reklama

Policisté zjišťovali, jak se chová Bečva. Vodu obarvili nazeleno fluoresceinem

Kvůli zářijové otravě Bečvy kyanydem prováděli kriminalisté na řece vyšetřovací pokus. Pomocí netoxického fluoresceinu zjišťovali a dokumentovali chování neznámé látky v toku řeky. Z pokusu pořídili také záznamy pro soudního znalce.

reklama

Fluorescein je zelená syntetická organická látka. „S její pomocí zjišťovali, jak se bude chovat v běžném toku řeky. Na místě pořídili samozřejmě i záznam, veškerá dokumentace bude k dispozici soudnímu znalci,“ řekl televizi CNN Prima NEWS mluvčí Policie ČR Petr Janoš.

Kyanid vypustil 20. září do řeky dosud neznámý pachatel. Havárie postihla Bečvu pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku po Přerov. Rybáři odvezli do kafilerie přes 40 tun ryb. Řeka je v tomto úseku nyní prakticky mrtvá. Obnova života v řece by podle odborníků mohla trvat několik let.

„Myslím, že obnova života na těch čtyřiceti kilometrech bude trvat takových pět až sedm let. Můžeme být rádi, že je teď tolik srážek, protože pokud by rok byl tak suchý, jako byly ty předchozí, trvalo by to mnohem déle,“ sdělil televizi CNN Prima NEWS Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí.

K tématu

Minulý týden o případu diskutovali poslanci. Opoziční zákonodárci poukazovali na to, že případ stále vzbuzuje mnoho otázek, debata však nevedla k žádnému závěru. V pondělí mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová uvedla, že policie na kauzu neuvalila informační embargo, jak uváděla některá média. Policisté ale podle ní nemohou zveřejňovat informace z vyšetřování a vyvracet ani potvrzovat veřejná sdělení jiných.

Bez posudku se vyšetřování neposune

Policie je kritizována za to, že dosud viníka nedopadla. „Policejní vyšetřování je nyní zcela závislé na výsledku znaleckého zkoumání. Lhůta na vypracování znaleckého posudku byla s ohledem na množství zkoumaného materiálu stanovena přizvanému znalci na tři měsíce a uplyne 20. prosince 2020. Z objektivních důvodů může být tato lhůta prodloužena,“ uvedla v pondělí Rendlová. Do doby, než budou policii známy výsledky znaleckého zkoumání, nelze podle ní očekávat ve věci žádný větší posun.

Nezávisle na úterním policejním pokusu zkoumají Bečvu také vědci z Akademie věd. Na třinácti místech mezi Valašským Meziříčím a Přerovem zjišťují, kde je řeka zasažena nejvíce.

Tagy: řeka otrava pokus Bečva Policie ČR fluorescein

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama