reklama

Primář ARO: Do práce chodím se strachem. Chystáme se, že budeme mezi pacienty vybírat

Do práce chodím se strachem, že nebude dost lůžek, přiznal v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) nemocnice v Kyjově Jiří Vyhnal. Podle něj má nemocnice připravený černý scénář, kdy se bude muset rozhodovat, kterého pacienta napojí na ventilátor.

reklama

„V naší nemocnici se připravujeme na černý scénář, kdy nebudeme schopni ihned napojit na ventilátor všechny pacienty, kteří ho budou potřebovat,“ uvedl minulý týden primář ARO Jiří Vyhnal. V pořadu Interview potom vysvětlil, že jde o takzvanou nouzovou triáž, kdy se zdravotník rozhoduje, kterého pacienta napojí a kterého ne.

Podle lékaře se na takovou situaci psychicky připravit nedá. „Snad kromě válečného stavu tato země nic podobného nezažila. Modlím se, aby k takové situaci nedošlo. Zatím to vypadá, že by k černému scénáři v Česku dojít nemělo, ale uvidíme, jak se vyvine situace dál,“ podotkl v pořadu.

Zároveň řekl, že zdravotníci nemohou při rozhodování, koho napojí na plicní ventilátor, brát na zřetel, zda je pacient očkovaný. „To pro nás není žádné kritérium. Snažíme se pomoct tomu, u koho je největší pravděpodobnost, že mu zachráníme život,“ vysvětlil. Zároveň ale lidi k očkování vyzval.

Žádné lůžko pro necovidového pacienta

Nemocnice v Kyjově minulý týden vyhlásila stav hromadného postižení osob, tedy nouze. Přes víkend měla pouze jedno volné lůžko pro covidového a žádné pro necovidového pacienta. Podle primáře se ale v pondělí situace v nemocnici zlepšila.

„Podařilo se nám přeložit dva pacienty a uvolnily se dvě místa po pacientech, kteří bohužel zemřeli. Takže kritická víkendová situace, kdy jsme neměli jediné místo pro necovidového pacienta, pominula. Ale může se to za hodinu změnit, během jedné služby není problém přijmout tři až čtyři nové pacienty,“ popsal Vyhnal.

Když v nemocnici není volné místo, lékaři informují záchrannou službu. Podle primáře jsou ale i situace, kdy pacienta záchranáři nemohou převézt jinam, protože to jeho zdravotní stav neumožňuje. V takovém případě jej nemocnice musí přijmout. „V sobotu jsme měli jedno místo pro covid pacienta a pro necovidového pacienta jsme neměli žádné. Kdyby ho ale přivezli, musel bych improvizovat. Položil bych ho na místo vedle pacienta s covidem a tiše se modlil, aby na něj nemoc nepřeskočila,“ vysvětlil primář ARO s tím, že je to pro nemocnici velká zátěž.

Vyhnal také přiznal, že do práce chodí se strachem. „Bohužel se bojím, že se nepodaří najít volná kapacita v rámci kraje a nebudu moct nalézt řešení. Ta situace zatím nenastala a děláme vše pro to, aby k tomu nedošlo,“ podotkl s tím, že z práce odchází se stísněnými pocity.

I ve tři ráno jsem připravený nedostatek lůžek řešit

„Nevím, kdo mi kdy zavolá, že vznikl opět nedostatek lůžek. My, vedoucí pracovníci, máme u sebe neustále telefon a i ve tři ráno jsme tyto situace připraveni řešit, protože je to na nás,“ popsal lékař.

Přiznal také, že pracovní nasazení zdravotníků se odráží na jejich rodinném životě. „Já naštěstí nejsem sám. Ale odráží se na soukromém životě sestřiček, které jsou v práci více, než je zdrávo. Před nedávnem jsem se dozvěděl, že se po minulé vlně dvě sestry rozvedly, protože partneři neunesli to, že jsou furt v práci. Když člověk přijde domů, nemá chuť s nikým mluvit, spíš chce mít klid a někam zalézt do kouta. Nápor je silný, někteří zdravotníci mohou podléhat i alkoholu,“ vyprávěl v pořadu své zkušenosti. Některé sestřičky po první vlně podle Vyhnala odešly na méně exponované pracoviště.

Primář ARO nemocnice v Kyjově v Interview také uvedl, že se obává nové mutace omikron a že koronavirus není nemocí starých a nemocných. „Dokáže postihnout i zcela zdravého mladého člověka,“ varoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama