Vozík nebo život „ležáka“? Tak skončit nechci, říká Petr. Žádá o eutanázii a věří, že není sám

Pan Petr bude u Ústavního soudu žádat o právo na asistovanou sebevraždu.

Petr žádá o eutanazii, případem se bude zabývat Ústavní soud

Prvního ledna 1996 se stal Petr Bartheldi účastníkem dopravní nehody, kterou nezavinil. Jak ale říká v podcastu Smrtelník, byla mu zatajena důležitá věc – zlomenina páteře. O té se dozvěděl až v roce 2020, když mu lékaři dělali vyšetření po druhé nehodě. Dlouhých 28 let žije v bolestech, jeho stav se neustále zhoršuje a dle predikce lékařů jednou skončí na invalidním vozíku či jako „ležák“. Tomu chce ale pan Petr zabránit a žádá o právo jednou podstoupit eutanázii. Roky se marně snaží dostat „souhlas“, soudy ho zamítly. Podal tak žádost k Ústavnímu soudu.

„Pokud se tady tvrdí, že jsme demokratický stát, tak by lidé měli mít možnost svobodně se rozhodnout, jestli chtějí dobrovolně ukončit svůj život, anebo se dál trápit a trápit,“ uvedl v podcastu Smrtelník Bartheldi.

ČTĚTE TAKÉ: Na smrt šli spolu. Po 50 letech manželství si řekli, že nechtějí žít jako zombie

Dlouhých 28 let bojuje za to, aby byl zdravý, tato možnost mu však byla v důsledku dopravní nehody znemožněna. Jak se dozvěděl, utrpěl zlomeninu páteře – postižení je nevratné. „I nadále lze očekávat postupnou progresi stavu. Páteř se bohužel spravit nedá a záleží jenom na čase, kdy skončím na invalidním vozíku,“ svěřil se.

V mysli jsem se jasně rozhodl

Kdy k tomu dojde, nikdo netuší. „Žádný doktor vám neřekne, jestli to bude za měsíc, za půl roku, rok nebo za pět let. Rád bych, aby to bylo za co nejdéle,“ podotkl Bartheldi.

O tom, že by chtěl jednou, až bude situace nejhorší, život dobrovolně ukončit, začal uvažovat, když se jeho zdravotní stav začal zhoršovat. Definitivně se rozhodl poté, co se dozvěděl o zlomenině páteře. „Když jsem se dozvěděl, že to nelze nijak léčit, že mě minimálně čeká invalidní vozík anebo že bych byl naprosto nepohyblivý, tedy ležák... V mysli jsem se jasně rozhodl, že bych chtěl dobrovolně ukončit život. A myslím, že takhle v této republice neuvažuji sám,“ prohlásil.

Chtěl podstoupit eutanazii. Plán změnil zázrak, teď se Jan s ALS raduje z narození dcery

Od března roku 2018, kdy si od lékařů vyslechl definitivní potvrzení, žije Jan Kavalír s nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou, známou jako ALS. Ačkoliv mu je jeho manželka Martina obrovskou podporou, chtěl bývalý fitness trenér ukončit své trápení a letos v dubnu podstoupit eutanazii, respektive asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. Pak se ale stal zázrak, v březnu se dvojice dozvěděla, že čeká prvního potomka. Cesta do zahraničí se nekonala, díky čemuž se Jan dočkal narození dcery Elišky. Dojemný příspěvek včetně snímku milovaných sdílela manželka.

Asistované ukončení života je však v České republice nelegální. Proto pan Petr již několik let žádá o možnost podstoupit eutanázii. Druhou možností je takzvané „sebeusmrcení“, kdy si daný „lék“ navozující smrt člověk aplikuje sám. „Záleží, jak dlouho bude mé trápení pokračovat a jestli budu schopen o tom rozhodnout,“ vysvětlil.

Dosud všechny soudy jeho odvolání zamítly, proto se obrátil na Ústavní soud a čeká na vyjádření. O chystání tohoto kroku CNN Prima NEWS informovala letos v květnu. „V situacích, kdy máte zablokovanou páteř, sotva vám pomáhají kapačky, nemůžete se hnout, těžko spíte... za 28 let jsem snědl kila a kila psychofarmak, abych situaci vůbec zvládl. Člověka v noci napadají nehezké myšlenky,“ zdůraznil pan Petr.

Takto nemocným stát nepomáhá

Argument Nejvyššího soudu zněl, že „život a zdraví jsou považovány za tak významné hodnoty, že i když se týkají konkrétního člověka, převažuje společenský zájem na ochraně těchto statků před právem jedince o těchto statcích svobodně rozhodovat“. To byl však pouze hnací motor pro Bartheldiho, aby ve své snaze pokračoval.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřeli ruku v ruce. Nizozemský expremiér podstoupil eutanázii s manželkou, byli spolu 70 let

„Nejvyšší soud totiž neřekl to ‚B‘. Zapomněl říci, že stát takto nemocným lidem absolutně nepomáhá. Naopak, dělá všechno proto, aby jim jejich život co nejvíce ztížil, aby jim co nejvíce ublížil. Myslím, že právě z tohoto důvodu by měl mít člověk možnost se rozhodnout,“ domnívá se.

„Chci rozhodnutí nejen kvůli sobě, ale aby v budoucnu lidé, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí, měli možnost se sami rozhodnout,“ vysvětlil Bartheldi dříve své jednání pro CNN Prima NEWS.

Kdyby mu ani Ústavní soud nevyhověl, rád by, aby mu stát dal peníze na cestu do Švýcarska, kde by svůj život ukončil. „Je to z finančních důvodů. Od roku 2011 žiju ze životního minima. Z toho se vlastně ani nedá žít, natož si zaplatit cestu do Švýcarska. Ale doufám, že Ústavní soud rozhodne hlavou,“ dodal.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zvrat v případu smrti zpěváka One Direction. Policie zatkla tři podezřelé, provedla razii

Tagy:
zranění zdraví páteř Švýcarsko úraz bolest eutanazie soud invalidní vozík asistovaná sebevražda Česko příběhy Ústavní soud České republiky Nejvyšší soud České republiky nemoci a zdravotní potíže Petr Bartheldi