Hele, dýchá: Ukrajinští vojáci zabili zajaté Rusy. Do ležícího muže stříleli, ukazuje video

The New York Times upozornil na drastické video, ve kterém údajně ukrajinští vojáci střílí do ležících zřejmě ruských zajatců. Vše si natáčí a po zastřelení posledního muže bouřlivě slaví. The New York Times dodal, že záběry jsou ověřené.

„Je stále naživu. Natočte si ty lupiče. Podívejte se, je stále naživu. Dýchá,“ říká muž o zraněném zřejmě ruském vojákovi, který má přetaženou bundu přes hlavu. Příslušník ukrajinské armády poté muže dvakrát střelí. Na video zveřejněné na Telegramu upozornil americký The New York Times a prohlásil ho za ověřené.

Ruský voják se ale stále hýbe, Muž v ukrajinské uniformě na něj znovu vystřelí, a až poté se muž definitivně přestane hýbat. Následné záběry ukazují, jak příslušníci ukrajinských sil slaví, že se jim podařilo zneškodnit ruské okupanty. Těch na silnici v kalužích krve leží minimálně pět, jeden z nich má ruce svázané za zády. Slavících mužů je na videu přibližně deset. Podle agentury Unian jsou mezi nimi i příslušníci legie z Gruzie.

Video zveřejněné v pondělí pochází podle New York Times z oblasti nedaleko města Buča a postřílení vojáci byli pravděpodobně zajatí Rusové. Pentagon odhaduje, že Rusko dokončilo stažení všech svých sil, které operovaly právě v okolí Kyjeva. Médiím to ve středu při pravidelném brífinku sdělil nejmenovaný vysoce postavený představitel amerického ministerstva obrany. USA předpokládají, že Moskva tyto jednotky po zotavení a doplnění výzbroje vyšle znovu na Ukrajinu. Kdy by se tak mohlo stát, však není jasné.

Stažení ruských sil z okolí Kyjeva mezitím mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil za „gesto dobré vůle“. Podle ukrajinské vicepremiérky Iryny Vereščukové ale Rusy přiměla k ústupu ukrajinská armáda. Rusové podle všeho na severu Ukrajiny utrpěli těžké ztráty, ke konci března pak Moskva dala najevo, že se chce soustředit na boje na Donbasu.

Odsouzení masakru v Buči

Po odchodu ruských jednotek ale nacházejí Ukrajinci v přilehlých obcích desítky až stovky mrtvých civilistů. Papež František při generální audienci opět vyzval k ukončení války na Ukrajině a k zastavení masakrů, jaký se stal v Buči, kde leželi mrtví lidé na ulicích nebo v otevřených masových hrobech. „Nedávné zprávy o válce na Ukrajině místo toho, aby přinášely úlevu a naději, svědčí o nových zvěrstvech, jako je masakr v Buči,“ řekl Svatý otec.

Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že pachatelé a ti, kteří vydávali povely při masakru civilistů v ukrajinském městě Buča, musí nést odpovědnost. Také další evropské a západní země záběry odsoudily a uvažují o dalších sankcích vůči Rusku.

Mluvčí ruského prezidenta Peskov a ruské ministerstvo obrany účast na vraždění civilistů popírají. Zveřejněné snímky a videa o zločinech jejích vojáků označili za provokaci a tvrdí, že „ani jediný civilista netrpěl“, dokud město ovládali ruští vojáci. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že záběry jsou zinscenované představení.

Tagy: