reklama

Přírodní krásy a historické skvosty severního Plzeňska nabízí městečko Plasy

Plasy a jejich okolí jsou známé množstvím přírodních krás i historických památek. Dominantou města je bývalý cisterciácký klášter, který patří mezi barokní perly severního Plzeňska.

reklama

Množství zajímavostí, přírodních krás a historických památek nabízí město Plasy na severním Plzeňsku. Zájemci o historii si jistě nenechají ujít prohlídku v Evropě ojedinělé památky, bývalého cisterciáckého kláštera. Milovníci přírody se mohou vypravit po zajímavých místech Plas i jejich okolí nebo po naučné stezce kolem romantické řeky Střely či Berounky. Na své si přijdou i cyklisté, neboť Plasy protíná několik cyklotras. A rodiny s dětmi mohou navštívit minizoo nebo se vypravit k přírodnímu koupacímu jezírku.

Barokní perla severního Plzeňska

Dominantou Plas je klášter, pocházející z 11. století, který patří mezi skvosty evropské barokní architektury. Na jeho barokní přestavbě se podílel významný český architekt italského původu, Jan Blažej Santini. Později bylo plaské panství majetkem rodu Metternichů. Objekt prochází v současné době rozsáhlou rekonstrukcí, ale je nadále přístupný veřejnosti. Prohlídkový okruh přiblíží návštěvníkům život mnichů, zavede je do královského paláce, gotické kaple, barokních sýpek a nově i do hodinové věže. V areálu se nachází také Muzeum stavitelského dědictví.

Klášter stojící na bažině

Mniši vystavěli klášter na nestabilním bažinatém podloží, za pomoci dřevěných pilotů. Stavba stojí na kůlech z dubového dřeva, kterých je přes 5 tisíc. Voda z uměle vytvořeného kanálu, který vede klášterem, sloužila jako pohon pro mlýn a pilu. Jedná se o unikátní systém odvodňovacích a větracích štol, vybudovaných v údolní nivě řeky Střely.

Klášterní studánka Prelátka

Vydáte-li se z kláštera po značené naučné stezce podél Velké louky, dostanete se ke studánce, kterou objevil opat plaského kláštera s mnichy. Studánka se jmenovala Klášterní, později dostala název Prelátka. Když panství obýval kníže Metternich, nechával si každé ráno přinášet svými sluhy dva džbány vody ze studánky. Vodu popíjeli i sloužící, kteří pracovali na Velké louce a chodili si pro ni i obyvatelé Plas. Prelátka byla po letech obnovena, má velmi vydatný pramen a je dodnes vyhledávaným zdrojem kvalitní, zdravé vody.

Knížecí pivovar v areálu kláštera

První zmínky o založení pivovaru a jeho existenci pocházejí z roku 1550. Předpokládá se ale, že pivo tu vařili mniši už v 11. století, kdy klášter založili. Když klášterní areál koupil kníže Metternich, obnovil v kraji hospodářství a nově přestavěl i pivovar, který se nachází v areálu kláštera. Znovuobnoven byl pivovar až v roce 2015. Pivovarský šenk s restaurací nabízí stylové posezení s pohledem na pivovarské varny.

Památná alej zamilovaných

Podél břehů řeky Střely se nachází zhruba tři sta let stará lipová alej. Památné stromořadí nese název Alej vzdechů a čítá kolem 160 stromů, vysokých až 29 m, které mají po obvodu kmene v průměru 240 až 520 cm. Alej je součástí barokní krajinné kompozice v okolí plaského kláštera. Alejí vede zeleně značená turistická stezka z Plas do Nebřezin. Část stezky kolem řeky Střely je k dispozici i pro in-line bruslaře.

Přírodní koupaliště

Nedaleko centra se nachází biotop s dětským a sportovním hřištěm. Dostanete se k němu z centra města, podél rybníka. Koupaliště je volně přístupné a nabízí vyžití pro děti i dospělé. V okolí vodní plochy je tráva a písek. K dispozici jsou dětská lanová prolézačka, pružinové houpačky, kolotoč a skluzavka, mola a altány. V provozu je hřiště na plážový volejbal, fotbal nebo basketbal. Sportovní náčiní je k zapůjčení v hospůdce u hřiště.

Po naučné stezce k Mini zoo

Po naučné stezce a kolem Aleje vzdechů se dostanete k plaské minizoo s botanickou zahradou, která je příjemným místem relaxace, zábavy i poznání pro rodiny s dětmi. Botanická zahrada je vytvořena ve stylu Cesty kolem světa a přibližuje devět kontinentů. Kromě zvířat, včetně bílého tygra, bílého lva a bílého klokana, je k dispozici malé golfové hřiště.

Možnosti stravování a ubytování

V areálu plaského kláštera se lze občerstvit, najíst a ochutnat místní pivo v Knížecím pivovaru. Příjemné posezení nabízí i Restaurace Rudolf II. a Pivovarský dvůr, kde se lze ubytovat. Restaurace funguje i v novém Kulturním středisku v Plasích. U všech zařízení je možnost parkování, včetně parkoviště v centru města, na výjezdu z kruhového objezdu v blízkosti kláštera. Ubytování nabízejí i místní penziony. Toužíte-li po komfortu, doporučuji navštívit zrekonstruovanou Zámeckou fořtovnu u Plas, mezi Nebřezinami a Oborou, se stylovou restaurací a ubytováním. Zámecká fořtovna byla postavena za Metternichů.

Jak se dopravit do Plas

Do Plas se dostanete autem, autobusem nebo vlakem. Z Plzně je to autem 25 km, z Prahy přes Rakovník 100 km. Do Plas se lze dopravit i vlakem, který jezdí na trati Plzeň-Žatec-Chomutov-Most. Od železniční zastávky ke klášteru je to pěšky necelý 1 km. Do Plas jezdí z Plzně ve směru na Kralovice také autobus. Cesta trvá zhruba 40 minut a od zastávky ke klášteru je to asi 300 m.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Za drobné zásilky z čínských e-shopů si připlatíme. Zdraží zřejmě už od října

Za doručované balíčky ze zemí mimo Evropskou unii (EU) s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH pravděpodobně od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, novely zákona o DPH a celního zákona se však zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama