reklama

Záběry ze střelby na Afroameričana, jehož smrt vyvolala protesty. Na výzvy nereagoval

Filadelfští policisté několikrát upozornili černocha Waltera Wallace, aby položil nůž. Na opakované výzvy ale nereagoval a strážníci poté 27letého muže, který údajně trpěl bipolární poruchou, zastřelili. Oddělení nyní zveřejnilo video ze zásahu.

reklama

Na záběrech z 26. října je vidět, jak Walter Wallace opouští svůj dům a poté se prochází po ulici v Cobbs Creek s nožem v ruce. Podle policie ale Wallace ignoroval příkazy, aby nůž odhodil. Opakovanou výzvu neuposlechl, proto policisté požádali kolemjdoucí, aby šli stranou, a poté na 27letého muže několikrát vystřelili.

Členové rodiny uvedli, že zavolali policisty, protože Wallace trpí bipolární poruchou a nevěděli si rady. Zároveň ale tvrdí, že jeho zastřelení bylo neopodstatněné.

Filadelfská komisařka Danielle Outlawová na tiskové konferenci, kde policie zveřejnila záběry z uniforem zasahujících mužů zákona, přiznala, že ani jeden z nich neměl příliš zkušeností. 25letý Sean Matarazzo a o rok starší Thomas Munz nastoupili do sboru v roce 2018, respektive 2017.

„Přestože to není žádný milník, který bychom měli oslavovat, věříme, že jde o důležitý krok vzhledem k našemu závazku k transparentnosti. Zveřejnění záběrů bylo pečlivě zváženo, vzali jsme v potaz i bezpečnost policistů a komunity,“ uvedla Outlawová, po jejímž boku stál starosta Jim Kenney a státní zástupce Larry Krasner.

Muž trpěl bipolární poruchou

O tom, že muž trpěl bipolární poruchou, podle rodiny policisté věděli. Ještě před střelbou jim to měla říct Walterova matka, která je během zásahu výslovně vyzývala, ať na syna nestřílejí. Bipolární afektivní porucha postihuje přibližně jednoho až dva lidi ze sta. Nemocné osoby mají především prudké až nepřirozené výkyvy nálad.

Outlawová se zároveň zavázala, že do konce příštího roku zavede reformy, které zahrnou více školení pro policisty a zajistí lepší koordinaci se specialisty na duševní zdraví. Uvedla to agentura AP, která video z uniforem policistů a také záznam hovoru na tísňovou linku 911 zveřejnila.

Incident strhl ve Filadelfii protesty, jichž se účastnily tisíce lidí. Už dříve se totiž v médiích objevily záběry, které natočili svědci. Část americké veřejnosti případ vnímala jako další smrt Afroameričana rukou bělošského policisty bez příčiny.

Tagy:
demonstrace protesty Filadelfie Afroameričan rasová diskriminace rasová korektnost USA Walter Wallace Danielle Outlawová

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama