reklama

Policisté ve Filadelfii napadli automobil, před zraky dítěte vytáhli řidiče a zbili ho

Napětí v americkém Filadelfii pokračuje. Po rabování a násilí, které město v posledních dvou dnech prožilo, se politici rozhodli zavést večerní zákaz vycházení. Některé demonstranty to ale neodradilo. Nejenže ve středu v noci opět vyšli do ulic, ale někteří opět i kradli. Policii se ve středu podařilo najít dodávku plnou výbušnin.

reklama

Na veřejnost se také dostala nahrávka z úterního večera. Ta zachycuje překvapivě tvrdý zásah policistů vůči řidiči dodávky, který se podle všeho jen připletl do situace.

K tématu

„Kdo neopustí tuto oblast, bude zatčen,“ hlásali ve středu večer policisté z tlampačů směrem k protestujícím. Politici nařídili noční zákaz vycházení po dvou dnech plných rabování a násilí. Část protestujících přes upozornění místo neopustila. Namísto toho provolávali hesla za rasovou rovnost. Muži zákona proto některé aktivisty zadrželi. Policisté následně také řešili i případ vloupání do obchodního centra, dodávku plnou výbušnin a nedovolené ozbrojování.

Filadelfie, nejlidnatější město Pensylvánie s 1,5 milionem obyvatel, se vedle koronaviru a vyhrocených prezidentských voleb potýká též s násilím a rabováním. To rozpoutalo zastřelení sedmadvacetiletého černocha Waltera Wallace, kterého podle vyjádření jeho manželky sužovaly psychické problémy. K uklidnění situace zřejmě příliš nepomůže ani nově zveřejněné video, na kterém policisté útočí obušky na řidiče a jeho SUV.

K tématu

K incidentu došlu v úterý po druhé hodině ranní, asi deset bloků od místa, kde byl zastřelen Walter Wallace. Na záznamu je vidět konfrontace mezi demonstranty a muži zákona. Policii se podařilo převzít iniciativu a vytlačit demonstranty z ulice. Jakmile však policisté došli k černému SUV, které stálo téměř uprostřed silnice, na automobil rychle a tvrdě zaútočili. Rozbili mu skla a poškodili karoserii. Poté policisté vytáhli z auta řidiče, na kterého také zaútočili. To vše před zraky batolete, které policisté následně odnesli v náruči.

„Je evidentní, že se na tu událost budeme muset podívat,“ uvedla pro deník The Philadelphia Inquierer policejní komisařka Daniella Outlowová, podle které už incident vyšetřuje jednotka pro interní záležitosti.

Ze střelby se okamžitě udělalo politické téma

Situaci ve Filadelfii sledují i prezidentští kandidáti. Neuplynulo ani 24 hodin od tragické události a Trumpova kampaň pustila do éteru klip, ve kterém obviňuje demokratického kandidáta Bidena z „odmítnutí odsouzení násilí“. Biden přitom v prezidentských debatách i vystoupeních před svými příznivci apeloval, aby se lidé rabování a násilí nedopouštěli.

„To, čeho jsme svědky ve Filadelfii, je strašné. Starosta, či kdokoliv jiný, kdo dovolí lidem, aby kradli a rabovali, je také strašný,“ řekl Trump ve středu na konferenci v Las Vegas. Zároveň znovu upozornil na skutečnost, že většina měst, která podobné události zažívají, je vedená demokraty. „Nemůžete si to nechat líbit. A znovu se jedná o stát a město vedené demokraty,“ doplnil Trump.

Biden má v Pensylvánii náskok

Trumpovi se sice podařilo po poslední prezidentské debatě mírně snížit volební náskok svého rivala, stále ale na Bidena ztrácí v celostátním průměru deset procent. V samotné Pensylvánii, kde momentálně probíhají protesty, má Biden pětiprocentní náskok. Pro Bidena by v Pensylvánii hlasovalo 50 procent voličů, pro Trumpa by se vyslovilo 45 procent dotázaných.  Podobný náskok měla před čtyřmi lety i Hillary Clintonová, volby v Pensylvánii nakonec ale vyhrál Trump. Na rozdíl od Hillary Clintonové má bývalý viceprezident voličskou podporu stabilní.

Další hlavní zprávy

Rusko

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Česko a Slovensko se dostaly do dráhy ruského satelitu. Vakcína Sputnik V, pojmenovaná po slavné sovětské družici, je už u slovenských sousedů a do měsíce by mohla být i v České republice. K očkování ruskou vakcínou je ale zapotřebí povolení Evropské lékové agentury nebo výjimka ministerstva zdravotnictví. Ani jedno se však zatím nechystá a vakcinace Sputnikem drhne i v samotném Rusku. Rusové se totiž zřejmě více než covidu bojí nežádoucích účinků po očkování.

USA

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

Šíření vysoce nakažlivých mutací koronaviru by ve Spojených státech mohlo spustit čtvrtou vlnu pandemie a ohrozit pokrok, který přinesla vakcinace. Uvedla to ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová. Vyzvala přitom Američany, aby nepolevovali v prevenci. Guvernér Texasu Greg Abbott ale následně oznámil, že od 10. března zruší celostátní povinnost nosit roušky a povolí provoz všech obchodů a restaurací v jejich plné kapacitě.

EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Při dopravní nehodě v USA zemřelo 13 lidí. V přeplněném autě jelo 25 pasažérů
Zlaté glóby putovaly celebritám do obýváků. Ceny se přebíraly i v Praze
Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama