Thajští vědci objevili u netopýrů žijících v jeskyni nový typ koronaviru. Během testování zjistili, že se z více než devadesáti procent podobá původní formě viru pocházející z čínského Wu-chanu. Podstatné je, že nově objevený typ nepřechází přímo na člověka, netopýři v sobě dokonce měli protilátky, které čínský koronavirus dokáží zneškodnit. O zjištění vědců informoval web Daily Mail.
K tomu, aby netopýři infikovali přímo člověka, je zapotřebí mezihostitel, například luskoun, uvádí web Daily Mail s odvoláním na thajské výzkumy. Koronavirus podobný tomu, který způsobil celosvětovou pandemii, byl objeven v krvi celkem pěti netopýrů. Oba typy se shodují ve více než 90 procentech svých genetických kódů.
Koronavirus je uměle vytvořená biologická zbraň, tvrdí hongkongská viroložka. Důkazy chybí
Hongkongská viroložka Li-Meng Yan i nadále trvá na tom, že koronavirus úmyslně vytvořili čínští vědci ve svých laboratořích. Popírá tak ostatní studie a výzkumy, které tvrdí, že virus vznikl v přírodě a na člověka se dostal přenosem z netopýrů či luskounů. Odborníci zveřejněnou zprávu Yanové považují za nepodloženou.
Thajští vědci zjistili, že „nový covid“ obsahuje protilátky, které dokáží „původní covid“ v těle živočichů eliminovat a neutralizovat. Zjištění tak podle nich podporuje prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), že virus vznikl přirozeně a ne uměle v čínské laboratoři.
Podobné typy byly už dříve objeveny například v Japonsku, takže další přítomnost ojedinělého kmene naznačuje, že první forma covidu už možná zmutovala více než stokrát. Mezi nejznámější a nejrozšířenější mutace koronaviru zatím patří ty s označením britská, jihoafrická nebo brazilská. Problémem mutací je, že často bývají daleko nakažlivější a protilátky v lidském těle na ně nedokáží adekvátně reagovat.
Profesor Martin Hibberd z londýnské výzkumné univerzity, která se specializuje na veřejné zdraví a tropickou medicínu, uvedl: „Nový thajský nález potvrzuje, že mezi netopýry se koronavirus šíří opravdu rychle. Může se tak jednat o rychle se měnící ohniska.“ Hibberd dodal, že druh nakažených netopýrů se nachází v jižní Číně, východním Japonsku a sahá až do Filipín či Singapuru.