reklama

Počet nakažených roste. Od jednoho člověka chytne COVID-19 více lidí než dříve

Ve středu přibylo v Česku 9 446 potvrzených případů koronaviru. Je to pokles zhruba o 800 nakažených proti úterý a přibližně o 200 proti minulé středě. Přesto jde o třetí nejvyšší denní nárůst za poslední tři týdny. V nemocnicích je s covidem 5 817 pacientů, v těžkém stavu je 1 057 z nich. Reprodukční číslo, které ukazuje množství lidí nakažených od jednoho pozitivně testovaného, má hodnotu 1,04.

reklama

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, je k čtvrtku na 71 bodech. Na této úrovni je pátý den v řadě. Z revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví ale vyplývá, že se zvýšil průměr počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny.

Ministerstvo některá data zpětně upravilo. Zatímco podle středečních ranních informací průměrný počet nakažených klesl, ze čtvrtečních údajů naopak vyplývá, že už osm dní v řadě roste. Aktuálně tak v Česku připadá za uplynulých 14 dní na 100 tisíc obyvatel 936 případů nákazy COVID-19.

K tématu

Podobně se zpětně změnila hodnota reprodukčního čísla. Ve středu ráno původně kleslo na 1,02, podle aktualizovaných údajů ale ve středu naopak stouplo na 1,06. Ke čtvrtku se pak snížilo na 1,04. Pokud je reprodukční číslo nižší než jedna, znamená to, že epidemie zpomaluje. To se ale v únoru stalo jen jednou.

Na hodnotu indexu má vliv také čtrnáctidenní průměr pozitivně testovaných mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Oba tyto ukazatele ve srovnání se středou mírně klesly.

Index PES od poloviny ledna odpovídá čtvrtému stupni opatření proti šíření nákazy. V zemi ale nadále platí nejpřísnější pátý stupeň, změna se kvůli naplněnosti nemocnic nechystá. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předminulý týden řekl, že index PES už nemá pro určování opatření význam.

V Česku kvůli epidemii koronaviru stále platí nouzový stav, vyhlášen je do neděle. Vláda požádala o jeho prodloužení do 16. března, pro svůj návrh ale zatím nemá podporu. Sněmovna bude jednat dnes. Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že kdo nebude pro prodloužení nouzového stavu hlasovat, bude zodpovědný za smrt lidí.

K tématu

Tagy: hospitalizace počet nakažených Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 reprodukční číslo protiepidemický systém systém PES počet hospitalizovaných

Další hlavní zprávy

Domácí

Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený

Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený

Hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou by měla nahradit ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. S odvoláním na několik na sobě nezávislých zdrojů to ve středu napsal Zdravotnický deník. Důvodem je podle něj nespokojenost premiéra Andreje Babiše (ANO) s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po zasedání vlády rošádu na hygieně nevyloučil. Hlavní hygieničku jmenuje vláda.

Rozhovor s Meghan a Harrym se blíží. Vévodkyně od veřejnosti čelí drsné kritice
Povinné testování státních zaměstnanců od 10. března? Mimořádně se proto sejde vláda
Blatný: Lidé nad 65 let by se mohli k očkování hlásit v dubnu. Vakcíny neschovávejme
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Gazdík: Babišova vláda je otřesná, Zemanovi odborníci by však byli možná ještě horší
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Ujížděl na červenou a odmítal zastavit. Ten samý kousek zopakoval i další den
Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec
Další články
reklama
reklama