reklama

Záludné play-off, kde se mažou rozdíly. Češi nezískali medaili od roku 2012

O medaile se na mistrovství světa v ledním hokeji 2021 začalo bojovat už ve čtvrtek 3. června. Výkony českého národního týmu ale nebyly podle představ trenérů či fanoušků a národní tým vypadl ve čtvrtfinále s Finskem. Do semifinále, které se hrálo v sobotu 5. června, se probojovali ještě Němci, Američané a Kanaďané. Bronz získali Američané, kteří porazili Němce 6:1. Bitvu o zlato nakonec ovládli Kanaďané, když udolali Finy 3:2 po prodloužení.

reklama

Co je play-off?

V současné podobě herního systému mistrovství světa v ledním hokeji rozhoduje o medailistech vyřazovací část neboli play-off. Tam v ročníku 2021 postoupí čtyři nejlepší týmy ze dvou osmičlenných základních skupin a na základě výsledků a umístění jsou určené dvojice pro čtvrtfinále. Ano, to je ta fáze turnaje, kterou trenéři už roky označují za klíčovou. V případě úspěchu totiž tým postoupí mezi čtyři nejlepší a má šanci bojovat o cenné kovy. Pokud se ale nezadaří, znamená to umístění od 5. do 8. místa, což některé hokejové velmoci berou jako hrubý neúspěch.

Program play-off mistrovství světa v hokeji 2021

Čtvrtfinále

Datum Čas Soupeři Výsledek Hala
Čtvrtek 3. června 15:15 USA–Slovensko 6:1 Arena Riga
Čtvrtek 3. června 15:15 Švýcarsko–Německo 2:3s Sportovní olympijské centrum
Čtvrtek 3. června 19:15 Finsko–Česko 1:0 Arena Riga
Čtvrtek 3. června 19:15 Rusko–Kanada 1:2p Sportovní olympijské centrum

Semifinále

Datum Čas Soupeři Výsledek Hala
Sobota 5. června 13:15 USA–Kanada 2:4 Arena Riga
Sobota 5. června 17:15 Finsko–Německo 2:1 Arena Riga

Zápas o 3. místo

Datum Čas Soupeři Výsledek Hala
Neděle 6. června 14:15 USA–Německo 6:1 Arena Riga

Finále

Datum Čas Soupeři Výsledek Hala
Neděle 6. června 19:15 Kanada–Finsko 3:2pp Arena Riga

Jakým systémem se hraje čtvrtfinále?

Postup ze základní skupiny považují čeští trenéři za takový první cíl, spíše až za samozřejmost. O tom, s kým se případně utkají, rozhoduje umístění v základní skupině. Samozřejmě že čím lépe čeští hokejisté skončí, tím hůře postaveného soupeře z druhé skupiny dostanou. V ročníku 2021 se stejně jako v posledních letech uplatňuje takzvané křížové pravidlo, tedy první ze skupiny A narazí na čtvrtého ze skupiny B a obráceně. Zápasy ve čtvrtfinále poté vypadají takto: 1A–4B, 2A–3B, 1B–4A, 2B–3A.

Čtyři poražení čtvrtfinalisté se s turnajem loučí a jedou domů. Vítěze čeká jednodenní pauza a příprava na zápasy o medaile. Závěrečné boje se v roce 2021 hrají pouze v hlavní Areně Riga.

Kdo s kým hraje semifinále?

Pavouk je nastavený tak, že vítězové základních skupin se utkají až ve finále, případně v souboji o bronz. Ještě v roce 2018 se týmy do semifinále nasazovaly podle pavouka, který vznikl po základních skupinách. Nově se udělá minitabulka ze všech semifinalistů a opět hraje první se čtvrtým a druhý se třetím.

Co rozhoduje pro nasazení do semifinále?

  • umístění v základní skupině
  • získané body v základní skupině
  • brankový rozdíl v základní skupině
  • počet vstřelených gólů v základní skupině
  • umístění v žebříčku IIHF před turnajem

Pokud se tedy naplní papírové předpoklady a do semifinále postoupí první dva týmy ze skupiny A i B, může se stát, že na sebe narazí soupeři, kteří se již utkali v základní skupině.

Příklad pro letošní šampionát: Do semifinále postoupily jen týmy ze skupiny B. Z nich se utvořila tabulka a první USA šlo na čtvrtou Kanadu, druhé Finsko bojovalo se třetími Němci. Pokud by se do semifinále nasazovalo podle pavouka, hráli by Američané s Němci a Finsko s Kanadou.

Vítězové semifinálových zápasů se mohou těšit na souboj o nejcennější zlatý kov. Pro poražené turnaj nekončí a čeká je ještě duel o bronzovou medaili.

Historie play-off na mistrovství světa

Základní skupiny a následně vyřazovací fáze, náhlá smrt. O mistru světa rozhoduje jediný finálový zápas, ve kterém se všechny předchozí výsledky mažou. Systém mistrovství, který znají fanoušci ze současných šampionátů, se ale postupem doby razantně měnil.

Pokud pomineme rozdílný počet účastníků a základních skupin, revoluce v herním systému nastala na mistrovství světa v roce 1992. Předtím se turnaje účastnilo osm týmů, které spolu hrály v jedné skupině systémem každý s každým. Lepší polovina si pak vzájemné duely ještě jednou zopakovala a z konečné tabulky vzešel mistr světa. Tedy žádný pavouk.

V roce 1992 ale přišlo něco, co hokej nezažil desítky let. Šampionát se rozšířil na dvanáct mužstev. Ze dvou šestičlenných skupin se ale nešlo do žádné nadstavby, začalo klasické play-off tak, jak ho ze světových šampionátů známe v současnosti, tedy čtvrtfinále, semifinále a souboje o medaile.

Změna play-off přišla v roce 1997, kdy postupovaly tři nejlepší celky do jedné skupiny, kde se týmy utkaly každý s každým. První dva týmy poté hrály tři finálové zápasy, třetí a čtvrtý výběr se utkaly o bronz. V letech 1998 a 1999 se postupovalo ze čtyř čtyřčlenných základních skupin do dvou čtvrtfinálových, pro dva nejlepší z každé skupiny poté následovalo klasické semifinále, finále a souboj o bronz.

Aby změn nebylo málo, od roku 2000 do roku 2011 se hrálo podobným formátem jako ve dvou předchozích letech, jen přibyly dvě osmifinálové skupiny, ze kterých se vytvořily čtvrtfinálové dvojice a turnaj končil klasickým play-off pro osm nejlepších.

Od roku 2012 se hraje prakticky stejným systémem až do letošního mistrovství. Jen právě v roce 2012 a 2013 se čtvrtfinále nehrálo křížovým pravidlem, ale o účast mezi čtyřmi nejlepšími bojovaly týmy v rámci základní skupiny, například tedy 1A–4A a 2A–3A. To je z důvodů cestování, protože šampionáty se konaly shodně ve Finsku a Švédsku, jen se měnila místa pro závěrečné boje. A od roku 2014 již platí stejný systém jako na letošním mistrovství.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat
360°

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně
Německo

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z tropické bouře Sam se stal hurikán. Odborníci varují, že bude nadále sílit

Tropická bouře Sam v pátek postupně zesílila na hurikán druhé kategorie na pětistupňové škále. Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC), které předpokládá, že o víkendu živel dále posílí. Sam se v sobotu nad ránem nacházel necelé dva tisíce kilometrů jihovýchodně od Závětrných ostrovů v Karibiku. Provázejí ho větry o rychlosti kolem 155 kilometrů za hodinu.

Po čtyřech měsících účinnost Pfizeru prudce klesá. Moderny ale ne, tvrdí nová studie

Nový americký výzkum pod záštitou CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) se zaměřil na to, jak jednotlivé vakcíny chrání před hospitalizací kvůli covidu. Ze studie vyšlo najevo, že už po čtyřech měsících klesá účinnost Pfizeru o vyšší jednotky procent, zato efektivita Moderny je stabilní. Podle vědců mají navíc neočkovaní lidé 11x větší šanci, že na covid zemřou.

Mami, nechci umřít. Dvacetiletá učitelka mateřské školy prohrála boj s covidem

Mami, já nechci umřít. Tak zněla poslední slova dvacetileté Cleo Shepherdové, která řekla své matce krátce předtím, než ji lékaři uvedli do umělého spánku. Dívka měla těžký průběh covidu. Nejdříve jí selhaly ledviny, později srdce. Z kómatu se už Shepherdová bohužel neprobudila. Její blízcí založili veřejnou sbírku. Vybrané peníze poslouží na pohřeb mladé ženy.

reklama

Domácí zpravodajství

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama