reklama

Policisté ve Filadelfii napadli automobil, před zraky dítěte vytáhli řidiče a zbili ho

Napětí v americkém Filadelfii pokračuje. Po rabování a násilí, které město v posledních dvou dnech prožilo, se politici rozhodli zavést večerní zákaz vycházení. Některé demonstranty to ale neodradilo. Nejenže ve středu v noci opět vyšli do ulic, ale někteří opět i kradli. Policii se ve středu podařilo najít dodávku plnou výbušnin.

reklama

Na veřejnost se také dostala nahrávka z úterního večera. Ta zachycuje překvapivě tvrdý zásah policistů vůči řidiči dodávky, který se podle všeho jen připletl do situace.

„Kdo neopustí tuto oblast, bude zatčen,“ hlásali ve středu večer policisté z tlampačů směrem k protestujícím. Politici nařídili noční zákaz vycházení po dvou dnech plných rabování a násilí. Část protestujících přes upozornění místo neopustila. Namísto toho provolávali hesla za rasovou rovnost. Muži zákona proto některé aktivisty zadrželi. Policisté následně také řešili i případ vloupání do obchodního centra, dodávku plnou výbušnin a nedovolené ozbrojování.

Filadelfie, nejlidnatější město Pensylvánie s 1,5 milionem obyvatel, se vedle koronaviru a vyhrocených prezidentských voleb potýká též s násilím a rabováním. To rozpoutalo zastřelení sedmadvacetiletého černocha Waltera Wallace, kterého podle vyjádření jeho manželky sužovaly psychické problémy. K uklidnění situace zřejmě příliš nepomůže ani nově zveřejněné video, na kterém policisté útočí obušky na řidiče a jeho SUV.

K incidentu došlu v úterý po druhé hodině ranní, asi deset bloků od místa, kde byl zastřelen Walter Wallace. Na záznamu je vidět konfrontace mezi demonstranty a muži zákona. Policii se podařilo převzít iniciativu a vytlačit demonstranty z ulice. Jakmile však policisté došli k černému SUV, které stálo téměř uprostřed silnice, na automobil rychle a tvrdě zaútočili. Rozbili mu skla a poškodili karoserii. Poté policisté vytáhli z auta řidiče, na kterého také zaútočili. To vše před zraky batolete, které policisté následně odnesli v náruči.

„Je evidentní, že se na tu událost budeme muset podívat,“ uvedla pro deník The Philadelphia Inquierer policejní komisařka Daniella Outlowová, podle které už incident vyšetřuje jednotka pro interní záležitosti.

Ze střelby se okamžitě udělalo politické téma

Situaci ve Filadelfii sledují i prezidentští kandidáti. Neuplynulo ani 24 hodin od tragické události a Trumpova kampaň pustila do éteru klip, ve kterém obviňuje demokratického kandidáta Bidena z „odmítnutí odsouzení násilí“. Biden přitom v prezidentských debatách i vystoupeních před svými příznivci apeloval, aby se lidé rabování a násilí nedopouštěli.

„To, čeho jsme svědky ve Filadelfii, je strašné. Starosta, či kdokoliv jiný, kdo dovolí lidem, aby kradli a rabovali, je také strašný,“ řekl Trump ve středu na konferenci v Las Vegas. Zároveň znovu upozornil na skutečnost, že většina měst, která podobné události zažívají, je vedená demokraty. „Nemůžete si to nechat líbit. A znovu se jedná o stát a město vedené demokraty,“ doplnil Trump.

Biden má v Pensylvánii náskok

Trumpovi se sice podařilo po poslední prezidentské debatě mírně snížit volební náskok svého rivala, stále ale na Bidena ztrácí v celostátním průměru deset procent. V samotné Pensylvánii, kde momentálně probíhají protesty, má Biden pětiprocentní náskok. Pro Bidena by v Pensylvánii hlasovalo 50 procent voličů, pro Trumpa by se vyslovilo 45 procent dotázaných.  Podobný náskok měla před čtyřmi lety i Hillary Clintonová, volby v Pensylvánii nakonec ale vyhrál Trump. Na rozdíl od Hillary Clintonové má bývalý viceprezident voličskou podporu stabilní.

Tagy:
Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta
360°

Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) si nedovede představit, že by se mnou seděl ve vládě. Já si nedovedu představit, že bych s ním někde seděl jako s osobou, řekl šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Předseda sociálních demokratů s ním prý má osobní problém, to samé podle Šlachty platí i naopak. Odmítl, že by někomu dělal „béčko“, jmenovitě vládě Andreje Babiše a hnutí ANO, zopakoval ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama