reklama

Záběry ze střelby na Afroameričana, jehož smrt vyvolala protesty. Na výzvy nereagoval

Filadelfští policisté několikrát upozornili černocha Waltera Wallace, aby položil nůž. Na opakované výzvy ale nereagoval a strážníci poté 27letého muže, který údajně trpěl bipolární poruchou, zastřelili. Oddělení nyní zveřejnilo video ze zásahu.

reklama

Na záběrech z 26. října je vidět, jak Walter Wallace opouští svůj dům a poté se prochází po ulici v Cobbs Creek s nožem v ruce. Podle policie ale Wallace ignoroval příkazy, aby nůž odhodil. Opakovanou výzvu neuposlechl, proto policisté požádali kolemjdoucí, aby šli stranou, a poté na 27letého muže několikrát vystřelili.

K tématu

Členové rodiny uvedli, že zavolali policisty, protože Wallace trpí bipolární poruchou a nevěděli si rady. Zároveň ale tvrdí, že jeho zastřelení bylo neopodstatněné.

Filadelfská komisařka Danielle Outlawová na tiskové konferenci, kde policie zveřejnila záběry z uniforem zasahujících mužů zákona, přiznala, že ani jeden z nich neměl příliš zkušeností. 25letý Sean Matarazzo a o rok starší Thomas Munz nastoupili do sboru v roce 2018, respektive 2017.

„Přestože to není žádný milník, který bychom měli oslavovat, věříme, že jde o důležitý krok vzhledem k našemu závazku k transparentnosti. Zveřejnění záběrů bylo pečlivě zváženo, vzali jsme v potaz i bezpečnost policistů a komunity,“ uvedla Outlawová, po jejímž boku stál starosta Jim Kenney a státní zástupce Larry Krasner.

Muž trpěl bipolární poruchou

O tom, že muž trpěl bipolární poruchou, podle rodiny policisté věděli. Ještě před střelbou jim to měla říct Walterova matka, která je během zásahu výslovně vyzývala, ať na syna nestřílejí. Bipolární afektivní porucha postihuje přibližně jednoho až dva lidi ze sta. Nemocné osoby mají především prudké až nepřirozené výkyvy nálad.

Outlawová se zároveň zavázala, že do konce příštího roku zavede reformy, které zahrnou více školení pro policisty a zajistí lepší koordinaci se specialisty na duševní zdraví. Uvedla to agentura AP, která video z uniforem policistů a také záznam hovoru na tísňovou linku 911 zveřejnila.

Incident strhl ve Filadelfii protesty, jichž se účastnily tisíce lidí. Už dříve se totiž v médiích objevily záběry, které natočili svědci. Část americké veřejnosti případ vnímala jako další smrt Afroameričana rukou bělošského policisty bez příčiny.

K tématu

Tagy: demonstrace protesty Filadelfie Afroameričan rasová diskriminace rasová korektnost USA Walter Wallace Danielle Outlawová

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Stotisícovou Olomouc okupovalo 13 tisíc sovětských vojáků a 7 tisíc rodinných příslušníků armádních oficírů. Bylo to traumatické soužití, které skončilo až s odchodem okupační armády z Československa 21. června 1991. „Rusáky jsem nesnášel. A pořád po nich v Olomouci zůstává strašně moc škod,“ rozhlíží se pedagog Miroslav Šnajdr (59) po někdejším „sovětském území“ v olomoucké čtvrti Černá cesta.

Koronavirus

Nakažených přibylo víc než před týdnem. Za víkend nikdo s covidem nezemřel

Nakažených přibylo víc než před týdnem. Za víkend nikdo s covidem nezemřel

Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky nakažených jsou ale stále nejnižší od loňského léta. Mírně stouplo reprodukční číslo, dál se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Dávku očkování proti nemoci COVID-19 v neděli dostalo 38 383 lidí, podobně jako o týden dřív. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl
Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne
Severní Korea trpí hladem, přiznal Kim. Ceny potravin v zemi závratně rostou
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Nemohla jsem odklepnout cigaretu, popsala Jára začátek nemoci. Skončila na vozíčku
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama