Kolář o Kalouskově kritice: Pere si špinavé prádlo. Nelíbí se mi, že to dělá na internetu

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v poslední době často kritizuje vládní pětikoalici především kvůli její rozpočtové politice. Strefuje se i do strany, kterou sám před lety zakládal. Podle Kalouska totiž v současnosti neexistuje pádný důvod, proč by měl volič dát svůj hlas TOP 09. Poslanec a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) slova bývalého šéfa strany respektuje, mrzí ho však, že Kalousek takto činí skrz sociální sítě.

„Položil jsem si otázku běžného voliče: V čem je TOP 09 jedinečná a proč ji budu volit? V zahraniční politice to zastane Petr Fiala, na rozpočtovou odpovědnost jsme trestuhodně rezignovali, manželstvím pro všechny to nedoženeme. Odpověď neexistuje. Tedy ani voliči,“ povzdechl si Kalousek na začátku června na Twitteru.

V případě kritiky TOP 09 a celé vládní pětikoalice nejde u Kalouska v posledních dnech o nic nového. Bývalý ministr financí současné vládě vyčítá především to, že není rozpočtově odpovědná, jak před volbami slibovala. K této kritice se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjadřoval Kalouskův spolustraník Ondřej Kolář.

„Samozřejmě mě to trošku mrzí, ale chápu to. Když se snažím pochopit myšlenkové pochody Miroslava Kalouska, je to člověk, který TOP 09 založil. Pokud se mu něco nelíbí, tak se ozve, to je pochopitelné. Že to ale dělá přes sociální sítě, se mi nelíbí. Pere si špinavé prádlo na veřejnosti. Bohužel i to patří k naší politické kultuře,“ řekl Kolář v pořadu K věci.

Umí pochválit i kritizovat

Zároveň zdůraznil, že si bývalého předsedy strany nadále váží. „Miroslav Kalousek je velmi inteligentní a zkušený člověk, který umí dobře poradit, přenášet zkušenosti i nastavit zrcadlo. Nechodí kolem horké kaše. Je to element, který umí pochválit i kritizovat. Ostatně TOP 09 zakládal, vedl ji a jistě mu na ní záleží,“ dodal.

TOP 09 se v poslední době potýká s propadem ve volebních průzkumech. V nich často nesplňuje ani pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Podle politologů stranu zastiňuje koaliční ODS, která jí „bere“ potenciální voliče.

Je tak pochopitelné, že politici z TOP 09 hledají vlastní specifická témata. Mnozí z nich se vrátili k oblíbenému návrhu zavedení eura, a to i přesto, že na tom ve vládních lavicích nepanuje shoda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.