reklama

Policisté ve Filadelfii napadli automobil, před zraky dítěte vytáhli řidiče a zbili ho

Napětí v americkém Filadelfii pokračuje. Po rabování a násilí, které město v posledních dvou dnech prožilo, se politici rozhodli zavést večerní zákaz vycházení. Některé demonstranty to ale neodradilo. Nejenže ve středu v noci opět vyšli do ulic, ale někteří opět i kradli. Policii se ve středu podařilo najít dodávku plnou výbušnin.

reklama

Na veřejnost se také dostala nahrávka z úterního večera. Ta zachycuje překvapivě tvrdý zásah policistů vůči řidiči dodávky, který se podle všeho jen připletl do situace.

„Kdo neopustí tuto oblast, bude zatčen,“ hlásali ve středu večer policisté z tlampačů směrem k protestujícím. Politici nařídili noční zákaz vycházení po dvou dnech plných rabování a násilí. Část protestujících přes upozornění místo neopustila. Namísto toho provolávali hesla za rasovou rovnost. Muži zákona proto některé aktivisty zadrželi. Policisté následně také řešili i případ vloupání do obchodního centra, dodávku plnou výbušnin a nedovolené ozbrojování.

Filadelfie, nejlidnatější město Pensylvánie s 1,5 milionem obyvatel, se vedle koronaviru a vyhrocených prezidentských voleb potýká též s násilím a rabováním. To rozpoutalo zastřelení sedmadvacetiletého černocha Waltera Wallace, kterého podle vyjádření jeho manželky sužovaly psychické problémy. K uklidnění situace zřejmě příliš nepomůže ani nově zveřejněné video, na kterém policisté útočí obušky na řidiče a jeho SUV.

K incidentu došlu v úterý po druhé hodině ranní, asi deset bloků od místa, kde byl zastřelen Walter Wallace. Na záznamu je vidět konfrontace mezi demonstranty a muži zákona. Policii se podařilo převzít iniciativu a vytlačit demonstranty z ulice. Jakmile však policisté došli k černému SUV, které stálo téměř uprostřed silnice, na automobil rychle a tvrdě zaútočili. Rozbili mu skla a poškodili karoserii. Poté policisté vytáhli z auta řidiče, na kterého také zaútočili. To vše před zraky batolete, které policisté následně odnesli v náruči.

„Je evidentní, že se na tu událost budeme muset podívat,“ uvedla pro deník The Philadelphia Inquierer policejní komisařka Daniella Outlowová, podle které už incident vyšetřuje jednotka pro interní záležitosti.

Ze střelby se okamžitě udělalo politické téma

Situaci ve Filadelfii sledují i prezidentští kandidáti. Neuplynulo ani 24 hodin od tragické události a Trumpova kampaň pustila do éteru klip, ve kterém obviňuje demokratického kandidáta Bidena z „odmítnutí odsouzení násilí“. Biden přitom v prezidentských debatách i vystoupeních před svými příznivci apeloval, aby se lidé rabování a násilí nedopouštěli.

„To, čeho jsme svědky ve Filadelfii, je strašné. Starosta, či kdokoliv jiný, kdo dovolí lidem, aby kradli a rabovali, je také strašný,“ řekl Trump ve středu na konferenci v Las Vegas. Zároveň znovu upozornil na skutečnost, že většina měst, která podobné události zažívají, je vedená demokraty. „Nemůžete si to nechat líbit. A znovu se jedná o stát a město vedené demokraty,“ doplnil Trump.

Biden má v Pensylvánii náskok

Trumpovi se sice podařilo po poslední prezidentské debatě mírně snížit volební náskok svého rivala, stále ale na Bidena ztrácí v celostátním průměru deset procent. V samotné Pensylvánii, kde momentálně probíhají protesty, má Biden pětiprocentní náskok. Pro Bidena by v Pensylvánii hlasovalo 50 procent voličů, pro Trumpa by se vyslovilo 45 procent dotázaných.  Podobný náskok měla před čtyřmi lety i Hillary Clintonová, volby v Pensylvánii nakonec ale vyhrál Trump. Na rozdíl od Hillary Clintonové má bývalý viceprezident voličskou podporu stabilní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama