reklama

Záběry ze střelby na Afroameričana, jehož smrt vyvolala protesty. Na výzvy nereagoval

Filadelfští policisté několikrát upozornili černocha Waltera Wallace, aby položil nůž. Na opakované výzvy ale nereagoval a strážníci poté 27letého muže, který údajně trpěl bipolární poruchou, zastřelili. Oddělení nyní zveřejnilo video ze zásahu.

reklama

Na záběrech z 26. října je vidět, jak Walter Wallace opouští svůj dům a poté se prochází po ulici v Cobbs Creek s nožem v ruce. Podle policie ale Wallace ignoroval příkazy, aby nůž odhodil. Opakovanou výzvu neuposlechl, proto policisté požádali kolemjdoucí, aby šli stranou, a poté na 27letého muže několikrát vystřelili.

K tématu

Členové rodiny uvedli, že zavolali policisty, protože Wallace trpí bipolární poruchou a nevěděli si rady. Zároveň ale tvrdí, že jeho zastřelení bylo neopodstatněné.

Filadelfská komisařka Danielle Outlawová na tiskové konferenci, kde policie zveřejnila záběry z uniforem zasahujících mužů zákona, přiznala, že ani jeden z nich neměl příliš zkušeností. 25letý Sean Matarazzo a o rok starší Thomas Munz nastoupili do sboru v roce 2018, respektive 2017.

„Přestože to není žádný milník, který bychom měli oslavovat, věříme, že jde o důležitý krok vzhledem k našemu závazku k transparentnosti. Zveřejnění záběrů bylo pečlivě zváženo, vzali jsme v potaz i bezpečnost policistů a komunity,“ uvedla Outlawová, po jejímž boku stál starosta Jim Kenney a státní zástupce Larry Krasner.

Muž trpěl bipolární poruchou

O tom, že muž trpěl bipolární poruchou, podle rodiny policisté věděli. Ještě před střelbou jim to měla říct Walterova matka, která je během zásahu výslovně vyzývala, ať na syna nestřílejí. Bipolární afektivní porucha postihuje přibližně jednoho až dva lidi ze sta. Nemocné osoby mají především prudké až nepřirozené výkyvy nálad.

Outlawová se zároveň zavázala, že do konce příštího roku zavede reformy, které zahrnou více školení pro policisty a zajistí lepší koordinaci se specialisty na duševní zdraví. Uvedla to agentura AP, která video z uniforem policistů a také záznam hovoru na tísňovou linku 911 zveřejnila.

Incident strhl ve Filadelfii protesty, jichž se účastnily tisíce lidí. Už dříve se totiž v médiích objevily záběry, které natočili svědci. Část americké veřejnosti případ vnímala jako další smrt Afroameričana rukou bělošského policisty bez příčiny.

K tématu

Tagy: demonstrace protesty Filadelfie Afroameričan rasová diskriminace rasová korektnost USA Walter Wallace Danielle Outlawová

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké prezidentské volby proběhly již před měsícem, ale stále jim není konec. Úřadující prezident Donald Trump totiž pořád odmítá uznat porážku a tvrdí, že jeho demokratický oponent Joe Biden zvítězil jen díky podvodům. Tito dva politici ovšem nebyli jedinými kandidáty. Celkem jich v letošních volbách bylo 11, mezi nimi například známý rapper Kanye West či libertariánka Jo Jorgensenová, která podle mnohých zapříčinila Trumpovu prohru v některých klíčových státech.

Koronavirus

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Jedním z typických příznaků nemoci COVID-19 je ztráta čichu, u paní Lenky ze severní Moravy se ovšem dostavil úplně opačný efekt. Čich ztratila kvůli chronickému onemocnění již před více než dvaceti lety a vrátil se jí, až když onemocněla covidem. Žena pocházející ze Šumperka se nyní raduje, že si konečně může přičichnout ke kávě nebo vybírat parfém skutečně podle vůně. „Je to takový ostrůvek pozitivna v celkově negativní situaci,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS.

Situace se ani za týden ani za dva nezlepší. Nouzový stav musíme prodloužit o 30 dnů
Záměna léku na žaludek s přípravkem na růst vlasů spustila u dětí vlkodlačí syndrom
Lidé jsou demotivovaní, nechodí se testovat dokonce ani s příznaky, ukázal průzkum
reklama
reklama
Z domu museli 300kilového muže vyprostit jeřábem. Francouz se léta téměř nehýbal

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Soud nařídil očkovat dítě proti tetanu, může jít o život, je po úrazu. Matka odmítá
Fiala: Ať si lidé zvykají, že co řeknu, dodržím. Nezískáme jen 15 procent, vyhrajeme
Dezinformátor Klaus? Exprezident si Blatnému stěžuje na „nehorázné označení“
Další články
reklama
reklama