reklama

Pejskaře v Norsku obchází strach. Psi hynou kvůli neznámému onemocnění

Přes 200 nakažených a téměř tři desítky mrtvých psů – taková je bilance zatím neznámého onemocnění střev, které se projevuje silným krvavým průjmem. Ukazují na to výsledky několika pitev. A počet případů každým dnem přibývá. Norské úřady si zatím nevědí rady a majitelům psů důrazně doporučují, aby měli své mazlíčky neustále pod kontrolou a vyhýbali se kontaktu s jinými psy. Jeden případ je hlášen i ze Švédska, zvíře se mělo nakazit na výstavě v norském městě Trondheim.

reklama

„V Norsku asi nenajdete člověka, který by o tom ještě neslyšel,“ říká Veronika Loprais Holková, která na severu žije a sama má tři psy. „Žijeme v odlehlejší části středního Norska, tedy mimo větší města a tak si připadáme v relativním bezpečí. Ale i tak dbáme na doporučení veterinárního ústavu o venčení psů na vodítku a zamezení kontaktu s jinými psy,“ popisuje Holková, která zrušila svou účast na psích výstavách, dokud se situace nevyjasní. „Pejskaři v okolí k tomu přistupují stejně. Snaží se být opatrní a zároveň vyvarovat se hysterie. Nikdo nechce pejska vystavit zbytečnému riziku, ale že by se kvůli tomu se psy nechodilo ven vůbec, to se taky neděje.“

Nejvíce případů zatím eviduje Oslo, postupně se k němu ale přidávají i další města. Zda spolu případy souvisí zatím nikdo neví. Norský klub chovatelů zrušil všechny výstavy, závody a soutěže a všem pejskařům doporučuje, aby zrušili svou účast na zahraničních akcích.

Norský úřad pro bezpečnost potravin stále hledá možné příčiny onemocnění. Zatím není jasné, jestli jde o viry, bakterie nebo parazity. Pitva u deseti psů prokázala onemocnění střev, pět z nich mělo v těle velké množství bakterií Clostridium perfringens a Providencia alcalifaciens. Jestli onemocnění způsobují právě tyto bakterie, se zatím neprokázalo. Úřad pro bezpečnost potravin spolu s veterinárním ústavem shromažďuje údaje z pitev uhynulých psů spolu s informacemi od majitelů, u jejichž mazlíčků se symptomy taktéž objevily. Vytvořil dotazník i pro veterináře pro získání většího množství údajů.

Úřad na svých stránkách zároveň doporučuje, aby v případě podezření na neznámé střevní onemocnění majitelé na veterinární kliniky nejdříve zavolali a svůj příjezd předem nahlásili. A to proto, aby se minimalizovala možnost přenosu na jiné psy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama