Američtí zdravotníci upozorňují na rostoucí počet případů takzvané covidové ruky. Jedná se o vedlejší účinky po podání koronavirové vakcíny, kdy okolo místa vpichu dochází k otokům a zarudnutí kůže. Odborníci si zatím nejsou zcela jistí, co přesně alergickou reakci způsobuje, nicméně uklidňují, že se nejedná o nic závažného.
Americká asociace dermatologů už zřídila registr pro poskytovatele zdravotní péče, aby do něj mohli hlásit reakce svých pacientů po očkování. Cílem je podle asociace lépe porozumět dermatologickým reakcím po podání koronavirové vakcíny.
Doktorka Elizabeth Houshmandová uvedla pro texaskou stanici KXAS-TV, že zarudlý otok, který se u některých pacientů může vyskytovat i několik dnů po podání vakcíny, je důsledkem imunitní odpovědi těla. Tento typ reakce byl nejvíce zaznamenán u vakcíny od společnosti Moderna, kterou se očkuje i v Česku.
Odborníci si zatím nejsou jistí, jestli se jedná o reakci na takzvaný spike protein obsažený ve vakcíně mRNA, nebo konzervační látku. Kloní se každopádně k názoru, že se jedná o neškodnou pozitivní reakci, která ukazuje, že imunitní systém odpovídá tak, jak by měl. „Je to nepříjemné, ale určitě by to lidi nemělo odradit od očkování,“ uklidňuje lidi Houshmandová.
Zarudnutí kůže jako jeden z vedlejších účinků očkování na svých stránkách zmiňuje také americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC). Úřad k tomu uvádí, že u některých pacientů může nastat také horečka, zimnice, únava nebo bolest hlavy. V případě obtíží CDC radí umístit na místo vpichu chladný a mokrý obklad. Pokud nepříjemnosti přetrvávají, je podle CDC rovněž vhodné hýbat s postiženou končetinou tak, aby se co nejvíce snížilo nepohodlí.
Nežádoucí účinky hlásí i Češi
V případě, že zarudnutí nezmizí a lidé pociťují „znepokojující“ vedlejší účinky i po několika dnech od podání vakcíny, měli by vše konzultovat se svým lékařem, radí CDC.
Nepříjemné reakce v místě v pichu hlásí i lidé očkovaní v Česku. Minulý týden evidoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) 322 podezření na možné nežádoucí účinky vakcín. Ve zhruba polovině hlášení, tedy ve 160 případech, SÚKL zaznamenal celkové příznaky, tedy například horečku, třesavku, únavu a slabost nebo právě reakci v místě vpichu.