CNN Prima News páteř

páteř

Výpis příspěvků ke štítku „páteř“

Skočil do bazénu a po svých už neodešel. Pozor na skoky do vody v neznámých místech

Psal se únor 2018 a tehdy sedmatřicetiletý Kamil Fiala vyrazil na hory se synem a přáteli. Osudným se mu stal skok do bazénu, na který si už nepamatuje. „Vzpomínám si, že jsem skočil asi šipku, a pak už mám černo. Topil jsem se a když mě kamarádi vytáhli z vody, nehýbal jsem nohama,“ popisuje moment, který mu navždy změnil život. Právě kvůli skokům do vody končí mnoho mladých lidí s nevratným poraněním míchy. Dnes se Kamil snaží prostřednictvím České asociace paraplegiků šíři osvětu o tom, jak nebezpečné jsou především v místech, která dobře neznáte.

Rehabilitace nepomáhaly, válečné zranění vyléčil veterán sám v garáži

Na podzim 2012 si Martin Kofroň během své třetí mise v Afghánistánu zranil při doskoku páteř. Návrat do běžného života byl pro něj velmi bolestivý a běžné rehabilitace mu dlouhodobě nepomáhaly. Přestavěl proto vlastní garáž, kde zkoušel, jaký pohyb by mu přinesl úlevu. Nakonec vytvořil novou rehabilitační pomůcku a sérii cviků, které mu od bolesti konečně ulevily.

Světový den úrazů: Tomáš skočil z hecu a ochrnul. Jen loni přibylo 131 úrazů páteře

Mícha poškozená po pádu z výšky (55 procent případů), auto/moto nehody a sportovní úrazy. To byly jen loni příčiny celkem 131 úrazů páteře, které patří k jedněm z nevážnějších následků nehod. Své o tom ví Tomáš, který po jednom neuváženém skoku do vody skončil na vozíku. Dnes si připomínáme Světový den úrazů, který od roku 1992 připadá na 17. října a Tomáš se s námi k tomuto dni podělil o svůj příběh. Doufá, že pomůže dalším lidem být opatrnější.