reklama

Philipp: Rakušan by měl posílit policejní kontroly hospod. Bez nich nemají opatření smysl

Nová opatření musí být podle poslance Toma Philippa (KDU-ČSL) vymahatelná, jinak nemají smysl. „Předpokládám, že nový ministr vnitra Rakušan zde dá impulz pro policii, aby například více kontrolovala restaurace,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Philipp coby člen vládní strany uvedl, že opatření ohlášena ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) a premiérem Petrem Fialou (ODS) byla očekávaná. „Sice jsme kritizováni, že jsou opatření měkká a máme být ostřejší, ale tato zlatá střední cesta je podle mě správná,“ podotkl.

Poslanec Julius Špičák (ANO) však mínil, že jsou opaření těžko vymahatelná. „Jsou to opatření, která nebudou mít žádný velký vliv, a kromě toho se bude řada z nich špatně kontrolovat, jestli vůbec,“ sdělil. Philipp však uvedl, že bez toho, aniž by se opatření kontrolovala, nemají smysl.

„Předpokládám, že nový ministr vnitra Rakušan zde dá impulz pro policii, aby například více kontrolovala restaurace. Je to základ, nemá smysl dělat opatření, když nebudou dostatečně kontrolovaná,“ pokračoval.

Je toho názoru, že je nutné lidi upozorňovat, že jedinou cestou, jak se z pandemie dostat, je očkování a mírné restrikce, tedy kontroly. „Přimět tak méně disciplinované, aby se zařadili a začali spolupracovat. Nečekejme ale zázrak, omikron je intenzivní virus, který nás všechny časem nakazí, ale průběh bude mírnější než u delty,“ zdůraznil.

Lidé nebudou opatření dodržovat

Poslankyně Karla Maříková (SPD) je však k vymáhání opatření skeptická. „Krajské hygienické stanice nezvládají trasovat. Jsem zvědavá, jak budou kontrolovat opatření. Neočekávám, že je lidé budou dodržovat,“ prohlásila s tím, že je zvědavá, jak vláda povede lidi k vlastní zodpovědnosti a zda se jí to vůbec podaří.

Špičák v tomto tvrzení Maříkovou podpořil. „Jediné místo, kde po mně chtějí potvrzení o očkování, je televize Prima. Nikde jinde ho nechtějí. Podívejte se na záběry z hor, třeba Krkonoš. Sjezdovky plné lidí, na vleku čekají stovky dalších. Nejsou tam žádné rozestupy, nikdo nemá roušky. To je realita,“ mínil.

Philipp však argumentoval tím, že provozovatelé zařízení budou mít povinnost kontrolovat, zda jsou lidé po covidu nebo očkovaní. „Musíme prostoupení populace zbrzdit. Když bude infekce posílat pacienty do nemocnic, tak musíme zajistit, aby nebyly přeplněné. Což tato opatření pomohou zajistit,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama