Pivovarské muzeum v Plzni je největším muzeem svého druhu v České republice a jedno z nejstarších pivovarských muzeí v Evropě. Vzniklo v roce 1959 v jednom z právovárečných domů v historickém centru města, v místě, kterému se říkávalo „V Koutě“. Vstup do muzea je totiž takřka v rohu dvou na sebe kolmých ulic, Veleslavínovy a Perlové, a také v blízkosti náměstí a městských hradeb. Expozice se zaměřuje na historii pivovarnictví v Plzni, pohostinství a českou pivní kulturu.
Objekt muzea je unikátem
Muzeum sídlí v právovárečném domě z roku 1492, který postupně prošel mnoha stavebními úpravami. Současnou podobu získal v 19. století. „Objekt byl prvních tři sta let ve vlastnictví čtrnácti různých sladovníků a sladovna byla v provozu do roku 1867. Dům byl vždy spojen s pivem, ať už s přípravou sladu nebo výčepem piva. Dochovaly se i zbytky opevnění města, přístupné z areálu muzea,“ vysvětluje Anna Peřinová, vedoucí oddělení historických sbírek Pivovarského muzea.
Celkový pohled na Pivovarské muzeum v Plzni Zdroj: Běla Nedorostová
Okruh Pivovarským muzeem
Okruh začíná na recepci, kde si lze zakoupit i vstupenky na trasu Plzeňským historickým podzemím. Pokračuje v expozici věnované historii domu a procesu výroby sladu. Prohlédnout si tu můžete model objektu Pivovarského muzea nebo historický polyphon, který sloužil v hostincích na konci 19. století k přehrávání hudby.
Interiér hospody s maketami štamgastů a vybavením Zdroj: Běla Nedorostová
Historie pivovarnictví s ukázkou pěstování chmele
Výlety po Česku: Zavítejte do Brd a objevte krásy tamní přírody
Máte volno a hledáte místa, kam vyrazit? Do nejmladší chráněné krajinné oblasti na území Česka – do Brd – se vypravila reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová.
Srdcem Pivovarského muzea je stará sladovna, kterou tvoří tři prostory. Jedním z nich jsou humna, kde se namáčel a klíčil ječmen pro výrobu sladu. Je zde i osmnáct metrů hluboká studna, ze které se brala voda k máčení. „Vidět tu můžete i dochovaný kamenný náduvník na máčení sladu a hvozd, kde se namočený a vyklíčený, zelený slad sušil, aby se zastavil proces klíčení. To se dělo na valachu, který patří k unikátním, obnoveným zařízením sladovny. Posledním prostorem je valečka, která sloužila k válení neboli předsušení zeleného sladu a jeho uložení. Prohlídková trasa pokračuje k původním městským hradbám, s malou chmelnicí, zřízenou na hradebním parkánu. Podle něho se nazývá i sousední proslulá hospoda Na Parkánu,“ sděluje Anna Peřinová.
Sladovna, valečka a sladovnické náčiní Zdroj: Běla Nedorostová
Pivovarská laboratoř
Ze sladovny se dostanou návštěvníci do expozice pivovarské laboratoře, kde je vystaven například spis průkopníka pivovarnictví Františka Ondřeje Poupěte nebo polarograf vynalezený Jaroslavem Heyrovským, nositelem Nobelovy ceny v oboru chemie. Přes historii plzeňských pivovarů pokračuje trasa do typické hospody 20. až 30. let minulého století. Autentičnost hospody umocňují dokonalé figuríny hostinského a štamgastů, i doprovodná hospodská písnička.
Pivovarská laboratoř s množstvím zajímavých exponátů Zdroj: Běla Nedorostová
Desítky tisíc pivních kuriozit
Výroba piva, jeho podávání a konzumace, souvisí s množstvím historických předmětů, které patří mezi evropské unikáty. V muzeu se dozvíte, z jakých nádob se pilo pivo nebo jaká byla jeho míra. Vystavena je tu i kolekce pivních lahví, korbelů ze skla, keramiky a cínu a také sběratelské kuriozity, například nejmenší soudek a džbánek na světě nebo obří korbel vydlabaný z jednoho kusu dřeva.
Historické pivní lahve jsou součástí sbírek pečlivě budovaných celá desetiletí Zdroj: Běla Nedorostová
Historické pivní lahve jsou součástí sbírek pečlivě budovaných celá desetiletí Zdroj: Běla Nedorostová
Středověké sklepení
V závěru trasy čeká návštěvníky muzea prohlídka historických, dvoupatrových kamenných sklepů. První z nich je spilka, kde jsou k vidění kvasné dubové kádě. Po schodišti se sestupuje do ležáckého sklepa s ukázkou několika ležáckých sudů a původního stáčecího zařízení.
Sklepní prostory s dřevěnými sudy Zdroj: Běla Nedorostová
Prohlídka končí na dvoře právovárečného domu
Přírodní krásy a historické skvosty severního Plzeňska nabízí městečko Plasy
Plasy a jejich okolí jsou známé množstvím přírodních krás i historických památek. Dominantou města je bývalý cisterciácký klášter, který patří mezi barokní perly severního Plzeňska.
Na dvorku muzea jsou k vidění další exponáty, například takzvaná právovárečná vrata, která mají svůj příběh nebo zvon z 18. století, kterým se v pivovaru oznamovalo ukončení várky. Prohlídka muzea je bez průvodce, ten doprovází pouze objednané skupiny, a pro zájemce je k dispozici možnost stažení aplikace. Prohlídka trvá zhruba 60 minut a vstupné je 100 Kč. „Každý návštěvník starší 18 let dostane ke vstupence pivenku, což je poukaz na malé pivo Pilsner Urquell, které si může vychutnat v některé z vybraných plzeňských hospod. Školáci, kteří přijdou s rodiči, dostanou k prohlídce zábavný pracovní list, který jim umožní stát se sladovnickým tovaryšem. Na závěr čeká děti malá odměna,“ říká archivářka Pivovarského muzea, Jana Domanická.
Dvůr právovárečného domu skrývá další, unikátní exponáty Zdroj: Běla Nedorostová
„Pivovarské muzeum chystá od prosince 2021 novinky. Zatím ale nebudeme prozrazovat jaké, nechte se překvapit," doplňuje Anna Peřinová, vedoucí oddělení historických sbírek Pivovarského muzea.
Veškeré informace najdete na: www.prazdrojvisit.cz