Podivné výrůstky tam dole: Genitální bradavice jsou bohužel běžné

Kožnaté, vystouplé pupínky nebo uzlíky na intimních místech mohou být projevem HPV infekce. Mnoho pacientů je však dlouho přehlíží nebo neví, na kterého lékaře se obrátit. Přitom počet pacientů s genitálními bradavicemi v poslední době dramaticky roste. Co jsou genitální bradavice, jak je léčit a jak jim předcházet?

Jak vznikají genitální bradavice

Jejich původcem je HPV virus, který je známý také v souvislosti s některými typy rakoviny, například rakovinou děložního čípku nebo análního otvoru. Určité typy HPV viru mohou způsobit genitální bradavice. Ty sice nepředstavují přímé ohrožení života jako rakovina, ale jsou mimořádně nepříjemné a bohužel stále častější.

Příčinou je fakt, že HPV je nejčastější intimně přenosná infekce, a to nejen v Česku, ale i ve světě. Alespoň jednou za život se HPV nakazí 80 % populace, tedy 8 lidí z 10 – ženy i muži. Obě pohlaví jsou ohrožena jak rakovinou, tak výskytem genitálních bradavic. U většiny lidí infekce sama odezní, ale u menší části může v těle zůstat měsíce i roky, což zvyšuje riziko rozvoje onemocnění.

HPV virus je obzvláště zákeřný tím, že má obvykle bezpříznakový průběh, a lidé jej tak nevědomky šíří dál. Ani kondom nepředstavuje stoprocentní ochranu, protože chrání pouze oblasti, které pokrývá.

Za jakým lékařem jít s genitálními bradavicemi

Ženy mají v tomto ohledu situaci jednodušší – jednoznačně by se měly obrátit na svého gynekologa. Muži obdobného lékaře nemají (ačkoli na některých klinikách reprodukční medicíny vzniká nový lékařský obor andrologie, zaměřený na reprodukční zdraví mužů). Muži by měli nejprve navštívit svého praktického lékaře, který jim vypíše žádanku nebo doporučí specialistu. Alternativně se mohou objednat přímo na dermatovenerologii, dermatologii nebo urologii.

Muži však často tápou, kam se obrátit, a problém neřeší – někdy kvůli studu spojenému s „divnou“ pohlavní nemocí, která může být společensky stigmatizována.

Bolí léčba genitálních bradavic?

Samotná léčba obvykle nebolí, ale během hojení může dojít ke zvýšené citlivosti nebo bolestivosti. Léčba může probíhat doma pomocí léčivých mastí nebo ambulantně – nejčastěji se provádí v lokální anestezii různými metodami, například tekutým dusíkem, laserem nebo drobným chirurgickým zákrokem.

Jak předcházet genitálním bradavicím

Stoprocentní prevence není možná, ale významně pomáhá očkování proti HPV. Toto očkování není určeno pouze pro 13leté dívky před začátkem intimního života, ale má smysl i pro dospělé – muže i ženy – ve všech věkových kategoriích.

Očkování proti HPV může také snížit pravděpodobnost návratu bradavic po jejich vyléčení a snížit míru recidivy.

Kolik stojí očkování proti HPV?

Ceny se pohybují mezi 1 500 a 3 200 Kč za dávku. Pro děti ve věku 11–14 let je očkování plně hrazeno pojišťovnou. Dospělým většina pojišťoven na očkování přispívá v rámci preventivních programů. Plánování očkování na přelom dvou kalendářních let může umožnit čerpat příspěvek dvakrát.

Kde se nechat očkovat proti HPV?

Kromě gynekologů a specialistů zmíněných výše lze očkování diskrétně a jednoduše absolvovat v očkovacích centrech, která se nacházejí téměř v každém větším městě.

Mluvme o HPV

Probíhá také kampaň „Mluvme o HPV“, zaměřená na boření mýtů o této infekci. HPV může způsobit nejen genitální bradavice, ale i určité druhy rakoviny. Například na rakovinu děložního čípku ročně umírá přibližně 300 žen (údaj z roku 2021).

Nikdo z nás neví, zda nebude patřit mezi 10 % lidí, u kterých infekce zůstane a může vést k rozvoji onemocnění způsobeného HPV. Ke kampani se můžete připojit na Instagramu: @mluvmeoHPV.

Sponzorováno MSD, CZ-NON00850