reklama

Záběry ze střelby na Afroameričana, jehož smrt vyvolala protesty. Na výzvy nereagoval

Filadelfští policisté několikrát upozornili černocha Waltera Wallace, aby položil nůž. Na opakované výzvy ale nereagoval a strážníci poté 27letého muže, který údajně trpěl bipolární poruchou, zastřelili. Oddělení nyní zveřejnilo video ze zásahu.

reklama

Na záběrech z 26. října je vidět, jak Walter Wallace opouští svůj dům a poté se prochází po ulici v Cobbs Creek s nožem v ruce. Podle policie ale Wallace ignoroval příkazy, aby nůž odhodil. Opakovanou výzvu neuposlechl, proto policisté požádali kolemjdoucí, aby šli stranou, a poté na 27letého muže několikrát vystřelili.

Členové rodiny uvedli, že zavolali policisty, protože Wallace trpí bipolární poruchou a nevěděli si rady. Zároveň ale tvrdí, že jeho zastřelení bylo neopodstatněné.

Filadelfská komisařka Danielle Outlawová na tiskové konferenci, kde policie zveřejnila záběry z uniforem zasahujících mužů zákona, přiznala, že ani jeden z nich neměl příliš zkušeností. 25letý Sean Matarazzo a o rok starší Thomas Munz nastoupili do sboru v roce 2018, respektive 2017.

„Přestože to není žádný milník, který bychom měli oslavovat, věříme, že jde o důležitý krok vzhledem k našemu závazku k transparentnosti. Zveřejnění záběrů bylo pečlivě zváženo, vzali jsme v potaz i bezpečnost policistů a komunity,“ uvedla Outlawová, po jejímž boku stál starosta Jim Kenney a státní zástupce Larry Krasner.

Muž trpěl bipolární poruchou

O tom, že muž trpěl bipolární poruchou, podle rodiny policisté věděli. Ještě před střelbou jim to měla říct Walterova matka, která je během zásahu výslovně vyzývala, ať na syna nestřílejí. Bipolární afektivní porucha postihuje přibližně jednoho až dva lidi ze sta. Nemocné osoby mají především prudké až nepřirozené výkyvy nálad.

Outlawová se zároveň zavázala, že do konce příštího roku zavede reformy, které zahrnou více školení pro policisty a zajistí lepší koordinaci se specialisty na duševní zdraví. Uvedla to agentura AP, která video z uniforem policistů a také záznam hovoru na tísňovou linku 911 zveřejnila.

Incident strhl ve Filadelfii protesty, jichž se účastnily tisíce lidí. Už dříve se totiž v médiích objevily záběry, které natočili svědci. Část americké veřejnosti případ vnímala jako další smrt Afroameričana rukou bělošského policisty bez příčiny.

Tagy:
demonstrace protesty Filadelfie Afroameričan rasová diskriminace rasová korektnost USA Walter Wallace Danielle Outlawová

Hlavní zprávy

Netolický: Lhůty od stavebního zákona jsou šibeniční, reforma bude stát spoustu peněz

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) je i nadále kritický k novému stavebnímu zákonu z dílny ministerstva pro místní rozvoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že například lhůty na vyřízení stavebních povolení jsou od nového zákona „šibeniční, až nerealizovatelné“. A měl i další výtky. Proti těm se staví šéfka zmíněného resortu Klára Dostálová (za ANO).

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Počet nakažených v Česku stále roste. Třetí den se drží nad hranicí 500 případů

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění COVID-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá 28 nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. ČR je také podle nákaz covidem v EU za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí, nejhůře je na tom nově Slovinsko. Česko má nyní nejméně mrtvých na obyvatele.

reklama