatel.

V tuto chvíli není mnoho informací ohledně českých horolezců. Italská média ale zveřejnila identity některých obětí. Mezi identifikovanými zemřelými jsou mimo jiné tři Italové. Všichni měli s výšlapy do hor bohaté zkušenosti.

Jedním z nich je horský průvodce, manžel a otec čtrnáctileté dcery, dvaapadesátiletý Paolo Dani. Když se hřeben utrhl, byl v čele jedné ze dvou skupin, která mířila na vrchol Punta Penia. Dani často doprovázel turisty. Osm let pracoval jako vedoucí záchranářů nebo jako regionální instruktor.

Další potvrzenou obětí je osmadvacetiletý Filippo Bari. Podle rodiny pro něj byly hory vášní. Na každý výstup se pečlivě připravoval a vždy šel na výšlap v doprovodu průvodců. Fillipo pracoval v želežářství. Zanechal po sobě partnerku a čtyřletého syna. O život přišel i osmačtyřicetiletý manažer Tommaso Carollo z města Thiene na severu Itálie. Jeho smrt potvrdila rodina.

Tagy: