reklama

Navštivte jedno z nejstarších pivovarských muzeí v Evropě

Pivovarské muzeum v Plzni je největším muzeem svého druhu v České republice a jedno z nejstarších pivovarských muzeí v Evropě. Vzniklo v roce 1959 v jednom z právovárečných domů v historickém centru města, v místě, kterému se říkávalo „V Koutě“. Vstup do muzea je totiž takřka v rohu dvou na sebe kolmých ulic, Veleslavínovy a Perlové, a také v blízkosti náměstí a městských hradeb. Expozice se zaměřuje na historii pivovarnictví v Plzni, pohostinství a českou pivní kulturu.

reklama

Objekt muzea je unikátem

Muzeum sídlí v právovárečném domě z roku 1492, který postupně prošel mnoha stavebními úpravami. Současnou podobu získal v 19. století. „Objekt byl prvních tři sta let ve vlastnictví čtrnácti různých sladovníků a sladovna byla v provozu do roku 1867. Dům byl vždy spojen s pivem, ať už s přípravou sladu nebo výčepem piva. Dochovaly se i zbytky opevnění města, přístupné z areálu muzea,“ vysvětluje Anna Peřinová, vedoucí oddělení historických sbírek Pivovarského muzea.

Okruh Pivovarským muzeem

Okruh začíná na recepci, kde si lze zakoupit i vstupenky na trasu Plzeňským historickým podzemím. Pokračuje v expozici věnované historii domu a procesu výroby sladu. Prohlédnout si tu můžete model objektu Pivovarského muzea nebo historický polyphon, který sloužil v hostincích na konci 19. století k přehrávání hudby.

Historie pivovarnictví s ukázkou pěstování chmele

Srdcem Pivovarského muzea je stará sladovna, kterou tvoří tři prostory. Jedním z nich jsou humna, kde se namáčel a klíčil ječmen pro výrobu sladu. Je zde i osmnáct metrů hluboká studna, ze které se brala voda k máčení. „Vidět tu můžete i dochovaný kamenný náduvník na máčení sladu a hvozd, kde se namočený a vyklíčený, zelený slad sušil, aby se zastavil proces klíčení. To se dělo na valachu, který patří k unikátním, obnoveným zařízením sladovny. Posledním prostorem je valečka, která sloužila k válení neboli předsušení zeleného sladu a jeho uložení. Prohlídková trasa pokračuje k původním městským hradbám, s malou chmelnicí, zřízenou na hradebním parkánu. Podle něho se nazývá i sousední proslulá hospoda Na Parkánu,“ sděluje Anna Peřinová.

Pivovarská laboratoř

Ze sladovny se dostanou návštěvníci do expozice pivovarské laboratoře, kde je vystaven například spis průkopníka pivovarnictví Františka Ondřeje Poupěte nebo polarograf vynalezený Jaroslavem Heyrovským, nositelem Nobelovy ceny v oboru chemie. Přes historii plzeňských pivovarů pokračuje trasa do typické hospody 20. až 30. let minulého století. Autentičnost hospody umocňují dokonalé figuríny hostinského a štamgastů, i doprovodná hospodská písnička.

Desítky tisíc pivních kuriozit

Výroba piva, jeho podávání a konzumace, souvisí s množstvím historických předmětů, které patří mezi evropské unikáty. V muzeu se dozvíte, z jakých nádob se pilo pivo nebo jaká byla jeho míra. Vystavena je tu i kolekce pivních lahví, korbelů ze skla, keramiky a cínu a také sběratelské kuriozity, například nejmenší soudek a džbánek na světě nebo obří korbel vydlabaný z jednoho kusu dřeva.

Středověké sklepení

V závěru trasy čeká návštěvníky muzea prohlídka historických, dvoupatrových kamenných sklepů. První z nich je spilka, kde jsou k vidění kvasné dubové kádě. Po schodišti se sestupuje do ležáckého sklepa s ukázkou několika ležáckých sudů a původního stáčecího zařízení.

Prohlídka končí na dvoře právovárečného domu

Na dvorku muzea jsou k vidění další exponáty, například takzvaná právovárečná vrata, která mají svůj příběh nebo zvon z 18. století, kterým se v pivovaru oznamovalo ukončení várky. Prohlídka muzea je bez průvodce, ten doprovází pouze objednané skupiny, a pro zájemce je k dispozici možnost stažení aplikace. Prohlídka trvá zhruba 60 minut a vstupné je 100 Kč. „Každý návštěvník starší 18 let dostane ke vstupence pivenku, což je poukaz na malé pivo Pilsner Urquell, které si může vychutnat v některé z vybraných plzeňských hospod. Školáci, kteří přijdou s rodiči, dostanou k prohlídce zábavný pracovní list, který jim umožní stát se sladovnickým tovaryšem. Na závěr čeká děti malá odměna,“ říká archivářka Pivovarského muzea, Jana Domanická.

„Pivovarské muzeum chystá od prosince 2021 novinky. Zatím ale nebudeme prozrazovat jaké, nechte se překvapit," doplňuje Anna Peřinová, vedoucí oddělení historických sbírek Pivovarského muzea.

Veškeré informace najdete na: www.prazdrojvisit.cz

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama