reklama
CNN Prima News plicní ventilátor

plicní ventilátor

Výpis příspěvků ke štítku „plicní ventilátor“

Brazílii docházejí sedativa. Pacienty vyžadující plicní ventilaci poutají lékaři k lůžkům

Brazilským nemocnicím docházejí sedativa potřebná pro intubaci pacientů s covidem. Objevují se zprávy o tom, že zdravotníci musejí někdy vážně nemocné poutat k lůžkům, aby je mohli napojit na plicní ventilátory, píší agentury Reuters a AP. Vláda proto hledá možnosti, jak co nejrychleji potřebné léky do země dovézt. Podle ministra zdravotnictví Marcela Queirogy Brazílie jedná se Španělskem a dalšími státy, aby tato léčiva zajistila. Nemocnice se potýkají také s nedostatkem kyslíku, uvedl Queiroga.

Byl proti očkování, nakonec covidu podlehl. Prvních narozenin dcery se lékař nedožil

Slovenský 38letý ortoped Peter z Topoľčan byl vždy obětavý a ochotně pomáhal svým pacientům. Svůj boj s nemocí COVID-19 však muž, který nebyl příznivcem očkování proti koronaviru, po téměř třech měsících prohrál. Zůstala po něm manželka a dcera, jejíž prvních narozenin se lékař už nedožil. „Byla světlem jeho života, nesmírně ji miloval,“ uvádí jeho manželka Veronika.

Na tátu nezbyl ventilátor. Kdyby dostal vakcínu včas, neumřel by, říká syn Vodňanského

Největší chybou osudu bylo, že se Jan Vodňanský nemohl nechat očkovat. Tak zní slova jeho syna Tomáše Vodňanského o nešťastné shodě náhod v rozhovoru pro Český rozhlas. Právě v den, kdy se měl slavný písničkář naočkovat, lékaři zjistili, že je na covid pozitivní. „Kdyby byl naočkován o dva týdny dříve, tak se to nemuselo stát. Vakcínu nedostal včas,“ míní Vodňanský mladší. Přiznal i to, že na jeho otce v nemocnici nezbylo ani volné lůžko s ventilátorem. Řekl však, že ze smrti písničkáře nikoho neobviňuje.

Vědci už nejsou vnímáni jako podivíni se zkumavkami, ale jako osobnosti řešící covid

Technologická agentura ČR (TA ČR), která podporuje český aplikovaný výzkum, pořádá ve čtvrtek tradiční den TA ČR, v rámci něhož rozdává také ceny nejlepším projektům s vysokým přínosem pro společnost. Absolutním vítězem se stal projekt Eliminace jazykových bariér handicapovaných diváků České televize. O Technologické agentuře i významu vědců v boji s pandemií jsme hovořili s předsedou agentury Petrem Konvalinkou.

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama